نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: به عنوان یک مهندس صنایع چه موقع از اکسل استفاده نکنیم

آخرین بازدید
    2022/06/28
    سپاس
    0
    سپاس شده
    119 در 53 پست
    تعیین سطح نشده است

Lightbulb به عنوان یک مهندس صنایع چه موقع از اکسل استفاده نکنیم

سلام به همه دوستان هم رشته ای.

یک صحبت دوستانه و شاید جنجالی....

من یک موضوعی رو میخوام اینجا پیش بکشم که میدونم مخالفت خیلی از دوستان رو در پی خواهم داشت. اما وظیفه خودم دونستم که این رو مطرح کنم. اینجا در فروم مهندسی صنایع چون تخصصی در باقی رشته ها ندارم.

بحث های زیادی در این باره در فروم شد که بعضا لازم بود.

امروزا یک بحث خیلی داغ اکسل تو جامعه صنایع بوجود اومده. این که اکسل یکی از قدرتمند ترین نرم افزار ها برای یک مهندس صنایع هست هیچ شکی نیست. اما این نباید موجب گمراهی درباره این نرم افزار بشه. هر وسیله ای که امروزه به بازار عرضه میشه یک سری کاربرد داره و یک سری نکات ایمنی. مثلا ماکروفر چیز خوبیه! همه دارن استفاده می کنن. اما میگن لیوان آب رو اگر بیشتر از 3 دقیقه داخل ماکروفر بزارید (بسته به قدرت ماکروفر! اصلا این کارو نکنید) شاید وقتی برش میدارید منفجر بشه که اصلا خوب نیست. یا مثلا برای یک طراحی گرافیکی میشه از ورد استفاده کرد (اون اوایل که فتوشاپ بلد نبودم یکی دوبار انجام دادم) اما خوب هیچ آدم حرفه ای نمیاد با ورد، بنر طراحی کنه.

ما مهندسین صنایع یک نیاز بسیار اساسی به اکسل داریم. همیشه خواهیم داشت مگر اینکه نرمافزار دیگری با این قابلیت ها درست بشه! که الان هست این نرم افزار اما پولی هست. برای ایران فعلا نمی صرفه.

یک چیز رو هیچ وقت فراموش نکنیم. ما مهندس صنایع شدیم که بدونیم چه ابزاری رو کی و کجا استفاده کنیم. چه کار کنیم که هزینه می نی مم بشه. چه کار کنیم که زمان می نی مم بشه. چه کار کنیم که کارایی ماکزیمم بشه! چه طور به بهترین نتیجه برسیم. اینه رسالت ما. برای همین منظور باید یاد بگیریم که منعطف تر باشیم.
    ما اگر بدونیم چه موقع از چه روشی استفاده کنیم همه مشکلاتمون حل میشه، این چیزیه که یک مهندس صنایع باید بدونه.
    بعضی موقع ها باید سعی کنیم که در یک نوع مسائل خاص از اکسل استفاده نکنیم. بعضی موقع ها، باید یاد بگیریم دوستانمون رو از استفاده کردن از اکسل در یک شرایط خاص منصرف کنیم. حتی اگر این اتفاق در خود اکسل ایران بیفته. رسالت اکسل ایران این نیست که ما وابسته به اکسل باشیم. رسالتش شناسوندن نقاط قوت و همچنین نقاط ضعف اکسل هست.

یادمه اون اولا زرنگار بود. بعدش اون اوایل ماکرو سافت ورد اومد به بازار. اون موقع ها فکر می کردم که بهترین نرم افزار ویرایش و نوشتن متون ورد هست. ولی خوب الان مدت 2 سالی هست شاید هر دو ماه یک بار ماکروسافت ورد رو باز کنم. این دلیل نمیشه که بگم وُِرد بده! اما حتما نرم افزاری بهتر از ورد وجود داره دیگه که من سراغ ورد نمی رم.

