PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرسش: پیدا کردن دو کلمه در یک سلول و جمع ستون دیگر

nimakhani
2019/07/25, 21:09
سلام و خسته نباشید
من یه مشکلی دارم که هنوز نتونستم حلش کنم
میخوام دو کلمه رو در یک سلول پیدا کنم که اگه وجود داشت مقادیر ستون وزن رو برام جمع بگیره

به عنوان مثال :
در ستون نام کالا "پا بسته بندی" و "پای بسته بندی" وجود دارد . من میخوام هر وقت کلمه "پا" و کلمه "بسته بندی" رو دید بیاد ستون وزن رو جمع بزنه
و در ستون نام کالا "پای فله " و "پا فله " وجود دارد . من میخوام هر وقت کلمه "پا" و کلمه "فله" رو دید بیاد ستون وزن رو جمع بزنه

M_ExceL
2019/07/26, 00:47
سلام و خسته نباشید
من یه مشکلی دارم که هنوز نتونستم حلش کنم
میخوام دو کلمه رو در یک سلول پیدا کنم که اگه وجود داشت مقادیر ستون وزن رو برام جمع بگیره

به عنوان مثال :
در ستون نام کالا "پا بسته بندی" و "پای بسته بندی" وجود دارد . من میخوام هر وقت کلمه "پا" و کلمه "بسته بندی" رو دید بیاد ستون وزن رو جمع بزنه
و در ستون نام کالا "پای فله " و "پا فله " وجود دارد . من میخوام هر وقت کلمه "پا" و کلمه "فله" رو دید بیاد ستون وزن رو جمع بزنه
سلام،
فرمول های آرایه ای زیر رو بصورت (Ctrl+Shift+Enter) وارد کنید :

=SUM(--(ISNUMBER(SEARCH({"بسته بندی","پا"},$D$2:$D$18166)))*$G$2:$G$18166)-SUMPRODUCT(--(ISNUMBER(SEARCH("پا بسته بندی",$D$2:$D$18166))),$G$2:$G$18166)

=SUM(--(ISNUMBER(SEARCH({"فله","پا"},$D$2:$D$18166)))*$G$2:$G$18166)-SUMPRODUCT(--(ISNUMBER(SEARCH("پا فله",$D$2:$D$18166))),$G$2:$G$18166)

nimakhani
2019/08/08, 12:11
سلام،
فرمول های آرایه ای زیر رو بصورت (Ctrl+Shift+Enter) وارد کنید :

=SUM(--(ISNUMBER(SEARCH({"بسته بندی","پا"},$D$2:$D$18166)))*$G$2:$G$18166)-SUMPRODUCT(--(ISNUMBER(SEARCH("پا بسته بندی",$D$2:$D$18166))),$G$2:$G$18166)

=SUM(--(ISNUMBER(SEARCH({"فله","پا"},$D$2:$D$18166)))*$G$2:$G$18166)-SUMPRODUCT(--(ISNUMBER(SEARCH("پا فله",$D$2:$D$18166))),$G$2:$G$18166)

سلام استاد جان
ممنون بابت زحمتی که کشیدین
اگه یه توضیحی هم بدین که تکمیلش کنه ممنون میشم
من معمولا فرمولها رو کامل میفهمم که بعدا بتونم تحلیلش کنم
اما فرمول شمارو نتونستم. ممنون میشم کمک کنین

M_ExceL
2019/08/09, 23:59
سلام استاد جان
ممنون بابت زحمتی که کشیدین
اگه یه توضیحی هم بدین که تکمیلش کنه ممنون میشم
من معمولا فرمولها رو کامل میفهمم که بعدا بتونم تحلیلش کنم
اما فرمول شمارو نتونستم. ممنون میشم کمک کنین
سلام،
خواهش میکنم
سعی میکنم کمی خلاصه توضیح دهم
فرمول اول رو در نظر بگیرید
همونطور که قبلا عرض کردم این یک فرمول آرایه ای هستش
مرحله به مرحله خدمت شما توضیح می دهم.

SEARCH({"بسته بندی","پا"},$D$2:$D$18)
فرمول فوق ردیف هایی که دارای مقادیر "بسته بندی" و "پا" می باشند رو بصورت عدد مشخص میکند ولی ردیف هایی که مقادیر اشاره شده در آن وجود ندارد بصورت خطا نمایش می دهد

ISNUMBER(SEARCH({"بسته بندی","پا"},$D$2:$D$18))
همونطور که در فرمول فوق می بینید با اضافه کردن تابع ISNUMBER به ابتدای فرمول، مقادیر در صورت عدد بودن یا نبودن بصورت true یا false برای ما برمی گرداند

--(ISNUMBER(SEARCH({"بسته بندی","پا"},$D$2:$D$18)))
در مرحله فوق با ضافه کردن دو منفی مقادیر true یا false بصورت 0 , 1 تبدیل می شوند
اکنون هر کجا بصورت عدد 1 باشد به معنی آن است که شرط ما برقرار شده.

