صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 26

موضوع: برای من سخت برای شما راحت !!!!

آخرین بازدید
    2015/01/26
    سپاس
    14
    سپاس شده
    5 در 2 پست
    تعیین سطح نشده است

برای من سخت برای شما راحت !!!!

با سلام و درود و احترام

در این تالار و چند تالارهای دیگه و در اینترنت بسیار دنبال جواب این سوالات برای حل پروژه خودم ولی به نتیجه ایی نرسیدم
    اینو میزارم به حساب مبتدی بودنم

پیشاپیش از کمک شما سپاسگذارم

یک پروژه تعریف کردم که دراین پروژه به این شکل تعریف شده که :

معاملات به صورت فیوچرز میباشد و کاغذیست یعنی یک نفر میتواند فروش انجام بده بدون اینکه داشته باشه ، در واقع هم خرید و هم فروش برای هر دو طرف ممکنه

- معامله بر روی یک کالای واحد میباشد مثلا" برنج
    -در یک طرف معامله خریدار است و در طرف مقابل فروشنده ، قیمت و حجم این معامله برای هر دو طرف یکیست ولی یکی فروشنده و یکی خریدار
    - طبیعیست اگر قیمت تسویه بالاتر از قیمت معامله بسته شود خریدار سود و فروشنده زیان خواهد کرد و برعکس
    - در این پروژه تعداد نامحدودی معامله گر داریم
    - معاملات از ساعت 8 شروع و در ساعت 12 پایان میابد
    - در پایان معاملات قیمت نهایی ملاک تسویه خواهد بود که به عنوان قیمت تسویه ذکر شده
    - یک بازه نیز تعریف شده که اگر نوسانات روزانه بیشتر از این بازه بود کلیه قیمتها در این بازه تسویه خواهند شد بر فرض مثال اگر کسی 480 خریدی انجام داده باشد و قیمت تسویه 550 باشد این شخص نهایت 50 تومان سود میکند چون قیمت تسویه 70 تومان بالاتر از قیمت خرید این شخص رفته و ملاک ما 50 تومان است ولی اگر این شخص 480 خریده باشد و تسویه 510 خورده باشد سود این شخص 30 تومان خواهد بود

مثالی بابت شخش فروشنده : اگر شخصی جنسی را 480 بفروشد و قیمت تسویه 550 باشد این شخص 50 تومان زیان کرده چون قیمت تسویه 70 تومان بالاتر از قیمت خرید این شخص رفته و ملاک ما 50 تومان است ولی اگر این شخص 480 بفروشد و تسویه 510 خورده باشد سود این شخص 30 زیان خواهد بود

به طور خلاصه هر قیمتی معامله انجام شود وقیمت تسویه بیشتر از 50 تومان بالا یا پایین تر از قیمت دو طرف معامله صورت گیرد ملاک عمل نهایت 50 تومان است

توجه کنید که این بازه بر اساس قیمت معامله میباشد نه بر اساس قیمت ابتدای بازار ، یعنی معاملات روزانه از 1 تومان تا 1000 تومان هم میتواند معامله شود ولی اگر کسی 500 معامله کرد بیشتر از 50 تومان بالا یا پایین ( یعنی در بازه 450 تا 550 ) مورد قبول نیست و اگر کسی 600 معامله کرد بازه مورد قبول بین 550 تا 650 میباشد

یک استثنا در این معامله وجود داره که سوال بنده مربوط به این قسمت میباشد :

در طی یک روز هر نفر میتواند بارها بخرد و بفروشد و محدودیتی ندارد
    ولی اگر در یک معامله طرف مقابل تکراری باشد اگر معامله در بازه 50 تومان اتفاق بیافت محاسبات بر اساس قیمت تسویه خواهد خورد ولی اگر فاصله بین خرید و فروش و یا فروش و خرید این دو معامله گر مشترک بیشتر از 50 تومان باشد هر کدام از معاملات بر اساس حالت عادی انجام میگردد یعنی بازه 50 تومان لحاظ میشود با این تفاوت که مقدار حجم معامله بعدی از معامله قبلی کسر خواهد شد ( اگر مخالف معامله قبلی باشه )

مثال :

در فایل مجاورشخص علی معاملات مختلفی انجام داده
    در یکی از معاملت مشترک با احمد