واسه اکسل هم همین طور :

مثلا در اکسل میشه Simplex حل کرد. حتی شاید بشه مساله های غیر خطی حل کرد.
    ولی چرا؟! وقتی Cplex, Lindo, Lingo و خیلی نرم افزار های دیگه هست! چرا من با اکسل اونو حل کنم؟.

واقعیت اینه که اگر این روزا بری توی یک شرکت بزرگ واسه کارهای سیستم های مدیریت، بهشون بگی من می خوام سیستم رو با اکسل درست کنم، می خندن بهتون. چون اکسل واقعا واسه این کار نیست. اکسس هم نیست. این کار فقط و فقط با سیستم های مدیریت بانک اطلاعاتی مثل Oracle و SQL Server انجام میشه.

یا مثلا برای کار دیتاماینینگ، اگر بخواین به صورت حرفه ای کار کنین، نرم افزار های خیلی خوب و راحتی مثل weka وجود داره. در یک مرحله حرفه ای تر شما می توانید از ابزار های MATLAB استفاده کنید.

برای کار های آماری شاید بشه با اکسل نمودار کشید. ولی خیلی تحلیل های دیگه با اکسل خیلی دردسر ساز میشه. برای این کارها باید از R و یا SAS و یا نرم افزار های ساده تری مثل SPSS و MINITAB استفاده کرد. مثلا رگرسیون رو نمی توانید با Excel به این راحتی ها انجام بدید ولی با R یک خط کد می نویسید. و تمام.

توی بحث شبیه سازی، باید از نرم افزار های Arena و ManneQuin و Sim استفاده کرد.

در بحث معادلات ساختاری سیستم های علت معلول باید از نرم افزار LISREL و یک نرم افزار دیگه که یادم نمیاد استفاده کرد.

و خیلی نرم افزار های دیگه در مباحث دیگه که جاش اینجا نیست

اگر بخوایم بگیم، همه کارها رو با اکسل میشه انجام داد، که دلیل خوبی برای توجیه کارمون نیست. شاید بشه... اینجوری اگر حساب کنیم همه اون کارها (جز یک سری خاص) رو با MATLAB خیلی سریع تر میشه انجام داد. فقط کافیه به MATLAB مسلط باشیم. یا قطعا میشه برنامه نویسی کرد همه رو، مثلا با C# و C++.

مثلا در این تالار من دیدم دوستی با اکسل تقویم تولید کرده! یا همه قرآن رو با معانی در اکسل به همراه سیستم جستجو قرار داده. من وقتی باز کردم این دو فایل رو از تعجب شوکه شدم. از طرفی این دوست رو بسیار تحسین کردم به خاطر زمان و مهارتش! از طرفی برای زمانی که این دوستم صرف اجرای این پروژه کرده کمی افسوس خوردم. البته ایشان قطعا چیزهایی زیادی در حین این کار یاد گرفته و من در مقامی نیستم که قضاوت کنم. اما مطمئنا میتونست مساله دیگری انتخاب کنه! چرا؟! چون طراحی این دو، کار اکسل نیست. با یک جستجوی ساده میتوانید بسیاری از این محصولات رو در اینترنت پیدا کنید که اجرا شده و خیلی راحت تر با استفاده از نرم افزارهای خیلی راحت تر ایجاد شده اند. البته این ها ارزش کار دوستان مارو کم نمی کنه و نخواهد کرد. من همین جا به ایشان تبریک می گویم. واقعا عالی بود و لذت بردم.

حرف آخر:
    ما به عنوان مهندس صنایع باید اکسل رو به خوبی بشناسیم. نقاط ضعف و قدرتشو با هم.
    ما به عنوان مهندس صنایع باید بدونیم کی و کجا نمی شود از اکسل استفاده کرد.
    و لازمه این که این دو رو بخوبی محقق کنیم یک چیز است: باید به اکسل کاملا و کاملا مسلط باشیم.

امیدوارم این ایده، شناسایی نقاط ضعف اکسل در بخشی از تالار مورد بررسی دوستان و مدیران قرار بگیره.