SUM(--(ISNUMBER(SEARCH({"بسته بندی","پا"},$D$2:$D$18)))*$G$2:$G$18)
در فرمول فوق در صورت برقرار بودن شرط ردیف های رنح "$G$2:$G$18" را جمع می بندد.
امیدوارم توضیحاتم کافی بوده باشد.
یا حق.

nimakhani
2019/10/31, 15:32
سلام،
خواهش میکنم
سعی میکنم کمی خلاصه توضیح دهم
فرمول اول رو در نظر بگیرید
همونطور که قبلا عرض کردم این یک فرمول آرایه ای هستش
مرحله به مرحله خدمت شما توضیح می دهم.

search({"بسته بندی","پا"},$d$2:$d$18)
فرمول فوق ردیف هایی که دارای مقادیر "بسته بندی" و "پا" می باشند رو بصورت عدد مشخص میکند ولی ردیف هایی که مقادیر اشاره شده در آن وجود ندارد بصورت خطا نمایش می دهد

isnumber(search({"بسته بندی","پا"},$d$2:$d$18))
همونطور که در فرمول فوق می بینید با اضافه کردن تابع isnumber به ابتدای فرمول، مقادیر در صورت عدد بودن یا نبودن بصورت true یا false برای ما برمی گرداند

--(isnumber(search({"بسته بندی","پا"},$d$2:$d$18)))
در مرحله فوق با ضافه کردن دو منفی مقادیر true یا false بصورت 0 , 1 تبدیل می شوند
اکنون هر کجا بصورت عدد 1 باشد به معنی آن است که شرط ما برقرار شده.

sum(--(isnumber(search({"بسته بندی","پا"},$d$2:$d$18)))*$g$2:$g$18)
در فرمول فوق در صورت برقرار بودن شرط ردیف های رنح "$g$2:$g$18" را جمع می بندد.
امیدوارم توضیحاتم کافی بوده باشد.
یا حق.

استاد از توضیح بسیار عالیتون ممنونم لطف کردین
من از توضیحاتتون استفاده کردم فقط

اما این فرمول هر فقط مقادیر "بسته بندی" و "پا" هستند رو شامل نمیشه ( هر جا اگر بسته بندی رو جدا هم ببینه عدد رو میاره) فرمولی نداریم که فقط فقط اگه "بسته بندی" و"پا" رو تو یه سلول دید جمع کنه؟

misammisam
2019/10/31, 17:29
استاد از توضیح بسیار عالیتون ممنونم لطف کردین
من از توضیحاتتون استفاده کردم فقط

اما این فرمول هر فقط مقادیر "بسته بندی" و "پا" هستند رو شامل نمیشه ( هر جا اگر بسته بندی رو جدا هم ببینه عدد رو میاره) فرمولی نداریم که فقط فقط اگه "بسته بندی" و"پا" رو تو یه سلول دید جمع کنه؟

سلام
چرا لقمرو دور سرتون میچرخونید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اینو که معلومه از یه نرم افزار بیرون کشیدید و یک بانک اطلاعاتی استاندارده ، شما بر حسب کد کالا جمع بزنید که خیلی راحتر به همین نتیجه ای که خواستید میرسید .
مثلا بر حسب کدینگ 0006104004 جمع بگیرید میشه همون پا بسته بندی تازه و کدینگ 4104101224 میشه پای بسته بندی تازه که جفتشو راحت با هم جمع میزنی .( البته واضحه که هر چند تا کد باشه میتونی با sumifs جمعش بزنید )

=SUMIFS(F:F;C:C;6104004;C:C;4104101224)

M_ExceL
2019/10/31, 20:25
سلام
چرا لقمرو دور سرتون میچرخونید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اینو که معلومه از یه نرم افزار بیرون کشیدید و یک بانک اطلاعاتی استاندارده ، شما بر حسب کد کالا جمع بزنید که خیلی راحتر به همین نتیجه ای که خواستید میرسید .
مثلا بر حسب کدینگ 0006104004 جمع بگیرید میشه همون پا بسته بندی تازه و کدینگ 4104101224 میشه پای بسته بندی تازه که جفتشو راحت با هم جمع میزنی .( البته واضحه که هر چند تا کد باشه میتونی با sumifs جمعش بزنید )

=SUMIFS(F:F;C:C;6104004;C:C;4104101224)

سلام جناب misammisam
فرمولی که قرار دادید نتیجه رو کلا صفر میده اگر امکانش هست اصلاح بفرمایید.
اگر بشه فرمول دیگری هم بنده تقدیم دوست عزیزمون خواهم کرد.
البته اگر لقمه رو دور سرمون نچرخونیم:d

M_ExceL
2019/10/31, 20:47
با توجه به نکته ای که جناب misammisam برای ستون کد کالا اشاره فرمودند از فرمول زیر استفاده کنید :

=SUMPRODUCT(--(ISNUMBER(MATCH(C2:C11,I3:I6,0))), G2:G11)
فایل پیوست رو بررسی بفرمایید، می تونید رنج شرط هاتون رو هم داخل فرمول اضافه کنید.

misammisam
2019/10/31, 23:11
سلام جناب misammisam
فرمولی که قرار دادید نتیجه رو کلا صفر میده اگر امکانش هست اصلاح بفرمایید.
اگر بشه فرمول دیگری هم بنده تقدیم دوست عزیزمون خواهم کرد.
البته اگر لقمه رو دور سرمون نچرخونیم:d
گرفتی مارو ، خوب درستش اینکه نتیجش صفر بشه .
اگه دقت کنید مقدار ورودیها با جمع خروجیها و ضایعات و برگشتیاش مساوین ، در واقع نکتش اینکه احتمالا میخوان ببین همه ثبتاش دوبلش خورده یا نه و اگر جوابش صفر نشد یعنی یجایی یه ثبتی رو کم زده .
باز لقمرو دور سرت چرخوندی ، فیلتر کنی هر کدومو معلومه :confused: