PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : index in pivote table

~M*E*H*D*I~
2012/04/24, 21:05
سلام

در پاسخ به یک سوال مطرح شده در مورد استفاده از index در پیوت تیبل فایل پیوست تقدیم میگردد لطفا دوستان متبحر تر در این زمینه نظر بدن

mrexcel
2012/04/25, 11:08
بسیار دقیق و عالی بود . مثال بسیار روشنی ارائه دادید ممنون از این لطفتون

~M*E*H*D*I~
2012/07/17, 08:56
با سلام خدمت دوستان عزیز

در رابطه با مبحث پیوت تیبل و ابزار index و نحوه استفاده از این ابزار چن ماه پیش توضیح مختصری به همراه یک مثال ساده مطرح شد که هنوز ابهاماتی در این زمینه وجود داره در ادامه توضیح کامل تری با مقدمه خدمت عزیزان ارائه میکنم:

دوستانی که رشته تحصیلی اونها صنایع هست در مبحث کنترل موجودی به خوبی با متد میانگین وزنی آشنا هستند اما کاربرد این متد فقط در زمینه پیش بینی و مسائل مربوطه نیست به طور کل این مبحث در آنالیز داده ها مطرح میشه وقتی ما با انبوهی از دیتا ها روبرو هستیم و قصد داریم از این داده ها به یک نتیجه گیری برسیم از نرم افزار های مرتبط استفاده میکنیم یکی از ابزاری که در اکسل کاربرد عمده ای در مبحث انالیز داد ها داره پیوت تیبل هست اما نکته ای که می بایست مد نظر قرار بگیره اینه که برای چه نوع داده هایی از چه ابزاری استفاده کنیم در مثالی که من ذکر کردم در مورد قیمت میوه ها در 3 ناحیه خاص بود و index رو برای تحلیل معرفی کردم ولی وقتی فرضا یک ناحیه با چند نوع میوه داریم مسلما دیگه index کاربردی نخواهد داشت لذا ابتدا باید بدونیم این ابزار برای چه نوع اطلاعاتی کاربرد داره بطور کلی وقتی داده ها از فرمت ماتریسی پیروی میکنن و حاوی سطر و ستون هستند میشه از index استفاده کرد.

دسترسی به index

بعد از ایجاد پیوت تیبل در قسمت pivot table field list از choose fields to add to report که حاوی تیتر داده های شماست در ذهن خودتون یک ماتریس در نظر بگیرید قصد دارید داده هارو به نحو معنی داری به هم ارتباط بدید در مثال ما شهر ها در ستون ها و میوه ها در ردیف ها قرار گرفته شاید بعضی افراد برعکس عمل کنند که اشکالی نداره پس بر اساس طرحی که دارید در row lable و column lable اطلاعات خودتون رو قرار بدید قصد ما مقایسه و تحلیل قیمت هاست پس قیمت فروش رو به values انتقال میدیم حالا بر روی sum of sales کلیک کرده و value fiels setting رو انتخاب کنید از پنجره باز شده تب show value as رو انتخاب و از لیست فرو ریز آخرین گزینه یعنی index رو انتخاب کنید تغییری در داده ها مشاهده میکنید که مبنای این تغییر بر اساس فرمول زیر خواهد بود همونطور میینید از متد میانگین وزنی استفاده میشه

(value in cell) x (Grand Total)) / ((Grand Row Total) x
(Grand Column Total))

در فایل مثال توضیحی در این زمینه ارائه شده

سایر ابزار ها

در لیست مذکور گزینه های دیگه ای به شرح زیر وجود دارند که با انتخاب اون ها نتایج تغییر می کنند:

% Of
% of Row Total
% of Column Total
% of Grand Total
% of Parent Row Total
% of Parent Column Total
% of Parent Total
.
.
.

هر کدوم از گزینه های فوق همونطور که از نامشون پیداست درصد یک مقدار رو بر حسب جمع مقادیر ستون یا ردیف یا مجموع کل داده ها بدست می آورند اما اگه تک تک اون ها رو چک کنید خواهید دید که نتیجه % of Column Tota و % of Parent Row Tota یکسان خواهد بود و یا برعکس % of Row Total و % of Parent Column Tota ، در مثال که ما زدیم باید هم اینطور باشه همونطور که ذکر کردم ما باید بر اساس چیدمان داده ها از ابزار خودمون استفاده کنیم حالا فرض کنید مثلا نیشابور 3 نوع سیب درجه 1 درجه 2 و درجه 3 داره و قوچان و سبزوار هم همینطور حالا گزینه درجه رو به ردیف خودتون اضافه کنید خواهید دید نتیجه% of Parent Row Tota حاصل تقسم مثلا قیمت سیب درجه 1 برمجموع قیمت های سیب درجه 1 2 3 خواهد بود یعنی یک خانواده و نتیجه % of Column Tota حاصل تقسیم بر قیمت های کل میوه ها است ، شاید این داده ها به این شکل عوض بشه قیمت سیب در میدان میوه و تره بار سبزوار قیمت سیب در مرکز سبزوار و قیمت سیب در حومه سبزوار حالا باید از 2 گزینه دیگه ای که بالا معرفی شد استفاده کنید

امیدوارم توضیحات بالا مفید باشه

mrexcel
2013/02/15, 07:51
بعضی چیزها واقعا اثار ما تاخر هستند بعد از یک سال به این موضوع احتیاج پیدا کردم باز مطالب شما استاد گرامی به کمکم امد

~M*E*H*D*I~
2014/01/04, 12:28
تا جایی که بخاطر دارم برای این تایپیک مثالی مطرح کرده بودم در مورد فروش میوه در شهرهای مختلف ولی این فایل که پیوست هست اون مثال نیست :confused:

khakzad
2014/01/05, 11:11
سلام
بعد از جابجایی سایت بعضی پیوست ها جابجا شدن
قبلا به بنده هم درمورد نامربوط بودن فایل پیوست تذکر داده شده!!
اگر داریدش هنوز جایگزین کنید لطفا
~M*E*H*D*I~
2014/01/05, 18:46
سلام
بعد از جابجایی سایت بعضی پیوست ها جابجا شدن
قبلا به بنده هم درمورد نامربوط بودن فایل پیوست تذکر داده شده!!
اگر داریدش هنوز جایگزین کنید لطفا
فایل پیوست اصلاح شد:)