دوستان، یه فایل اکسل گذاشتم مشابه همون فایلی که تو تاپیک در موردش بحث کردیم و همه دوستان کلی زحمت کشیدید و راهنمایی کردید.
من میخوام یه حسابداری ساده بنویسم و یه فرم داشته باشم که فاکتورها رو داخلش وارد کنم و این فرم اطلاعات رو به سلول های مربوطه انتقال بده و یک سری اعمال جمع و تفریق رو همزمان با اضافه کردن هر اطلاعاتی رو سلول های دیگه انجام بده.
فرم رو در شیت "فروش" با کلیک بر روی دکمه مربوطه ساختم (اما فقط یک فرم ظاهری هست و هیچ کدی توش وجود نداره)، میخوام شما چند تا زحمت بکشی برام:
1- به محض باز کردن فرم، اطلاعات از شیت "فروش" و ستون "شماره فاکتور" است---اج بشه و آ---ین شماره فاکتوری که دفعه قبل ثبت شده رو به اضافه 1 بکنه و در تکس باکس "شماره فاکتور" داخل فرم قرار بده.
2- با وارد کردن "کد مشتری" یا "نام مشتری" در تکس باکس های فرم عدد یا نام معادل اون در تکس باکس بعدی قرار بگیره (مثلا اگر کد مشتری وارد شد، خودش نام رو در تکس باکس مربوطه قرار بده و یا بلعکس) که این اطلاعات در شیت "اشخاص" و در ستون A و B قرار داره و قبلا وارد شده.
3- در فرم داخل فورم لازمه که به تعداد اقلام هر فاکتور یک ردیف ثبت بشه و با انتخاب نام محصول از کومبوباکس مربوطه که اطلاعاتش رو از شیت "محصولات" و ستون "نام محصول" دریافت میکنه و توسط کاربر قابل انتخابه، قیمت محصول نیز در تکس باکس مربوطه از همون شیت است---اج بشه و قرار بگیره و با توجه به تعداد و درصد وارد شده، قیمت نهایی نیز محاسبه بشه و در تکس باکس های مربوطه نمایش داده بشه. با هر باز زدن کلید "اضافه به لیست" یک ردیف از این اطلاعات به لیست باکس اضافه بشه تا کل اقلام یک فاکتور به ترتیب در لیست باکس قرار بگیره.
4- در انتها میخوام با زدن کلید "ثبت"، کلیه اطلاعات داخل لیست باکس به شیت "فروش" اضافه بشه (یعنی هر قلم جنس در یک ردیف از شیت قرار بگیره و به تعداد همه اقلام یک فاکتور ردیف هایی پر بشه که همگی شماره فاکتور مورد نظر رو داشته باشن)

لطفا در صورت امکان من رو راهنمایی کنید، واقعیت برنامه نویسی اینه که برای شروع تا تعدادی مثال آدم نبینه نمیتونه اصل داستان رو درک کنه، من قبلا برنامه نویسی کار کردم c# ، میکروبیسیک، میکروسی pic و... اما تو بیسیک اکسل اصل مشکلم در برقراری ارتباط با فرم و سلول های اکسل هست که دستوراتش رو نمیدونم.

فایل مربوطه در لینک زیره:
http://s3.picofile.com/file/73651285...dari.xlsm.html

با تشکر.[hr]
نقل قول نوشته اصلی توسط jansiz hayat
با سلام..
فایل نمونه ، لطفاً%
لینک فایل نمونه:
http://s3.picofile.com/file/73651362...umif.xlsx.html
راستی چطور میشه یک دستور sumif رو با 2 شرط اجرا کرد و شرط دوم رو یک رنج یا ستون در نظر بگیریم تا در صورت برقراری شرط اول، شرط دوم بررسی بشه. شرط دوم رو میخوام بین دو عدد در نظر بگیرم (مثلا اگر هر یک از سلول های ستون انتخاب شده شرط دوم عددی مابین 1654 تا 5200 بود، شرط اول رو در مورد اون ردیف انجام بده)