نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: به عنوان یک مهندس صنایع چه موقع از اکسل استفاده نکنیم

Threaded View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی

آخرین بازدید
    2022/06/28
    سپاس
    0
    سپاس شده
    119 در 53 پست
    تعیین سطح نشده است

Lightbulb به عنوان یک مهندس صنایع چه موقع از اکسل استفاده نکنیم

سلام به همه دوستان هم رشته ای.

یک صحبت دوستانه و شاید جنجالی....

من یک موضوعی رو میخوام اینجا پیش بکشم که میدونم مخالفت خیلی از دوستان رو در پی خواهم داشت. اما وظیفه خودم دونستم که این رو مطرح کنم. اینجا در فروم مهندسی صنایع چون تخصصی در باقی رشته ها ندارم.

بحث های زیادی در این باره در فروم شد که بعضا لازم بود.

امروزا یک بحث خیلی داغ اکسل تو جامعه صنایع بوجود اومده. این که اکسل یکی از قدرتمند ترین نرم افزار ها برای یک مهندس صنایع هست هیچ شکی نیست. اما این نباید موجب گمراهی درباره این نرم افزار بشه. هر وسیله ای که امروزه به بازار عرضه میشه یک سری کاربرد داره و یک سری نکات ایمنی. مثلا ماکروفر چیز خوبیه! همه دارن استفاده می کنن. اما میگن لیوان آب رو اگر بیشتر از 3 دقیقه داخل ماکروفر بزارید (بسته به قدرت ماکروفر! اصلا این کارو نکنید) شاید وقتی برش میدارید منفجر بشه که اصلا خوب نیست. یا مثلا برای یک طراحی گرافیکی میشه از ورد استفاده کرد (اون اوایل که فتوشاپ بلد نبودم یکی دوبار انجام دادم) اما خوب هیچ آدم حرفه ای نمیاد با ورد، بنر طراحی کنه.

ما مهندسین صنایع یک نیاز بسیار اساسی به اکسل داریم. همیشه خواهیم داشت مگر اینکه نرمافزار دیگری با این قابلیت ها درست بشه! که الان هست این نرم افزار اما پولی هست. برای ایران فعلا نمی صرفه.

یک چیز رو هیچ وقت فراموش نکنیم. ما مهندس صنایع شدیم که بدونیم چه ابزاری رو کی و کجا استفاده کنیم. چه کار کنیم که هزینه می نی مم بشه. چه کار کنیم که زمان می نی مم بشه. چه کار کنیم که کارایی ماکزیمم بشه! چه طور به بهترین نتیجه برسیم. اینه رسالت ما. برای همین منظور باید یاد بگیریم که منعطف تر باشیم.
    ما اگر بدونیم چه موقع از چه روشی استفاده کنیم همه مشکلاتمون حل میشه، این چیزیه که یک مهندس صنایع باید بدونه.
    بعضی موقع ها باید سعی کنیم که در یک نوع مسائل خاص از اکسل استفاده نکنیم. بعضی موقع ها، باید یاد بگیریم دوستانمون رو از استفاده کردن از اکسل در یک شرایط خاص منصرف کنیم. حتی اگر این اتفاق در خود اکسل ایران بیفته. رسالت اکسل ایران این نیست که ما وابسته به اکسل باشیم. رسالتش شناسوندن نقاط قوت و همچنین نقاط ضعف اکسل هست.

یادمه اون اولا زرنگار بود. بعدش اون اوایل ماکرو سافت ورد اومد به بازار. اون موقع ها فکر می کردم که بهترین نرم افزار ویرایش و نوشتن متون ورد هست. ولی خوب الان مدت 2 سالی هست شاید هر دو ماه یک بار ماکروسافت ورد رو باز کنم. این دلیل نمیشه که بگم وُِرد بده! اما حتما نرم افزاری بهتر از ورد وجود داره دیگه که من سراغ ورد نمی رم.

واسه اکسل هم همین طور :

مثلا در اکسل میشه Simplex حل کرد. حتی شاید بشه مساله های غیر خطی حل کرد.
    ولی چرا؟! وقتی Cplex, Lindo, Lingo و خیلی نرم افزار های دیگه هست! چرا من با اکسل اونو حل کنم؟.

