نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: پاداش 20 هزارتومان برای حل مسئله

آخرین بازدید
    2023/10/12
    سپاس
    95
    سپاس شده
    37 در 23 پست
    تعیین سطح نشده است

surprised پاداش 20 هزارتومان برای حل مسئله

سلام به همه دوستان فرصتی شد تا مسئله مورد نظر جمع بندی شود هر کسی که از دوستان بتواند مسئله را حل کند بنده برای ایشان پاداش مورد نظر را کارت به کارت میکنم چون مسئله مهم هست و باید حل شود دوستان زمان یک هفته وقت برای حل این مسئله هست حتی اگر دوستان زمان یک هفته روی این مسئله بزارند من جبران زحمات میکنم لطفا دوستان مشارکت کنند حتی اگر دو راه حل متفاوت اما نتیجه یکسان باشد بنده برای دوست دوم نیز پاداشی در نظر میگیرم .
    از مدیر محترم هم تقاضا میکنم اگر این سوال در این تایپک اشتباه است در جای مناسب انتقال دهند

اول از همه فایل اکسل مورد بحث
    DATA
    دوم عکس شمار 1

aksnumber1
    پی دی اف طرح مسئله
    هدف اصلی حل این مسئله این است که

رمز هر سه 202060
    .................................................. ...............................................

هدف اصلی حل این مسئله این است که بتوان :
    1. نمودار Price2 را روی نمودار Price1 رسم کرد تقریبا مانند عکس شماره 1
    2.روی داده های Price2 بتوان اعمالی یا فرمولی با نظم خاص انجام داد تا ضریب همبستگی (Correlation) آن با Price1 بالای 90 درصد شود.

مشکلات حل مسئله :
    1.طول داده های Price2 برابر 21 داده است در صورتی که داده های Price1 برابر با 1827 داده است .
    2.هیچ نوع رابطه ای بین Price1 و Price2 وجود ندارد و دو نمودار فقط در تاریخ (Date) دارای نقاط مشترک هستند.
    3. در بعضی از روزها تاریخ مشترک وجود ندارد مثلا در Price2 ما تاریخ 5/1/2005 داریم در صورتی که در Price1 5/3/2005 داریم یعنی اختلاف سه روز وجود دارد که تاریخها با رنگ قرمز در فایل اکسل علامتگذاری شده است.
    نکته خیلی مهم :
    به هیچ وجه ما نمیتوانیم اعمالی روی داده های Price1 و Data1 انجام دهیم در واقع اعداد و تاریخها ثابت هستند و نباید تغییر کنند.
    صورت مسئله :
    فایل اکسل موجود حاوی اطلاعات قیمت و زمان دو سهم از دو شرکت مختلف هست که سهام اولی حاوی اطلاعات (ِData1,Price1) از تاریخ 1/1/2005 تا 12/30/2011 که برابر با 1827 قیمت میباشد و سهام دوم حاوی اطلاعات (ِData2,Price2) از تاریخ 1/1/2005 تا 9/1/2011 که برابر با 21 قیمت میباشد در واقع هر 4 ماه ما فقط یک داده قیمت داریم نه بیشتر.
    اگر بصورت جدا جدا نمودار هر یک از شرکت ها را رسم کنیم نمودار های N1 و N2 بدست میاید که دو نمودار از دور که مشاهد شود روند مشابهی با هم دارند و اگر دو نمودار را برروی هم رسم کنیم نمودارها زیر هم میافتد مانند نمودار N3 بدست میاید که باز مشاهد میشود که روند انها تقریبا مشابه هست منظور از روند جهت نمودار در بعضی جا ها هست که هم جهت هستند. اگر این نمودار را از دو طرف بکشیم مانند N4 روند هم جهت بودن آنها بهتر مشاهد میشود.
    اما این روندها و نمودارها راه حل مسئله ما نیستند چون تصویر دقیقی از روند مشاهد شده بیان نمیکنند بدلیل اینکه ما باید نمودار ها را روی هم داشته باشیم نه زیر هم پس باید روی Price 2 اعمالی یا کاری انجام دهیم که بتوانیم طول داده ها را از 21 به 1827 برسانیم تا تصویر بهتری از هر دو نمودار و روند همجهتی آنها داشته باشیم و دوم بتوانیم ضریب همبستگی بالای 90 درصد بدست آوریم (برای ضریب همبستگی باید تعداد داده ها ی دو سهم با هم برابر باشد تا بتوان حساب کرد ) و همانطور که در بالا اشاره شد به هیچ وجه ما نمیتوانیم اعمالی روی داده های Price1 و Data1 انجام دهیم در واقع اعداد ثابت هستند و نباید تغییر کنند چون نمودار اصلی میباشد .
    فرضیه های که روی داد های Price2 استفاده شد این بود که مقداری مثلا 100 یا 200 به هر یک از این اعداد اضافه شود دیده شد که فقط نمودار به سمت بالا رفته و روند تغییر نمیکند یا اگر مقداری از این اعداد کم شود یا میانگین حساب شود کل نمودار فقط به سمت پاین میاید و شکل و روند ان تغییر نمیکند و نمیتوان روند مشابه price1 بدست اورد
    در واقع باید راه حلی وجود داشته باشد که بتوان روی داد ه های price2 اعمال کرد طوری که فرمول دارای نظم روی همه اعداد باشد تا روند مشابه بوجود اورد .

