PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرسش: امکان حذف چندین دوره زمانی مختلف از داده ها به صورت یکجا

shayanMGM
2021/04/25, 18:00
سلام دوستان،

براتون یه فایل اکسل رو ضمیمه کردم که اطلاعات بازار بورس هست برای یک سال 2018 تا 2019. لطفا اول به فایل من یه نگاهی بی اندازید.

من می خواهم چندین دوره زمانی مختلف رو یکجا از اطلاعاتم حذف کنم. مثلا به عنوان مثال:

-از 23 فبریه ساعت 10:00:00 تا 06 مارچ ساعت 21:00:00

-از 27 جوئن ساعت 12:00:00 تا 29 جوئن ساعت 19:00:00

-از 03 اکتبر ساعت 03:00:00 تا 12 نوامبر ساعت 12:00:00

من می خواهم این تاریخ ها یکجا حذف بشن. متاسفانه چون اطلاعات زیاد هست، با دست حذف کردن این ها توی اکسل که خیلی طاقت فرسا خواهد بد. از اون طرف اکسل به شما اجازه میده که فقط از یه دیت فیلتر (فیلتر روز) استفاد کنید، و این کار با فیلترینگ عادی توی اکسل و پیوت تیبل خیلی خیلی سخت و وقت گیر خواهد بود.

ولی من شنیدم که میشه این کار از طریق ساختن یه ساب-ست اطلاعات توی پاور کوئری یا استفاده از فرمول های دینامیک آرایه انجام بشه.

آیا کسی بلد این کار رو کنه یا به من نشون بده چه جوری این کار میشه انجام بشه؟

با تشکر،
شایان

smartman
2021/04/26, 05:59
این کار با هر دو راهبرد مورد اشاره شما، امکان‌پذیر است.
راهبرد اول: استفاده از فرمول‌ها و ابزارهای معمول اکسل (بدون پاور کوئری)
۱- ابتدا یک جدول با نام dimDate با دو ستون «FromDate» و «ToDate» با فرمت Long Date برای وارد کردن بازه‌های حذفی بسازید.
۲- بازه‌های حذفی را در این جدول وارد کنید.
۳- فرمت ستون Date از جدول اصلی را روی Long Date تنظیم کنید.
۳- یک ستون با فرمول زیر به جدول اصلی اضافه کنید.

=SUMPRODUCT([Date]>=dimDate[FromDate];[Date]<=dimDate[ToDate])
عبارت [Date] در فرمول بالا اشاره دارد به سلول Date در همان ردیف.
۴- مقادیر غیرصفر این ستون، سطرهای حذفی هستند. می‌توانید این مقادیر را فیلتر کنید، یا این ستون را Sort(A-Z) کنید تا سطرهای حذفی بالا بیایند و سپس آنها را یکجا حذف کنید.

نقاط ضعف این روش:
۱- تعداد زیاد فرمول‌ها باعث عملکرد بسیار کُند فایل می‌شود.
۲- درصورت فیلتر کردن سطرهای حذفی، کار کردن روی داده‌های فیلتر شده، دارای محدودیت است. مگر اینکه داده‌های فیلتر شده را در جای دیگری کپی کنید.
۳- در صورت حذف سطرهای حذفی، ناچار هستید همیشه یک کپی از داده‌های اصلی را نگهداری کنید. و اگر بازه‌های حذفی را تغییر دهید دوباره باید به داده‌های اصلی دسترسی داشته باشید.

نقاط قوت:
۱- بهتر از هیچی است!

راهبرد دوم: ( استفاده از پاور کوئری)
۱- در این روش باز هم نیاز به جدول dimDate دارید.
۲- با انتقال دو جدول dimDate و جدول اصلی به پاورکوئری و انجام یکسری مراحل، خروجی دلخواه را به صورت جدول ساده، یا پیوت، یا نمودار دریافت کنید.

نقاط ضعف:
۱- هیچ نقطه ضعفی ندارد!

نقاط قوت:
۱- خروجی‌های مختلفی از سایت بورس دانلود کنید و تماما داخل یک فولدر ثابتی قرار دهید، یک فایل اکسل بنام آنالیز کنار این فولدر قرار دهید، که جدول dimDate در آن قرار داشته باشد، خروجی دلخواهتان را از طریق اتصال این فایل با فولدر مذکور به راحتی دریافت کنید.

shayanMGM
2021/05/03, 20:37
۲- با انتقال دو جدول dimDate و جدول اصلی به پاورکوئری و انجام یکسری مراحل، خروجی دلخواه را به صورت جدول ساده، یا پیوت، یا نمودار دریافت کنید.

استاد عزیز من، جسارت نباشه ولی من توی سوالم پرسیدم که این کار به چه صورت در پاورکوئری انجام میشه نه اینکه آیا امکان انجام شدنش وجود داره یا نه. جواب شما که من هم همینجا ازش نقل قول کردم میگه "انجام یکسری مراحل". خب استاد گرامی اگه من اون سری مراحل رو میدونستم که اصلا نمی اومدم اینجا بپرسم. در هر صورت بازهم ازتون تشکر میکنم برای وقتی که گذاشتید. من چند تا سری ویدیو برای پاور کوئری نگاه کردم تو سایت های مختلف ولی نتونستم اون مراحلی که بهش اشاره میفرمایید رو پیدا کنم توشون. اگه کتابی، ویدیو، مقاله ای، یا استادی رو میشناسید که اون مراحل رو میتونه به من توضیح بده (چه به فارسی یا انگلیسی) لطفا به من بگید تا برم سراقش. راستی توی پستم من اشتباه کردم وقتی گفتم اطلاعات بازار بورس هست.

smartman
2021/05/04, 02:47
استادی رو میشناسید که اون مراحل رو میتونه به من توضیح بده (چه به فارسی یا انگلیسی) لطفا به من بگید تا برم سراقش.

Email: faridalimaqam@gmail.com
Telegram: @farid_alimaqam
فرید عالی مقام