50 کیسه برنج به قیمت 460 خریده
    10 کیسه برنج به قیمت 480خریده
    30 کیسه برنج به قیمت 490 فروخته
    10 کیسه برنج به قیمت 500 خریده
    15 کیسه برنج به قیمت 510 فروخته
    60 کیسه برنج به قیمت 515 فروخته
    20 کیسه برنج به قیمت 530 خریده
    70 کیسه برنج به قیمت 495 فروخته
    20کیسه برنج به قیمت 480 خریده

همونطور که ملاحظه میکنید علی 4 معامله مشترک با حمید و 3 معامله مشترک با احمد و دو معامله مشترک با جلال دار

حال به نظر شما چطورو از چه فرمولهایی میشه این حسابهارو به صورت خودکار انجام داد که در نهایت در یک خلاصه حساب ببینیم هر کس چه تعدادی خرید و فروش داشته و هر خرید و فروش شامل چه قیمتی میشه و از هر معامله چند خرید یا فروش با معامله بعدی کسر میشه

همچنین وقتی علی از یک شخصخرید داشته و به همون شخص فروش داشته باشه باید ببینیم باقی میمونه یا نه اگر باقی میمونه چه تعدادیش در بازه 50 تومانی حساب میشه و چه تعدادی در بازه خارج 50 تومانی...

نوجه کنید که در پایان از معاملات خروجی خواهیم گرفت و تک تک معاملات را باید به صورت تفکیک شده داشته باشیم و بدانیم هر معامله با چه قیمتی و با چه ججمی و با چه کسی و در چه ساعتی انجام شده و نتیجه آن بدهکار شده یا بستانکارو از هر معامله چه تعدادی در معامله مشابه با شخص خاص کسر شده

در اینجا همه معاملات متقدم و متاخر محسوب شده یعنی اگر شخصی در معامله اول حجم 50 تایی خرید کرده و در سه معامله بعدی هم خرید داشته باشه و در معاله بعد فروش داشته باشد و این فروش در بازه 50 تومانی واقع شده باشد حجم این فروش از خرید اول کسر شده و اگر خرید اول باقی مانده داشته باشد مقدار آن مشخص و اگر فروش از خرید اول بیشتر شد مابقی از خرید دوم کسر بشه با رعایت بازه 50 تومانی

مجدد عرض میکنم اگر معامله با شخص مشتک انجام شود ودر یکی شخص خرید و در معامله بعدی فروش داشته باشد اگر اختلاف این معامله کمتر از 50 تومان باشد قیمت دو معامله از هم کسر میشه ولی در همین معامله اگر بیشتر از بازه معامله صورت بگیره نهایت نوسان 50 تومان خواهد بود

POROZHE KOMAK.xlsm
    با تشکر
    اخطار: این یک موضوع قدیمی است
    به دلیل قدیمی بودن موضوع، ممکن است برخی فایل های ضمیمه به درستی کار نکنند. لطفا در صورت عدم ضرورت، از بالا آوردن موضوعات قدیمی خودداری نمایید.

2.  

آخرین بازدید
    20 ساعت پیش
    سپاس
    8,923
    سپاس شده
    10,587 در 3,746 پست
    سطح اکسل
    100.00 %

سلام دوست عزيز
    من تو بازار نيستم كه به جزئيات كار شما وارد باشم ولي چيزي كه از نوشته هاي شما برداشت كردم اينه كه كار شما با يك فيلتر قابل انجام هست
    اگر با فيلتر كردن آشنايي ندارين بگين تا راهنماييتون كنم

4. سپاس ها (2)

آخرین بازدید
    2015/01/26
    سپاس
    14
    سپاس شده
    5 در 2 پست
    تعیین سطح نشده است

نقل قول نوشته اصلی توسط amir ghasemiyan نمایش پست ها
    سلام دوست عزيز
    من تو بازار نيستم كه به جزئيات كار شما وارد باشم ولي چيزي كه از نوشته هاي شما برداشت كردم اينه كه كار شما با يك فيلتر قابل انجام هست
    اگر با فيلتر كردن آشنايي ندارين بگين تا راهنماييتون كنم