جسارت بنده در محضر اساتید رو نادیده بگیرید و
    پیروز باشید.
    اخطار: این یک موضوع قدیمی است
    به دلیل قدیمی بودن موضوع، ممکن است برخی فایل های ضمیمه به درستی کار نکنند. لطفا در صورت عدم ضرورت، از بالا آوردن موضوعات قدیمی خودداری نمایید.

2. سپاس ها (2)

3.  

آخرین بازدید
    2022/12/05
    سپاس
    4,596
    سپاس شده
    11,990 در 3,203 پست
    سطح اکسل
    70.00 %

RE: به عنوان یک مهندس صنایع چه موقع از اکسل استفاده نکنیم

سلام
    کاملا با آقای داوری موافق هستم نکته ای رو اضافه میکنم متاسفانه ما تو دوره دانشگاه زیاد به مسئله فراگیری نرم افزارها توجه نمیکنیم به همین خاطر بعد از فارغ التحصیلی حالا در هرسطحی آشناییمون با مباحث در حد تئوری هست بعد وقتی در یک موقعیت واقعی قرار میگیریم که باید به صورت عملی آموخته هامون رو پیاده کنیم سردرگم هستیم بخصوص زمانی که میبایست از یک نرم افزار خاص هم در حیطه فعالیتمون استفاده کنیم ، در اکثر مسائل عملی هم فرصت اونقدر نیست که بخوایم ریشه ای به حل مسئله بپردازیم چون صنعت فرصت تامل نداره که ما با فراغ بال به دنبال جواب جامع باشیم در این مواقع می بایست به نحوی ضعف خودمون رو در عدم فراگیری در فرصت هایی که داشتیم بپوشونیم به همین دلیل اکسل به عنوان یک آچار فرانسه هرچند نه به طور کامل ولی در حدی که به جواب نسبتا مطمئنی دست پیدا کنیم به کمک ما میاد در واقع اکسل یک فرصت برای ما فراهم میاره تا به صورت ریشه ای نسبت به حل مشکلمون اقدام کنیم ولی نباید انتظار داشته باشیم این نرم افزار کلیه مسائل و مشکلات به وجود امده رو بتونه پوشش بده می بایست با علاوه بر ارائه یک جواب مقطعی در فرصتی که اکسل برای ما ایجاد کرده به دنبال راه حل کامل تری بود.

5. سپاس ها (1)

آخرین بازدید
    2019/07/30
    سپاس
    11
    سپاس شده
    85 در 32 پست
    تعیین سطح نشده است

