PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : OR & EXCEL

~M*E*H*D*I~
2012/03/31, 20:07
با سلام خدمت دوستان

کسانی که در زمینه مهندسی صنایع و یا مدیریت فعالیت دارند با علم Operation Research یا همون تحقیق در عملیات آشنا هستند، هدف این علم بهینه سازی هست این دانش به کمک برنامه ریزی ریاضی در صدد بیشینه سازی مانند افزایش سود ، افزایش سرعت خط، افزایش ظرفیت تولید و کمینه سازی مانند کاهش هزینه ، کاهش ضایعات و.. هست، در ابتدای پیدایش این علم تحقیق در عملیات در واقع یکی از زیر شاخه های ریاضی کاربردی بوده و در ادامه بخصوص در طی جنگ جهانی دوم به صورت جدی به استفاده عملی از این دانش پرداخته شده و پس از پایان جنگ مهندسین صنایع به ارزش این دانش در مبحث تجارت و تولید پی بردن و کم کم به صورت فعلی از مباحث اصلی مهندسی صنایع شده.

البته اینجا قصدم بیان ارتباط این دانش با نرم افزار اکسل هست ، شاید برخی فکر کنند با وجود نرم افزار هایی مثل GAMS,LINGO,LINDO,... دیگه اکسل چه نقشی میتونه داشته باشه ولی فرض کنید یک برنامه با GAMS نوشتید و چقدر خوب هست اگه بشه خیلی ساده در یک جدول بشه اعداد رو به راحتی تغییر داد و نتایج رو از GAMS گرفت ، اینکار با ارتباط بین اکسل و GAMS امکان پذیر هست البته اینها بخشی از توانمندی های اکسل هست همه ما میدونیم اکسل میتونه مستقلا برای حل مسائل مربوطه هم مورد استفاده قرار بگیره.

دوستانی که در این زمینه اطلاعات دارند و یا علاقه مند هستند میتونن تجربه ها و یا کارهایی که در این زمینه انجام دادن مطرح کنند

mahsa shayesteh
2012/03/31, 21:01
سلام به دوستای گلم

با تشکر از آقای وطن پرست، یکی از مهمترین استفاده های Solver اکسل در زمینه حل مدل های برنامه ریزی خطی هست ، مطمئنا از طریق وی بی هم میشه الگوریتم سیمپلکس رو پیاده سازی کرد همچنین با توجه به اینکه نرم افزار های صفحه گسترده مثل اکسل کار با اعداد و ارقام رو خیلی راحت کردن ارتباط این نرم افزار با زبان هایی مثل GAMS که استفاده ازش وقت زیادی میبره میتونه کلی از زمان صرف شده رو کاهش بده

iman gom
2012/03/31, 21:20
سپاس بابت این تاپیک؛

چون از تاریخچه ی تحقیق در عملیات گفتید ، بد نیست دقیقا بدونید از کجا اومده . در همون طی جنگ جهانی که گفتید ، جنگده ها باید زیر دریایی ها رو هدف قرار می دادن . موشک ها که به داخل آب وارد می شدن مقداری شکست در مسیر خودشون پیدا می کردن (مثل شکست نور) و دقیقا به زیر دریایی ها برخورد نمی کردن . بعد از وارد شدن به داخل آب ، موشک در ناحیه ای منفجر می شده و اگر زیر دریایی در شعاع امواج موشک می بوده صدمه می دیده . اولین بار از تحقیق این مسئله رو مدل کردن که موشک با چه زاویه ای پرتاب بشه تا حداکثر صدمه به زیردریایی وارد شه .

در ادامه هم براتون یک فایل اکسل برای حل مدل ها موجودی از روش برنامه ریزی پویا قرار می دم :

mahsa shayesteh
2012/03/31, 21:59
با سلام به دوستای گلم

برای آشنایی دوستان با قابلیت های اکسل در تحقیق در عملیات فایل پیوست رو ببینید ، در این فایل روش سیمپلکس در اکسل پیاده سازی شده امیدوارم مفید باشه

sh_amar
2012/04/01, 01:08
سلاااااااااام به همه

دوستان صنايع حسابي مشغول آموزش دادن و ياد دهي هستن

كلا خسته نباشند و ممنون از تك تك شون

~M*E*H*D*I~
2012/04/01, 01:39
سلام به دوستان
تشکر از خانم نجفی راستش ما صنایعی ها از شرکت دوستان غیر صنایعی در مباحث به شدت استقبال می کنیم

sh_amar
2012/04/01, 01:54
جناب وطن پرست من در مورد خودم ميگم اگه سواد و دانشم اجازه بده حتما دوست دارم كه شركت كنم
و با وقت كمي كه دارم حداقل سعي مي كنم كه بتونم مباحث را دنبال كنم
شايد يك سري مطالب مختص رشته شما باشد و من به شخصه زياد متوجه آن نباشم ولي از ارتباط موضوعات مطرح شده توسط شما و ديگر دوستان با اكسل ميشه بهره برد
ممنون و موفق باشيد

