صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 16 , از مجموع 16

موضوع: اصلاح حرف ي فارسي

آخرین بازدید
    9 ساعت پیش
    سپاس
    2,884
    سپاس شده
    4,886 در 1,380 پست
    سطح اکسل
    71.67 %

نقل قول نوشته اصلی توسط علي پارسا نمایش پست ها
    در رابطه با همين موضوع يک اختلال عجيب در اکسل کشف کردم که در مورد حروف فارسي خيلي نگرانم کرد، اگر اينطور باشد بايد به خيلي چيزها شک کرد! لطفا" فايل پيوست را بررسي و نظر دهيد.
    جهت اطلاع عرض کنم که من بررسي کردم و ديدم که يک سري کاراکترهاي خاص هستند که براي تابع code تعريف شده نيستند، از جمله همين حرف "ی" مدل سوم که در فايل ضميمه اخيرم فرستاده ام. براي تمام اين کاراکترها تابع ياد شده شماره 63 را بر مي گرداند (يعني همان کد کاراکتر علامت سوال انگليسي)، تعدادي از اين کاراکتر ها را مي توانيد در قسمت insert - symbol - special caracters مشاهده کنيد.
    در نتيجه اگر در صفحه کليدي براي درج حرف "ي" از همين "ی" مذکور استفاده شده باشد متني که با آن صفحه کليد تايپ شده اگر بخواهد با فرمول نويسي به صورت فوق اصلاح شود با مشکل مواجه خواهد شد.

2.  

آخرین بازدید
    9 ساعت پیش
    سپاس
    2,884
    سپاس شده
    4,886 در 1,380 پست
    سطح اکسل
    71.67 %

يک نکته درباره اون حرف "ى" که گفتم کد آن 63 است:
    اول اين بحث يک کد vba ياد شده جهت اصلاح حروف، اگر در آن کد بشود به جاي (chr(236 عبارت "ى" درج گردد (توجه کنيد که اين ى همان بايد باشد که کد 63 دارد) مشکل حل است. يعني مي توان کد را به گونه اي تنظيم کرد که همه آن "ى" هاي غير استاندارد در صفحه را تعويض کند.
    به همين خاطر من در يک سل آن "ى" با کد 63 را نوشته و از آن کپي گرفتم، بعد در موقع نوشتن کد vba آن را در محل مورد نظر paste کردم. ولي مشاهده کردم که مفسر vba قادر به تشخيص آن نبود و به جايش علامت: "?" را درج مي کند.
    خوب ..... از يک روش ديگر رفتم، اول آن "ى" را کپي و سپس از طريق find and replace امتحان کردم ببينم اصلا" با آن روش مي تواند "ى" هاي غير استاندارد را تعويض کند؟ ديدم کاملا" درست عمل مي کند.
    حالا آمدم همين عمليات find and replace را در يک ماکرو ضبط کردم ببينم چه مي شود.
    find and replace من در هنگام ضبط ماکرو کار کرد، ولي خود ماکرو کار نکرد.
    نتيجه اينکه در عمليات find and replace کامپيوتر در پشت صحنه حرف "ى" را به گونه اي دارد کد دهي (تفسير) مي کند که کاملا" آن را مي توان از ديگر حروف متمايز کرد. ولي وقتي همين عمليات مي خواهد به زبان vba برگردانده شود و ذخيره گردد ديگر براي مفسر vba قابل فهم نبوده و يک جوري آن را تغيير مي دهد.
    البته بحث در اين باره در حوزه تخصص دوستاني است که رشته آنها کامپيوتر است.
    ولي گفتم شايد عرايض عاميانه اينجانب هم به درد عوام در حد خودم بخورد، يا بابي باز شود که دوستان متخصص هم چيزي اگر در چنته دارند بفرمايند تا ما هم در حد درک خود بهره مند شويم، زيرا تا آنجا که من ديده ام اين اختلاف حروف فارسي براي خيلي از کاربران در زمينه هاي مختلف دردسر ساز مي باشد.
    ویرایش توسط Ali Parsaei : 2014/04/27 در ساعت 15:20

آخرین بازدید
    10 ساعت پیش
    سپاس
    8,923
    سپاس شده
    10,587 در 3,746 پست
    سطح اکسل
    100.00 %

ممنون علي جان

يك نكته رو بايد خدمتتون عرض كنم و اون اينكه غير از chr عبارتهاي ديگه اي هم داريم chrw و chrb كه هر كدوم قواعد خاص خودشون رو دارن. به احتمال زياد سرچ اكسل از chrw كمك ميگيره ولي بايد بررسي بشه

آخرین بازدید
    9 ساعت پیش
    سپاس
    2,884
    سپاس شده
    4,886 در 1,380 پست
    سطح اکسل
    71.67 %