سلام با صحبت های اقای داوری موافقم اما ایشان بخشی از تحصیلاتشون را توی ایران بودند و بخش دیگه رو خارج از ایران متاسفانه این از ضعف سیستم اموزشی دانشگاه های ماست که ما حتی کتاب جامع در مورد اموزش نرم افزار ها ی بروز نداریم و کار های عملی صنایع و بروز آن در دست یک عده خاص هست و چون محل کسب درامد انهاست عمدتا انرا به کسی اموزش نمی دهند و کسانی که این کار ها را به طور عملی پیاده می کنند یا خارج از کشور کار کرده اند و تحصیلات انها بخش از ان خارج از کشور بوده وعمدتا به زبان انگیلسی تسلط کافی دارند ما استاد کنترل پروژهای داشتیم که کنترل پروه مسلط بود ولی نرم افزار بلد نبود بعضی از دانشگاهها مثل علم و صنعت در زمینه نرم افزار ها خوب هستند.شما به بازار کتاب مراجعه کنید من یک کتاب اموزش مینی تب می خواستم همه کتاب ها مثل هم بودند فقط مولف ها فرق می کردند جزییات این نرم افزار ها در هیچ کتابی نیست به نظر من دوستانی که تسلط کافی روی سایر نرم افزار ها دارند یا یک سایت مثل این سایت بزنند با وبلاگ تا بتونند مطالب و جزییات را اموزش بدندشما مثلا یک کتاب خوب مثل کتاب های دایتل تو کامپیوتر در vba پیدا نمی کنیدطبیعی است که کسی که vba را به مراجعه به هلپ یاد می گیرد یا با مراجعه به سایت های زبان اصلی و نه هیچ کلاس اموزشی برای خود پروژه تعریف کند تا بتواند این اموخته ها را در یک جایی استفاده کندمثل سررسید در اکسل یا فایل CONTACTکه اساسا هدف ان همین استفاده از اموحته ها بوده . وقتی که من کلاس سی شارپ می رفتم استاد می گفت ما الفبا را برای شما می گوییم و یک پروژه هم تعریف می کنیم تا این اموخته ها رو استفاده کنید و می گفت تنها راه یاد گیری برنامه نویسی تعریف پروژه برای خودتان هست خب من صنایع می خوندم و اکسل هم مورد نیازم بود و باید VBA هم یاد می گرفتم به همین دلیل شروع کردم به یاد گیری VBA سر رسید را برای خودم تعریف کردم که البته تاریخ های فارسی نوشته من نیست از اقای میدانی هست.مگر نه خود واقفم که با یک بانک اطلاعاتی مثل اکسس هم و با صرف زمان کمتری هم می شود این کار را انجام داد حتی بدون استفاده از زبان های برنامه نویسی و صرفا در خود اکسس و با تعریف یک یا دو تا جدول و کوئری.[hr]
    اقای داوری من یه تقاضا دارم و اون اینکه شماچند تا وبلاگ بزنید و شروع کنید و توی هر کدوم از این ها از پایه بعضی از نرم افزار ها را آموزش بدید حتی اگه بحث پرداخت مالی اون هم باشه بلاخره فکر نمی کنم کسی روی این قضیه حرفی داشته باشه شما شروع کنید خیلی کار تون می گیره مطمئنا استقبال خوبی میشه

7. سپاس ها (1)

آخرین بازدید
    2022/06/28
    سپاس
    0
    سپاس شده
    119 در 53 پست
    تعیین سطح نشده است

سلام دوباره دوستان،

درس ها توی ایران کاملا تئوری هست و در خارج کشور حداقل اینجایی که من هستم همه به صورت عملی ارائه میشه و هر درس حداقل یک نرم افزار رو پوشش میده، این رو از دوستان قبول می کنم. اما دوستان من حدود 1 ساله خارج از کشور هستم و 99% اطلاعاتم در زمینه نرم افزار های صنایعی رو ایران یاد گرفتم. توی همون شرایط، با استفاده از کتاب اموزشی، هلپ، فروم ها. البته من هیچ ادعایی ندارم که اون نرم افزار های رو یاد گرفتم!!!!! چون مثلا فکر می کردم Arena رو یاد دارم مسلط، بعدها اینجا یک درسی داشتم متوجه شدم الفباشم نمی دونستم.

یک نکته ای که وجود داره، و دوستمون اشاره کرد زبان انگلیسی هست. بهتره بگم اگر زبان انگلیسی رو نمی دونید و دارید نرم افزار یاد میگیرید یک مقدار در زمانبندیتون دچار اشکال شدید. به نظر من زبان انگلیسی پیش نیاز یادگیری هر نرم افزاره. اگر اونو کامل فرا بگیرید. بدون هیچ دردسری به صورت خیلی سریع خواهد تونست هر مشکلی رو در اکسل و یا هر نرم افزار دیگه بررسی و حل کنید.

نکته دیگه ای که باید گفت. اینه که، ما مهندسین صنایع باید بدونیم کی از چه نرم افزاری استفاده کنیم. و کی استفاده نکنیم. نیاز نیست که بدونیم اون نرم افزار دقیقا چه طور کار میکنه. این هم زیاد سخت نیست.