نتیجه :
    رسم دو نمودار روی هم یا با همین 21 داده یا با اعمال فرمولهای خاص ریاضی روی 21 داده و سپس رسم دو نمودار روی هم یا اینکه انتقال این 21 داده در نرم افزار دیگر و اعمال فرایند روی این 21 داده با نظم خاص روی همه داد ه ها که دارای فرمول مشخص باشد و مجددا رسم هر دو نمودار روی هم بطوری که روند مشابه بالای 90 درصد باشد.

و در اخر اینکه مهم نیست که نمودار خطی رسم شود یا بصورت smooting بلکه واضح بودن روند و ضریب همبستگی بالا 90 درصد مهم میباشد و اینکه نمودارها در اکسل رسم شوند یا در نرم افزار دیگر هم مهم نیست بلکه تقریبا بتوان مانند عکس شماره 1 نمودار را رسم کرد .
    Exponential Smoothing
    Exponential Smoothing in Excel - Easy Excel Tutorial

با تشکر از همه
    اخطار: این یک موضوع قدیمی است
    به دلیل قدیمی بودن موضوع، ممکن است برخی فایل های ضمیمه به درستی کار نکنند. لطفا در صورت عدم ضرورت، از بالا آوردن موضوعات قدیمی خودداری نمایید.

2.  

آخرین بازدید
    2023/10/12
    سپاس
    95
    سپاس شده
    37 در 23 پست
    تعیین سطح نشده است

سلام
    کسی از دوستان روی این موضوع کار می کنه؟

آخرین بازدید
    2018/01/17
    سپاس
    6
    سپاس شده
    3 در 2 پست
    تعیین سطح نشده است

سلام به نظر من بهترین کار پیدا کردن داده های مفقودی با کمک متغییر کاملی که دارید.
    میتوانید از فایل پیوستی استفاده کنید.
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    • نوع فایل: xlsx x.xlsx اطلاعات (31.3 کیلو بایت, 27 نمایش)

5. سپاس ها (2)

آخرین بازدید
    2023/10/12
    سپاس
    95
    سپاس شده
    37 در 23 پست
    تعیین سطح نشده است

نقل قول نوشته اصلی توسط pnuha نمایش پست ها
    سلام به نظر من بهترین کار پیدا کردن داده های مفقودی با کمک متغییر کاملی که دارید.
    سلام
    دوست عزیز روش و توضیحات در این مورد میشه لطف کنید
    نمیدانم منظور شما درون یابی هست که میفرماید(خطی -چندجمله ای -روش لاگرانژ- روش نیوتن -دوبعدی)

و این را هم بگم که نمیتونم از price1 برای ساخت داده ها استفاده کنیم !!!!!!

آخرین بازدید
    2018/01/17
    سپاس
    6
    سپاس شده
    3 در 2 پست
    تعیین سطح نشده است

البته روش بنده از طریق ایکسل نیست، اگرجه مطمئنا در اکسل نیز می توان انجام داد که بنده شناختی بر روی آن ندارم.
    شما می توانید از SPSS استفاده نمایید. با توجه به اینکه یک متغییر کمکی دارید به راحتی می توانید با استفاده از رگرسیون خطی و Curre estimation در سطوح اطمینان 95 یا 99 درصد؛ داده های لازمه را به دست بیاورید.
    * اگر متغیر کمکی ندارید بهتر است برای داده هایتان Missing بگیرید. (Replace Missing Values) که 5 روش خاص به خود را دارد.

البته در کل اگر متغیر کمکی نداشته باشید به نظر بنده ارزش علمی ندارد چون تعداد داده های موجودتان به مراتب کمتر از داده های مفقودیتان می باشد. که بهتر است به سازمان یا ارگان مربوطه مراجعه کنید و داده های روزانه را دریافت نمایید.