باز هم يک چيز ديگه،
    windows من xp است و براي ويرايش صفحه کليد فارسي ام از نرم افزار traylayout استفاده مي کنم.
    فايل ضميمه را نگاه کنيد، از دو روش براي ورود حرف "ى" به صفحه استفاده کرده ام.
    وقتي traylayout من روشن است در هر دو مورد حرف وارده داراي کد 237 است ولي وقتي خاموش است از طريق ورود با textbox حرف وارده داراي کد 63 و از طريق ورود با inputbox حرف وارده داراي کد 237 است!!! در صورتي که در هر دو مورد يک کليد را روي صفحه کليد فشار داده ام!!! يعني تفسيرگر vba اکسل وقتي اطلاعات را از textbox ميگيرد يک جور تفسير مي کند و وقتي از inputbox مي گيرد يک جور ديگر؟؟؟!!!
    اين "ى" هم معضلي شده براي من، ديونم کرده! پيشنهاد مي کنم اصلا" يک تالار به نام "ي" تشکيل دهيم.
    خودمونيم من هم ول کن اين حرف "ى" نيستم. راستش يک فايل درست کردم و همه جوره روي اصلاح حروفش کار کردم، بعد روي کامپيوتر دوستم که traylayout نداشت امتحان کردم ديدم به! فکر اينجاش رو نکرده بودم! مثل اين بود که آب سرد سرم بريزند!
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    • نوع فایل: xlsm YA.xlsm اطلاعات (24.1 کیلو بایت, 80 نمایش)

آخرین بازدید
    9 ساعت پیش
    سپاس
    2,884
    سپاس شده
    4,886 در 1,380 پست
    سطح اکسل
    71.67 %

نقل قول نوشته اصلی توسط علي پارسا نمایش پست ها
    باز هم يک چيز ديگه،
    windows من xp است و براي ويرايش صفحه کليد فارسي ام از نرم افزار traylayout استفاده مي کنم.
    فايل ضميمه را نگاه کنيد، از دو روش براي ورود حرف "ى" به صفحه استفاده کرده ام.
    وقتي traylayout من روشن است در هر دو مورد حرف وارده داراي کد 237 است ولي وقتي خاموش است از طريق ورود با textbox حرف وارده داراي کد 63 و از طريق ورود با inputbox حرف وارده داراي کد 237 است!!! در صورتي که در هر دو مورد يک کليد را روي صفحه کليد فشار داده ام!!! يعني تفسيرگر vba اکسل وقتي اطلاعات را از textbox ميگيرد يک جور تفسير مي کند و وقتي از inputbox مي گيرد يک جور ديگر؟؟؟!!!
    اين "ى" هم معضلي شده براي من، ديونم کرده! پيشنهاد مي کنم اصلا" يک تالار به نام "ي" تشکيل دهيم.
    خودمونيم من هم ول کن اين حرف "ى" نيستم. راستش يک فايل درست کردم و همه جوره روي اصلاح حروفش کار کردم، بعد روي کامپيوتر دوستم که traylayout نداشت امتحان کردم ديدم به! فکر اينجاش رو نکرده بودم! مثل اين بود که آب سرد سرم بريزند!
    فهميدم، اشکال مربوط به فونت مي شود، textbox فايل فوق فونتش روي فونت tahoma تنظيم است، ولي inputbox فکر کنم بر حسب arial عمل مي کند. پس وقتي traylayout روشن است يک يکسان سازي در فونتها اعمال مي کند، ولي وقتي خاموش است اين اتفاق نمي افتد. ....... اين هم داستاني شد، ..... مشکل من اينجا است که مي خواهم فايلي داشته باشم که به هر کسي دادم صرف نظر از اينکه ويژگي هاي کامپيوتر فرد چي باشد، درست عمل کند، به اين ترتيب بايد هم خودم حواسم را جمع کنم و هم مثلا" فونتها را هم با فايل به شخص ارائه دهم تا نصب کند.
    حتما" ديده ايد که اگر ما برنامه اي را باز مي کنيم و فونت آن در کامپيوتر ما نيست کامپيوتر حتي المقدور آن را نشان مي دهد ولي با فونتهاي ديگر مشابه آن.

آخرین بازدید
    9 ساعت پیش
    سپاس
    2,884
    سپاس شده
    4,886 در 1,380 پست
    سطح اکسل
    71.67 %

با يکي از اساتيد دانشگاه راجع به اين مشکل صحبت کردم يک توضيحي داد و يک کم هم خودم بررسي کردم، با اجازتون يک کم علمي تر تا آنجا که درک بنده رسيد توضيح دهم:
    کاراکتر هايي هستند که در هر دو سيستم ascii و unicode تعريف شده اند. ولي کاراکترهايي هستند که فقط به صورت unicode تعريف شده اند. ظاهرا" vba از سيستم کد دهي unicode پشتيباني نمي کند، به همين خاطر کاراکترهايي که فقط به صورت unicode تعريف شده اند را اگر وارد محيط vba نماييم براي آن ناشناخته مي باشند. بنابراين کاراکتر هايي که من از آنها به عنوان غير استاندارد نام برده بودم در اصل همان کاراکترهايي هستند که صرفا" کد بندي unicode دارند.
    همانطوري که برادر گرامي ام جناب قاسميان هم به نوعي اشاره فرموده بودند، قسمت find and replace اکسل ظاهرا" جستجو را با قواعدي انجام مي دهد که قادر به تشخيص کدهاي unicode مي باشد و مشکلي ندارد.
    ضمنا" بحث هايي هم در مورد قلم ها (font) ها و تنظيمات کامپيوتر است که از حوصله اين بحث (ببخشيد: از حوصله من) خارج است.
    به هر حال خوشحال مي شوم دوستان اگر مرجعي جهت مطالعه و بررسي سراغ داشته باشند و يا توضيحي داشته باشند بيان نمايند.
    ویرایش توسط Ali Parsaei : 2014/04/27 در ساعت 16:06

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)