9. سپاس ها (1)

آخرین بازدید
    2015/10/20
    سپاس
    216
    سپاس شده
    231 در 76 پست
    تعیین سطح نشده است

سلام
    در مورد جمله آخر آقای داوری ابهام دارم چرا نیاز نیست بدونیم نرم افزار دقیقا چطور کار میکنه ؟ پس چطور استفاده کنیم؟

11. سپاس ها (1)

آخرین بازدید
    2022/06/28
    سپاس
    0
    سپاس شده
    119 در 53 پست
    تعیین سطح نشده است

نقل قول نوشته اصلی توسط mahasa shayesteh
    سلام
    در مورد جمله آ--- آقای داوری ابهام دارم چرا نیاز نیست بدونیم نرم افزار دقیقا چطور کار میکنه ؟ پس چطور استفاده کنیم؟
    شاید یک مقدار کوتاه توضیح دادم.
    چند تا مثال میزنم:

1- مثلا یادمه توی دانشگاه فردوسی درسی در ضمن یکی از دروس از نرم افزار expert choice استفاده کردیم. خیلی نرم افزار ساده ای بود. دیگه از اون روز به بعد ازش استفاده نکردم. اون روزا هم خیلی خوب کار نکردم باش. فقط در این حد که میدونم به چه درد می خوره! شاید یک روز اگر قرار باشه ازش استفاده کنم، برم ریزشو یاد بگیرم. اما الان دلیلی وجود نداره کامل یاد بگیرم. شاید یادگیری اون 1 روز هم طول نکشه! چند ساعت! باید از زمان درست استفاده کرد.

2- یک تاپیک بود درباره ارسال ایمیل در اکسل، من هیچ چیز درباره ارسال ایمیل در اکسل نمیدونستم. اما حدودا میدونستم که روند به چه صورت هست. با یک جستجوی 1 ساعته شاید 2 ساعته مشکل حل شد.

3- مهندسای صنایع لزوما خودشون نباید مشکل رو حل کنند. هنرشون پیدا کردن مشکل هست نه لزوما حل مشکل! برای حل برخی مشکلات میشه از نیروی های متخصص دیگری استفاده کرد. هر چند اگر خودتون بتونید حل کنید خیلی خوب هست.

به نظر من یک مهندس صنایع با فقط دونستن اکسل هم میتونه موفق باشه. اما فقط دونستن اکسل نباید منجر به استفاده کردن از اکسل در هر شرایطی بشه. اون باید اونقدر به اکسل احاطه داشته باشه که بدونه کجا و کی از اکسل استفاده نکنه. تاکید و تلاش زیاد برای استفاده از اکسل در هر شرایطی ممکنه به ضرر مهندس صنایع و شرکت ذی النفع باشه که این خطرناکه.

به نظر من باید یک قسمت به این تخصیص داده شود که کی و کجا از اکسل استفاده نکنیم!!!!!!

13. سپاس ها (2)

آخرین بازدید
    2015/10/20
    سپاس
    216
    سپاس شده
    231 در 76 پست
    تعیین سطح نشده است

سلام مجدد
    ممنون از آقای داوری ، من حدود 2 سال تو صنعت فعالیت داشتم و بنا به عللی الان از صنعت فاصله گرفتم ، تو تجربه 2 ساله ای که داشتم تو فیلد های زمانسنجی و کارسنجی طرح ریزی و برنامه ریزی تجربه هایی دارم اون اوایل که مشغول به کار شدم قرار بود لی اوت یکی از کارخونه های تازه خریداری شده گروهی که توش کار میکردم به روز بشه من فکر میکردم می بایست لی اوت های موجود رو بررسی کنم و بر اساس تغییرات ایجاد شده اون هارو بروز کنم ولی وقتی فایل های مربوطه در اختیارم قرار داده شد دیدم کلیه طرح ها در اکسل با مربع ها و خطوط بدون اینکه مقیاسی مطرح باشه طراحی شده و من مجبور بودم کلیه طرح ها رو مجددا از ابتدا شروع کنم به اندازه گیری طراحی و اونهارو تو اتوکد پیاده کنم ، قصدم این بود بگم بعضی مواقع استفاده از یک نرم افزار خارج از حیطه ای که طراحی شده ممکنه مشکلات خیلی زیادی رو بوجود بیاره که وقت و هزینه زیادی باید متحمل بشیم

15. سپاس ها (1)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)