واقعیت اینه که اگر این روزا بری توی یک شرکت بزرگ واسه کارهای سیستم های مدیریت، بهشون بگی من می خوام سیستم رو با اکسل درست کنم، می خندن بهتون. چون اکسل واقعا واسه این کار نیست. اکسس هم نیست. این کار فقط و فقط با سیستم های مدیریت بانک اطلاعاتی مثل Oracle و SQL Server انجام میشه.

یا مثلا برای کار دیتاماینینگ، اگر بخواین به صورت حرفه ای کار کنین، نرم افزار های خیلی خوب و راحتی مثل weka وجود داره. در یک مرحله حرفه ای تر شما می توانید از ابزار های MATLAB استفاده کنید.

برای کار های آماری شاید بشه با اکسل نمودار کشید. ولی خیلی تحلیل های دیگه با اکسل خیلی دردسر ساز میشه. برای این کارها باید از R و یا SAS و یا نرم افزار های ساده تری مثل SPSS و MINITAB استفاده کرد. مثلا رگرسیون رو نمی توانید با Excel به این راحتی ها انجام بدید ولی با R یک خط کد می نویسید. و تمام.

توی بحث شبیه سازی، باید از نرم افزار های Arena و ManneQuin و Sim استفاده کرد.

در بحث معادلات ساختاری سیستم های علت معلول باید از نرم افزار LISREL و یک نرم افزار دیگه که یادم نمیاد استفاده کرد.

و خیلی نرم افزار های دیگه در مباحث دیگه که جاش اینجا نیست

اگر بخوایم بگیم، همه کارها رو با اکسل میشه انجام داد، که دلیل خوبی برای توجیه کارمون نیست. شاید بشه... اینجوری اگر حساب کنیم همه اون کارها (جز یک سری خاص) رو با MATLAB خیلی سریع تر میشه انجام داد. فقط کافیه به MATLAB مسلط باشیم. یا قطعا میشه برنامه نویسی کرد همه رو، مثلا با C# و C++.

مثلا در این تالار من دیدم دوستی با اکسل تقویم تولید کرده! یا همه قرآن رو با معانی در اکسل به همراه سیستم جستجو قرار داده. من وقتی باز کردم این دو فایل رو از تعجب شوکه شدم. از طرفی این دوست رو بسیار تحسین کردم به خاطر زمان و مهارتش! از طرفی برای زمانی که این دوستم صرف اجرای این پروژه کرده کمی افسوس خوردم. البته ایشان قطعا چیزهایی زیادی در حین این کار یاد گرفته و من در مقامی نیستم که قضاوت کنم. اما مطمئنا میتونست مساله دیگری انتخاب کنه! چرا؟! چون طراحی این دو، کار اکسل نیست. با یک جستجوی ساده میتوانید بسیاری از این محصولات رو در اینترنت پیدا کنید که اجرا شده و خیلی راحت تر با استفاده از نرم افزارهای خیلی راحت تر ایجاد شده اند. البته این ها ارزش کار دوستان مارو کم نمی کنه و نخواهد کرد. من همین جا به ایشان تبریک می گویم. واقعا عالی بود و لذت بردم.

حرف آخر:
    ما به عنوان مهندس صنایع باید اکسل رو به خوبی بشناسیم. نقاط ضعف و قدرتشو با هم.
    ما به عنوان مهندس صنایع باید بدونیم کی و کجا نمی شود از اکسل استفاده کرد.
    و لازمه این که این دو رو بخوبی محقق کنیم یک چیز است: باید به اکسل کاملا و کاملا مسلط باشیم.

امیدوارم این ایده، شناسایی نقاط ضعف اکسل در بخشی از تالار مورد بررسی دوستان و مدیران قرار بگیره.

جسارت بنده در محضر اساتید رو نادیده بگیرید و
    پیروز باشید.
    اخطار: این یک موضوع قدیمی است
    به دلیل قدیمی بودن موضوع، ممکن است برخی فایل های ضمیمه به درستی کار نکنند. لطفا در صورت عدم ضرورت، از بالا آوردن موضوعات قدیمی خودداری نمایید.

2. سپاس ها (2)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)