سلام
یه فایل پیوست کردن که دوستان ببینن وبنده رو راهنمایی کنن.
تو فایل مذکور 3 شیت وجود داره که جهت یک حسابداری ابتدایی و ساده آماده شده، در یک شیت نام محصولات به همراه قیمت هر یک تعریف شده، در شیت دیگه نام مشتریان تعریف شده که در ستون "موجودی اول دوره" مقدار حساب شخص در شروع کار وارد شده و با علامت منفی حالت بدهکار یا بستانکاری نیز مشخص شده و در ستون بعدی که در حال حاضر با ستون مجاور یک مقدار مساوی داره مقدار حساب فعلی طرف قرار میگیره.
در شیت سوم که اسمش فروشه قراره اطلاعات هر فاکتور وارد بشه، من با استفاده از data validation سعی کردم در این شیت در دو ستون "خریدار" و "محصول" و استفاده از اطلاعات دو شیت دیگر که لیست مشتریان و محصولات قرار داره، انتخاب رو توسط کاربر محدود به نام های مشخص شده کنم.
و اما کار اصلی که میخوام انجام بدم و بلد نیستم:
میخوام وقتی در یک رکورد نام مشتری و نام محصول مورد نظر انتخاب میشه، به نسبت تعدادی که محصول خریداری شده، قیمت محصول از شیت "محصولات" استخراج شده و با تعداد جمع بشه و در سلول "مبلغ قابل پرداخت" به صورت خودکار وارد بشه و همچنین این عدد نیز به صورت خودکار در شیت "اشخاص" در مقابل اسم شخص مورد نظر و در سلول "باقیمانده" از آن کم شود.
لینک فایل رو قرار دادم چون نتونستم بخش پیوست های این فروم رو پیدا کنم لطفا راهنماییم کنید.
دانلود فایل نمونه

با تشکر
اخطار: این یک موضوع قدیمی است
به دلیل قدیمی بودن موضوع، ممکن است برخی فایل های ضمیمه به درستی کار نکنند. لطفا در صورت عدم ضرورت، از بالا آوردن موضوعات قدیمی خودداری نمایید.