8. سپاس ها (1)

آخرین بازدید
    2023/10/12
    سپاس
    95
    سپاس شده
    37 در 23 پست
    تعیین سطح نشده است

............................
    ویرایش توسط ed2008 : 2015/10/02 در ساعت 10:04

آخرین بازدید
    2023/10/12
    سپاس
    95
    سپاس شده
    37 در 23 پست
    تعیین سطح نشده است

البته روش بنده از طریق ایکسل نیست، اگرجه مطمئنا در اکسل نیز می توان انجام داد که بنده شناختی بر روی آن ندارم.
    شما می توانید از SPSS استفاده نمایید. با توجه به اینکه یک متغییر کمکی دارید به راحتی می توانید با استفاده از رگرسیون خطی و Curre estimation در سطوح اطمینان 95 یا 99 درصد؛ داده های لازمه را به دست بیاورید.
    * اگر متغیر کمکی ندارید بهتر است برای داده هایتان Missing بگیرید. (Replace Missing Values) که 5 روش خاص به خود را دارد.

البته در کل اگر متغیر کمکی نداشته باشید به نظر بنده ارزش علمی ندارد چون تعداد داده های موجودتان به مراتب کمتر از داده های مفقودیتان می باشد. که بهتر است به سازمان یا ارگان مربوطه مراجعه کنید و داده های روزانه را دریافت نمایید.
    سلام

ممنون دوست عزیز اصلا مهم نیست که با اکسل داد ها بدست بیاید مهم رسیدن به راه حل جواب هست متاسفانه من زیاد spss کار نکردم یک پیام برای بدست اوردن داده های قبلی که ارسال کردید فرستادم میدونم وقت شما را میگیرد ولی جبران میکنم
    من این متغییر کمکی را نمیفهم چی هست یا کدام گزینه یا عدد هست
    لطفا مسئله را باز کنید
    (شاید شما منظورتان داده های price1 به عنوان متغییر کمکی باشد ولی هر داده یک متغییر کمکی حساب میشود یا مثلا میانگین کل که یک داده هست به عنوان متغییر کمکی حساب باید کرد )

آخرین بازدید
    2023/10/12
    سپاس
    95
    سپاس شده
    37 در 23 پست
    تعیین سطح نشده است

سلام
    دوستان و مدیران محترم کسی با pnuha جان در ارتباط نیست لطفا مدیران اگر امکانش هست ایمیل ایشان را برای من بفرستند چون من یک پیام خصوصی برای ایشان فرستادم و روزها هست که منتظر هستم ایشان تا حدودی توانستند به راه حل اشاره کنند در پیام خصوصی قبلی که من ارسال کردم و فکر میکردم مسیر را برای محاسبه در نرم افزار spss اشتباه میروم که ایشان با فرستادن عکس ار مراحل کار توضیح دادند اما مشخص شد که مسیر و انجام روال کار در spss اشتباه نیست بعد من فهمیدم که قرار دادن داده ها در روبروی هم من و ایشان با هم هماهنگ نیستیم چون محاسبات هر دو با وجود مسیر مشابه متفاوت در میاید
    لطفا اگر مقدور هست مدیران لطفا ایمیل ایشان را برای من پیام خصوصی کنند یا اینکه یک پیام برای ایشان خودشان بفرستند

با تشکر از همه

آخرین بازدید
    2023/10/12
    سپاس
    95
    سپاس شده
    37 در 23 پست
    تعیین سطح نشده است

سلام
    دوستان جناب pnuha که تا حالا نتونستند به سایت سر یزنند و جواب بدهند و من تا امروز منتظر بودم و هیچ خبری نشدو امیدوارم مسئله ای برای ایشان اتفاقی نیفتاده باشد و همیشه در هر کجا که هستند موفق و سلامت باشند بنابر گفنه ایشان در پیام خصوصی مبنی بر اینکه :

(در مورد هزینه؛ بنده هزینه ای از شما نخواهم گرفت؛ لذا درصورتی که اصرار دارید بهتر است به وب سایت کمک کنید (حمایت از ما) که توانسته است مشکلات عدیده ای از دوستان را برطرف سازد.
    پاینده و مانا باشید.)

هزینه ۲۰ هزارتومان پاداش را من برای حمایت سایت پرداخت کردم و دین خود را ادا کردم .
    با تشکر از همه دوستانی هم که روی این مسئله وقت گذاشتند و کمک کردند.
    روز خوش
    تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست pardakht3.png   pardakht2.png  

آخرین بازدید
    2018/01/17
    سپاس
    6
    سپاس شده
    3 در 2 پست
    تعیین سطح نشده است

درود و عرض ادب مجدد خدمت شما دوست فرهمند
    پوزش بنده را به خاطر غیبت پذیرا باشید، اتقافاتی برای بنده افتاد ولی شکر اتفاقات خوشایند بودند، از مهرورزی شما بسیار سپاسگزارم، امید دارم در هر وهله از زندیگتان تندرست وشادکام باشید و پوزش بنده را نیز من باب غیبت پذیرا باشید. از واریز هزینه به وب سایت هم از شما بسیار سپاسگزارم، این وب سایت ارزش فراوان دارد و به نوبه خود از یکایک مدیران و کاربران بسیار سپاسگزارم.

تندرست و شادکام باشید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)