~M*E*H*D*I~
2012/04/01, 02:00
در دانش شما شکی نیست اصولا امار و صنایع 2قلو هستن و کامپیوتر و ریاضی خواهر برادراشون با همکاری این خانواده همیشه نتایج بهتری بدست میاد

~M*E*H*D*I~
2012/04/01, 17:44
با سلام خدمت دوستان

یکی از مسائل مهم OR مسئله کوله پشتی هست، برای حل این مسئله روش های مختلفی ارائه شده که یکی از روش ها حل مسئله به روش پویا هست تو فایل پیوست این مسئله با این روش حل شده، البته فایل مربوط هس به دوره دانشجویی خودم که نمیشه گفت حرفه ایه ولی برای دادن ایده بد نیست دوستان اگه فرصت داشتن می تونن تکمیلش کنن

iman gom
2012/04/01, 19:28
یک فایل اکسل کوله پشتی دیگه هم من قرار می دم . کامل تره :

~M*E*H*D*I~
2012/04/01, 19:36
ممنون از آقا ایمان عزیز
روش حل رو هم اگه بگی که دیگه عالی میشه

iman gom
2012/04/01, 21:30
ممنون از آقا ایمان عزیز

چشم ؛ این سوال رو با هم حل می کنیم :

Max Z=31x1 + 47x2 + 14x3
st: 2x1+3x2+x3< 4

فرم مسائل کوله پشتی:
max z = r1x1+r2x2+r3x3
st: w1x1+w2x2+w3x3 < W

ستون A تا P برای داده ها ورودی هست . کوله پشتی رو می خوایم به روش پس رو حل کنیم . همونطور که می دونیم این مسئله ای که من نوشتم شامل 3 مرحله هست . یعنی N = 3 . این رو در جدول وارد می کنیم ؛ یعنی سلول D3 .

برای پارامتر W یعنی جمع وزنی کل باید 4 رو وارد کنید ؛ سلول G3.

current stage رو 3 وارد کنید . یعنی مرحله 3 هستیم که به یک حرکت می کنیم (پس رو) .

w3 یعنی وزن متغیر x3 در محدودیت که اینجا 1 هست .

r3 هم ضریب متغیر x3 در تابع هدف . میزان سود آوری . در این مرحله 14 است .

برای مقدار m3 هم که باید از 0 بنویسید و یکی یکی بالا برید تا بالای این سلول ها yes بنویسه . اگر delete نوشت یعنی اون عدد به بعد دیگه نباید نوشته بشه . چون خارج از محدوده کوله هست . یعنی :

D6 = 0
E6 = 1
F6 = 2
G6 = 3
H6 = 4

مسئله در مرحله ی 3 حل شد و می تونید جواب بهینه رو در این مرحله ببینید .یعنی در ستون ها ی O , P.

سمت راست جدول رو خودتون باید پر کنید برای هر مرحله . مثلا برای این مرحله مقادیر x ها رو در ستون Q کپی می کنید . مقادیر تابع را به ازای مقادیر مختلف x3 هم در R و مقادیر m3 رو هم در ستون S کپی می کنید .

به همین ترتیب برای مراحل 2 و 1 انجام بدید .

نکته : در سمت جدول بعضی از سلول ها مقدار -1111111 دارند . به این معنی می باشد که ورودی مربوطه شدنی نیست .