با سلام

با فیلتر حل نمیشه

این نیاز به کد نویسی داره

اگر موافق باشید گام به گام بریم جلو تا به نتیجه برسیم

من خیلی رو این موضوع فکر کردم که اگر شما هم کمکم کنید به نتیحه میرسیم

ابتدا باید از دستوری استفاده کنیم که بیاد و افراد مشابهه رو یعنی افرادی که دو طرفشون مشترک هست مثلا" 1اگر 50 نفر مختلف در روز معامله کنند بیاد ببینه شخص اول کلا" چند تا معامله داشته و در این معاملات چندتا با شخص واحدی بده بستان داشته و بعد بیاد ببینه به این شخص مورد نظر چندتا فروخته و چندتا ازش خریده

این تا اینجا

آخرین بازدید
    20 ساعت پیش
    سپاس
    8,923
    سپاس شده
    10,587 در 3,746 پست
    سطح اکسل
    100.00 %

نقل قول نوشته اصلی توسط ایران نمایش پست ها
    با سلام

با فیلتر حل نمیشه

این نیاز به کد نویسی داره

اگر موافق باشید گام به گام بریم جلو تا به نتیجه برسیم

من خیلی رو این موضوع فکر کردم که اگر شما هم کمکم کنید به نتیحه میرسیم

ابتدا باید از دستوری استفاده کنیم که بیاد و افراد مشابهه رو یعنی افرادی که دو طرفشون مشترک هست مثلا" 1اگر 50 نفر مختلف در روز معامله کنند بیاد ببینه شخص اول کلا" چند تا معامله داشته و در این معاملات چندتا با شخص واحدی بده بستان داشته و بعد بیاد ببینه به این شخص مورد نظر چندتا فروخته و چندتا ازش خریده

این تا اینجا
    شما تو فايلتون جايي نذاشتين كه دو طرف رو مشخص كنه. چطور ميخواين تشخيص بدين طرف مقابل رو؟
    اينكه ميگين چند تا معامله داشته ميشه با countif حلش كرد ولي خب چون طرفش معلوم نيست نميشه گفت با فلان نفر بوده

آخرین بازدید
    2015/01/26
    سپاس
    14
    سپاس شده
    5 در 2 پست
    تعیین سطح نشده است

شما تو فايلتون جايي نذاشتين كه دو طرف رو مشخص كنه. چطور ميخواين تشخيص بدين طرف مقابل رو؟
    اينكه ميگين چند تا معامله داشته ميشه با countif حلش كرد ولي خب چون طرفش معلوم نيست نميشه گفت با فلان نفر بوده

ببینید اگر به شماره ردیفها نگاه کنید میبینید که از هر شماره دوبار تکرار شده که یکی طرف خریدار رو نشون میده یکی طرف فروشنده که در طرف خریدار هر حجم و قیمتی معامله بشه در طرف فروشنده هم همون تعداد قید میشه

در واقع در ردیف 1 هم فروشنده هست هم خریدار

میشه مثلا" اسامی شمارهای مشترک رو باهم ترکیب کرد مثلا" در ردیف اول علی با احمد مشترکا" معامله انجام دادن

آخرین بازدید
    20 ساعت پیش
    سپاس
    8,923
    سپاس شده
    10,587 در 3,746 پست
    سطح اکسل
    100.00 %

يه نگاهي به فايل ضميمه بندازين. شيت دوم
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

آخرین بازدید
    2015/01/26
    سپاس
    14
    سپاس شده
    5 در 2 پست
    تعیین سطح نشده است

يه نگاهي به فايل ضميمه بندازين. شيت دوم

سپاسگذارم

شما ابتدا آمدید در شیت اصلی سرچ کردید که هر شخص چندبار معامله کرده
    سپس آمدید مشخص کردید که طرف مقابل معامله گر چه کسی بوده
    و در نهایت با یک فیلتر غیر خودکار و انتخلابی مشخص میکنیم که هر شخص با چه کسی و به چه تعدادی معامله کرده

ممنون

حال باید مشخص کنیم که هر شخص با چه کسی با چه حجمی و با چه قیمتی معامله داشته و این معامله از چه نوعیست

به نظرم من میتونیم لیست اول را مرجمع قرار بدیم که همه معاملات به شکلی که میبینیم درج بشه
    و سپس در یک شیت دیگه باییم از تابع ولوک استفاده کنیم
    در سیت دوم با دست مشخص کنیم که برای چه کسی میخواهیم خلاصه معاملات را انجام دهیم تقریبا شبیه کار شما در ستون آخر
    و بعد از این کل کار به طور خودکار انجام بشه

