PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : [حل شده] پاور پیووت یا پاور کوئری؟

yuri
2021/04/04, 01:14
درود دوستان
من فایلی دارم با شیت های زیر :
خرید ، فروش ، مشخصات طرف حساب (مشتری ، کارمند ، واسطه ، تامین کننده ، سهام دار ، تنخواه و .......) ، انبار مواد اولیه ، انبار تولیدی ، پیش فاکتر + لیست ، فاکتور + لیست و چند تای دیگه
میخواستم اینها رو بهم وصل کنم مثلا طوری که رو یه نفر میزنم برام تو پیووت تیبل یا پیووت چارت بیاره که چقدر خرید کرده؟ ، چقدر فروخته بهمون؟ ، یا چقدر پورسانت واسطه گرفته یا مثلا انتقال پول بین شرکا و تنخواه و ................. خلاصه کلا برنامه حسابداری جامع باشه
تا الان از چندین فایل استفاده میکردم و خیلی بی ریخت و طاقت فرسا بود ولی میخوام همه رو یه جا جمع کنم و گزارش کلی بگیر
حالا سوالی که دارم اینه که پاورپیووت بهتره یا پاور کوئری؟ و چه فرقی باهم دارن؟ (من یه کم پاور پیووت بلدم ولی کوئری نه)
بعد سوال دومم اینه که چطوری تیبل های مختلف رو به هم وصل کنم؟
مثلا کد کاربری در تیبل طرف حساب رو بچسبونم به کد کاربری در تیبل های خرید ، فروش ، فاکتور و غیره؟؟ اینجور در گزارش ها فقط کدکاربری رو نشون میده
یا مثلا کد های کاربری رو بچسبونم به همدیگه و نام های کاربری رو هم همزمان به همدیگه بچسبونم؟ یا اصلا میشه کد کاربری در تبل طرف حساب رو به نام کاربری در تیبل های دیگه چسبوند؟

Amir Ghasemiyan
2021/04/04, 08:39
سلام دوست عزیز
برای جواب به سوالات شما باید چندین صفحه توضیح داد تا کامل همه چی مشخص بشه که خب از حوصله من خارجه :d
اینکه پاور کوئری بهتره یا پاور پیوت خیلی نمیشه جواب قاطعی داد. خیلی از مواقع میشه بجای هم استفاده بشن اما بطور کلی شما برای گزارش گیری (پیوت گیری از چند جدول) بهتره از پاور پیوت استفاده کنید و برای اماده سازی جداول جهت پیوت گیری (این آماده سازی شامل فیلتر کردن، ایجاد ستون فرمولی و ..... میشه) بهتره از پاور کوئری استفاده کنید.

مهمترین نکته ای که در پاسخ به سوالات شما باید داد این هست که با توجه به تعدد جداولتون و ارتباطات شاید پیچیده بینشون شما باید ساختار دیتابیسیتون خیلی خوب چیده شده باشه. اگر تسلط کافی تو این زمینه ندارید حتما از یک متخصص مشورت بگیرید چون اساس و بن کارتون هست. اگر اشتباهی داشته باشید در آینده در گزارش گیری و آنالیز و ... به مشکل خواهید خورد.

yuri
2021/04/04, 09:14
ممنون
به سوال دومم هم جواب بدین اگر زحمتی نیست
بله میخوام چند تا جدول مانندی داشته باشم مثلا تاریخ ، خرید ، فروش ، حقوق و غیره که بین اینها اساسی فیلتر کنم مثلا به ترتیب تو اون جدول ها بزنم تاریخ - یکی از طرف حساب ها - حقوق : و حقوق دریافتی اون شحص رو در فلان تاریخ ببینم
یا بزنم به ترتیب نام طرف حساب - تاریخ - هزینه - مواد اولیه و کل هزینه های مواد اولیه اون طرف حساب رو در تاریخ ها مختلف یا تاریخ خاص ببینم
منظورم از جدول مانند ها این عکس زیر هستند :
شرمنده عکس اینجا آپدیت نشد مجبور شدم یه جای دیگه آپلود کنم
https://uupload.ir/files/kdhi_6893.jpeg (https://uupload.ir/)

Amir Ghasemiyan
2021/04/04, 09:54
سوال دومتون همون ساختار صحیح دیتابیس هست که باید رعایت بشه. تو هر جدولتون باید یک ستون باشه که بتونیم با اون ستون بین جداول ارتباط برقرار کنیم. مثلا تو جدول افراد یک ستون کد ملی داریم. از این به بعد تو هر جدولی قرار بود اون فرد رو در نظر بگیرید کافیه کد ملیشو فقط وارد کنید. بقیه اطلاعات اون فرد از جدول اسامی افراد قابل استخراجه. پس کد ملی میشه رابط بین دو جدول

این چیزی که تو عکس هست اسلایسر هست. با بحث فیلتر که من گفتم فرق اساسی داره. منظور من از فیلتر کردن حذف سطرهای خالی یا دیتای اشتباه و امثال این موارد بود.

yuri
2021/04/04, 11:10
ممنون
تاپیک رو باز نگه میدارم ایشالا که مشکلی پیش نمیاد ولی اگه مشکلی در مورد به هم وصل کردن جدول ها داشتم همینجا میپرسم

Amir Ghasemiyan
2021/04/04, 12:40
لطفا تاپیک رو حل شده کنید. در صورتی که به مشکل خوردین یک تاپیک جدید با عنوان مناسب ایجاد کنید.