سوالی هست در خدمتم .

mahsa shayesteh
2012/04/01, 21:38
با سلام به دوستای گلم

ممنون از شما با این کار باعث شدید بریم یه سری به کتابا بزنیم بلکه یادمون بیاد اینایی که گفتین چی هست:huh:

iman gom
2012/04/01, 21:42
با سلام به دوستای گلم

ممنون از شما با این کار باعث شدید بریم یه سری به کتابا بزنیم بلکه یادمون بیاد اینایی که گفتین چی هست:huh:

من فقط به حل سوال پرداختم و دیگه اطلاعتی از پارامتر های مسئله و مفهوم ندادم . اگر مشکلی داشتید بگید من توضیح می دم .

mahsa shayesteh
2012/04/01, 21:47
فعلا که هیچی نفهمیدم باید یه مقدار تحقیق2 بخونم تا یادم بیاد قضیه چی بود

khakzad
2012/04/02, 11:01
سلام به همه دوستان عزیز
ی فایلی هم من می ذارم. مربوط میشه به موقعی که تحقیق 2 داشتم.
روش حل برنامه ریزی پویا رو پیاده کردم.(فاصله شهرها) .استاد خواسته بود برنامه بنویسیم که من این کارو با اکسل انجام دادم( وی بی)
ببخشید اگه کاستی داره.جای کار زیاد داره...
البته فقط یکی از مسیرها رو نشون میده![hr]

~M*E*H*D*I~
2012/04/02, 18:59
ممنون از آقا ایمان عزیز

چشم ؛ این سوال رو با هم حل می کنیم :

Max Z=31x1 + 47x2 + 14x3
st: 2x1+3x2+x3< 4

فرم مسائل کوله پشتی:
max z = r1x1+r2x2+r3x3
st: w1x1+w2x2+w3x3 < W

ستون A تا P برای داده ها ورودی هست . کوله پشتی رو می خوایم به روش پس رو حل کنیم . همونطور که می دونیم این مسئله ای که من نوشتم شامل 3 مرحله هست . یعنی N = 3 . این رو در جدول وارد می کنیم ؛ یعنی سلول D3 .

برای پارامتر W یعنی جمع وزنی کل باید 4 رو وارد کنید ؛ سلول G3.

current stage رو 3 وارد کنید . یعنی مرحله 3 هستیم که به یک حرکت می کنیم (پس رو) .

w3 یعنی وزن متغیر x3 در محدودیت که اینجا 1 هست .

r3 هم ضریب متغیر x3 در تابع هدف . میزان سود آوری . در این مرحله 14 است .

برای مقدار m3 هم که باید از 0 بنویسید و یکی یکی بالا برید تا بالای این سلول ها yes بنویسه . اگر delete نوشت یعنی اون عدد به بعد دیگه نباید نوشته بشه . چون خارج از محدوده کوله هست . یعنی :

D6 = 0
E6 = 1
F6 = 2
G6 = 3
H6 = 4

مسئله در مرحله ی 3 حل شد و می تونید جواب بهینه رو در این مرحله ببینید .یعنی در ستون ها ی O , P.

سمت راست جدول رو خودتون باید پر کنید برای هر مرحله . مثلا برای این مرحله مقادیر x ها رو در ستون Q کپی می کنید . مقادیر تابع را به ازای مقادیر مختلف x3 هم در R و مقادیر m3 رو هم در ستون S کپی می کنید .

به همین ترتیب برای مراحل 2 و 1 انجام بدید .

نکته : در سمت جدول بعضی از سلول ها مقدار -1111111 دارند . به این معنی می باشد که ورودی مربوطه شدنی نیست .

سوالی هست در خدمتم .

ممنون از آقا ایمان بخاطر توضیحات مبسوط فقط بخشی که قرمز کردم درست متوجه نشدم چیو باید کپی کنیم؟

iman gom
2012/04/02, 20:47
فایل فشرده زیر ،حاوی عکس از سه مرحله ای ئه که انجام دادم . تو عکسا مشخص کردم چیا رو باید کپی کنید .

مقدار بهینه تابع هدف = 62
جواب بهینه :
x1 = 4
x2 = 0
x3 = 0

iman gom
2012/04/03, 21:45
دوستان این فایل رو ببینید ؛ برای پیدا کردن کوتاهترین مسیر در شبکه هست . اگر نتونستید باهاش کار کنید آموزشش رو میزارم سر فرصت .

mahsa shayesteh
2012/04/06, 15:09
سلام به دوستای گلم
یه سوال داشتم کسی میتونه نحوه لینک کردن GAMS رو با اکسل توضیح بده

یزدانی
2014/04/27, 23:32
میشه مسئله سیمپلکس رو با حدود 200 تا محدودیت رو تو اکسل حل کرد. چطوری؟

s.cheraghi
2014/04/28, 14:48
با سلام
هدفت از این کار چیه؟

s.cheraghi
2014/04/28, 15:02
سلام به دوستای گلم
یه سوال داشتم کسی میتونه نحوه لینک کردن GAMS رو با اکسل توضیح بده

شما با استفاده از GDXXRW میتونین این کار رو انجام بدین
اگه بیشتر توضیح بدین که میخواین دقیقا چیکار کنین بهتر میشه کمک کرد.
ولی برای وارد کردن داده ها و فرستادن داده ها، بهتره محدوده های اکسل رو نام گذاری کنین.
اگر قصد دارین پارامتر فراخوانی کنید از Par و اگه مجموعه، از Set یا Dset استفاده کنید.
بعد در ابتدای فایلتون جمله زیر رو قرار بدین
$Call GDXXRW.EXE I=excelfilename.xls Par=ParameterName Rng=Cap Cdim=1 Rdim=0
تو اینجا Rdim و Cdim به ترتیب ابعاد سطر و ستون داده هایی هستند که قصد وارد یا خارج کردن آن ها را دارید.
حالا باید متغیرها و مجموعه هاتون رو تعریف کنین (که از همان فرامین عادی GAMS استفاده کنید) در نهایت هم برای وارد کردن داده ها از اکسل و انتقال به پارامترهای تعریفی از دستوارت زیر استفاده کنید.

$GDXIN excelfilename.gdx
$LOAD ParameterName

البته برای این کار یک فایل آموزشی هست که بنده تا فهمیدم منظورش دقیقا چیه کلی زمان برد. (فکر کنم خودتون این فایل داشته باشین، چون با اولین جستجو در گوگل بهش برخورد میکنین!)

behzad-c6
2016/06/19, 17:49
با سلام و عرض ادب
اگر لطف کنید به مسئله ای که پیوست این پیام هست عنایت بفرمایید . و به من راهنمایی بکنید که آیا این مسئله همان فرم مسئله کوله پشتی است یا خیر ؟
و اصلا نحوه حل شدن آن چگونه است ؟
سپاسگزارم.

sir.hadi
2016/12/17, 14:35
سلام دوستان وقت بخیر.
من میخوام مسائل برنامه ریزی آرمانی رو به کمک سالور solver تو اکسل حل کنم. تو این مسائل متغیرهای اضافی که برای تبدیل نا مساوی ها به مساوی استفاده می تبدیل می کنیم ضریب هم دارند. که به این ضرایب جریمه میگیم.
مشکل من سرتعریف متغیرهاست که نمیدونم چجوری باید برنامه رو تو اکسل بنویسم که بشه با سالور حلش کرد. ممنون میشم اگه راهنمایی کنین.

Tina Ting
2017/02/12, 10:22
سلام دوستان
من چند روزه دارم روی یه مساله ساده کار میکنم و باید با اکسل حلش کنم. نمیتونم متغیرهای باینری رو به متغیرهای اصلیم ارتباط بدم. وقتی این کارو میکنم از حالت خطی خارج میشه و اکسل نمیتونه حلش کنه. اگه کسی میتونه تو این مورد کمکم کنه خیلی ممنون میشم.
سوال رو پیوست کردم و محدودیتو که نمیتونم اعمال کنم رو هایلایت کردم، ممنون

Abdolrahman
2019/03/18, 12:20
سلام دوستان
وقتتون بخیر
من یه مسئه ای رو میخواستم با اکسل حل کنم، اگه ممکنه کمکم کنید
البته نمیدونم که این مسئله همون مسئله کوله پشتی هست یا نه، ولی در هرصورت شما را هنماییم کنید
ببینید ما چند محصول تولید میکنیم مثلا a , b , c که تعداد هرکدوم مشخصه. مثلا تعداد کل a برابر 200، تعداد کل b برابر 100 , و تعداد کل c برابر 100 عدد هست
حالا میخوام این کالا ها رو با ماشین بفرستم به مقصد. وزن هرکدوم از کالا ها هم مشخصه و ظرفیت ماشین هم که مشخصه
حالا میخوام بدونم که چند سفر میتونه انجام بده و تو هر سفر چند ت از هرکدوم از کالاها باید بارگیری کنه

ممنون

smartman
2019/03/18, 17:40
با سلام و عرض ادب
اگر لطف کنید به مسئله ای که پیوست این پیام هست عنایت بفرمایید . و به من راهنمایی بکنید که آیا این مسئله همان فرم مسئله کوله پشتی است یا خیر ؟
و اصلا نحوه حل شدن آن چگونه است ؟
سپاسگزارم.

این نمونه را ببینید