یعنی شیت اول شیت سوم رو نگاه کنه
    بر اساس اسم انتخابی بیاد تمام معاملات شخص مشخص شده رو پیدا و به تر تیب در لیست دوم با کلیه جزییات معاملاتی درج کنه
    سپس در لیست دوم که خلاصه معاملات انجام شده بیاد طرفین معامله ایی که مشترک هستن رو جدا کنه
    و معاملات خرید و فروش رو به ترتیب تاریخ انجام معامله لیست کنه

تا اینجارو فعلا داشته باشیم تا بعد ادامه بدیم

کوچیک شما

10. سپاس ها (2)

آخرین بازدید
    20 ساعت پیش
    سپاس
    8,923
    سپاس شده
    10,587 در 3,746 پست
    سطح اکسل
    100.00 %

نقل قول نوشته اصلی توسط ایران نمایش پست ها
    سپاسگذارم

شما ابتدا آمدید در شیت اصلی سرچ کردید که هر شخص چندبار معامله کرده
    سپس آمدید مشخص کردید که طرف مقابل معامله گر چه کسی بوده
    و در نهایت با یک فیلتر غیر خودکار و انتخلابی مشخص میکنیم که هر شخص با چه کسی و به چه تعدادی معامله کرده

ممنون

حال باید مشخص کنیم که هر شخص با چه کسی با چه حجمی و با چه قیمتی معامله داشته و این معامله از چه نوعیست

به نظرم من میتونیم لیست اول را مرجمع قرار بدیم که همه معاملات به شکلی که میبینیم درج بشه
    و سپس در یک شیت دیگه باییم از تابع ولوک استفاده کنیم
    در سیت دوم با دست مشخص کنیم که برای چه کسی میخواهیم خلاصه معاملات را انجام دهیم تقریبا شبیه کار شما در ستون آخر
    و بعد از این کل کار به طور خودکار انجام بشه

یعنی شیت اول شیت سوم رو نگاه کنه
    بر اساس اسم انتخابی بیاد تمام معاملات شخص مشخص شده رو پیدا و به تر تیب در لیست دوم با کلیه جزییات معاملاتی درج کنه
    سپس در لیست دوم که خلاصه معاملات انجام شده بیاد طرفین معامله ایی که مشترک هستن رو جدا کنه
    و معاملات خرید و فروش رو به ترتیب تاریخ انجام معامله لیست کنه

تا اینجارو فعلا داشته باشیم تا بعد ادامه بدیم

کوچیک شما

البته فيلتر خودكار هست. ولي خب شما بايد براي فيلترتون يه شرط بذارين ديگه. من هم شرط گذاشتم كه مثلا يكي از طرفين معامله علي باشه.
    من اين رو براي نمونه درست كردم. اين كه ميگين حجم معاملات و غيره درواقع با vlookup راحت بدست مياد. شما ميتونين اين رو روي فايل اصليتون پياده سازي كنيد

براي كارهايي كه ميخواين انجام بشه يه ساختار ظاهري مشخص كنيد تا بقيه رو هم با هم انجام بديم.

آخرین بازدید
    2015/01/26
    سپاس
    14
    سپاس شده
    5 در 2 پست
    تعیین سطح نشده است

البته فيلتر خودكار هست. ولي خب شما بايد براي فيلترتون يه شرط بذارين ديگه. من هم شرط گذاشتم كه مثلا يكي از طرفين معامله علي باشه.
    من اين رو براي نمونه درست كردم. اين كه ميگين حجم معاملات و غيره درواقع با vlookup راحت بدست مياد. شما ميتونين اين رو روي فايل اصليتون پياده سازي كنيد

براي كارهايي كه ميخواين انجام بشه يه ساختار ظاهري مشخص كنيد تا بقيه رو هم با هم انجام بديم.
    ممنون
    اجازه بدید مقداری از این فایل رو تکمیلتر کنم تا بقیشو با کمک و حوصله شما پیش ببریم

ارادتمندم

آخرین بازدید
    2023/04/24
    سپاس
    2,297
    سپاس شده
    2,910 در 801 پست
    سطح اکسل
    64.00 %

سلام
    یه نمونه که جواباشو بصورت دستی جلوش نوشته باشی بزار ، من که شخصا درست درک نکردم چی به چی شد !؟

14. سپاس ها (1)

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

بازدید کنندگان با جستجو های زیر این صفحه را پیدا کرده اند

آسان برای شما سخت برای من. اکسل

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)