ورود

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : رسم نمودار با نوار ابزار جهت جابجائی در نمودار

mehrdad
2013/04/02, 22:45
با سلام
دوستان من میخوام نموداری رسم کنم که به علت حجم زیاد داده ها نمودار خیلی مفهوم نیست و کارائی لازم رو نداره
می خواستم بپرسم میشه از روشی استفاده کرد که نوار ابزاری زیر نمودار قرار بگیره و برای نمودار اندازه ای رو انتخاب کنیم و بواسطه این نوار ابزار نمودار رو عقب و جلو بکشیم ؟
ممنون میشم راهنمائی کنید

khakzad
2013/04/02, 23:35
سلام
اره
براحتی باید از ابزراهای فرم استفاده کنید و با فرمول مناسب رابطه بین اعداد محور x را برقرار کنید
این ی نمونه ساده به صورت زیر هست
سوالی بود در خدمتم.از این کمک بگیرید تا بتونید مسئله رو حل کنید

mehrdad
2013/04/02, 23:58
سلام مجدد و تشکر به خاطر راهنمائیتون
می بخشید من توی کار با اکسل اماتور هستم و شاید سوال هائی که میپرسم خیلی ابتدائی باشه
یه سوال برام پیش اومد که ، ابزار فرم از کدوم قسمت قابل دستیابی هست
و اگه بخوام توی نمودار فقط نتایج a2 تا a8 نمایش داده بشه (بازه هفت تائی) و با نوار ابزار بتونم نمودار رو به جلو بکشم بدون اینکه این بازه تغییری بکنه چیکار باید بکنم ؟

ممنون

khakzad
2013/04/03, 00:05
سلام
این ابزارها از تب developer در دسترس هستند.تب developer هم از تنظیمات option
سوال بعد هم متوجه نمیشم!
اگر می خواید بازه ثابت باشه پس این ابزار بدردتون نمیخوره
چون این میاد داده ها رو براتون جابجا می کنه که مثلا از 100 تا 10000 رو همزمان نشون نده که نمودار بزرگ بشه.
اگر بتونید چیزی رو که می خواید نشون بدین، بهتر میشه راه براش نشون داد[hr]
در واقع نمودار رو جلو بکشید که چی رو ببینید؟

mehrdad
2013/04/03, 09:59
من میخوام برای سهمی نمودار شمعی بکشم
ولی چون داده های سهم زیاده نمودار خیلی ریز نشون داده میشه
و می خوام با این کار اندازه نمودار من یک بازه 30 روزه باشه با اندازه مناسب (البته منظور از بازه اندازه کادر هست)
مثل دیتای این سهم

khakzad
2013/04/03, 10:34
حب این شبیه همون کاری هست که بنده انجام دادم.با این تفاوت که محدوده متغیر من عدد بود و مال شما تاریخ هست.
می خواید با جابجایی ابزار تاریخ های بعدی رو ببینید.درسته؟
البته میشه با ایجاد یک گزینه و انتخاب ماه مورد نظر، نمودار ماه مورد نظر رو رسم کرد.
و اینکه شما فقط ستون تغییر قیمت رو نشون می دین؟(اطلاعات که قرار هست در نمودار دیده بشه رو بفرمایید)
این موارد رو مشخص کنید تا شروع کنیم به حل کردن

mehrdad
2013/04/03, 12:13
بله درسته میخوام تاریخ جابه جا شه و قیمت روی نمودار تغییر کنه
ممنونم که راهنمائی میکنید

smartman
2013/04/03, 12:50
سری هم به اینجا بزنید.
http://forum.exceliran.com/thread-1281.html

khakzad
2013/04/03, 15:07
دوست عزیز، این لینکی که جناب smartman زحمتشو کشیدن گذاشتن.خیلی مفید هس براتون
من همین کار رو می خواستم انجام بدم.
که خب اینطوری خیلی بهتره.قبلا انجام شده.
اگر روند رو یاد بگیرید، در مورد فایل خودتون هم می تونید با هر روشی که خواستید اعمال کنید
در این راستا هر سوالی داشتید حتما بپرسید.
امروز و فردامقداری سرم شلوغه (سعی می کنم بیام اما شاید نشه)، به هرحال اساتید هستن جوابتون رو بدن.

mehrdad
2013/04/05, 16:34
ابتدا از جناب اسمارت من و خانم خاک زاد به خاطر راهنمائیاشون تشکر میکنم
دوستان چون من توی کار با اکسل آماتور هستم اگه مرحله به مرحله راهنمائی کنند که چطور میتونم داده ها رو به نمودار و نوار ابزار ارتباط بدم ممنون میشم
@};-

khakzad
2013/04/05, 22:03
خواهش می کنم
ببینید، ابزار (scroll bar) رو بعد از اینکه داخل شیت رسم کردید (از مسیر گفته شده.ابزار form)
با کلیک راست بر روی اون و انتخاب format control ، درقسمت cell link سل مرجع رو بهش میدین.مثلا D1
بعد از ok کردن با سمت چپ و راست بردن ابزار می بینید که عدد داخل D1تغییر می کنه.
تا اینجا گذاشتن ابزار رو چک بفرمایید اگر مشکلی نبود بریم مرحله بعد
(درضمن این روش همون روش اولیه هست.که ممکنه برای تاریخ هاتون (با توجه به فرمتی که گذاشته بودین) ی مقدار به مشکل بخوره.اما خب یادش بگیرید راهگشاست.) اگر هم یکی نمونه از نمودارهای جناب smartman رو انتخاب کنید از روی اون به اموزش بپردازیم بهتره
فکر کنم بای مورد شما، انتخاب یک ماه از یک لیست و مشاهده نمودار مربوطه راحت تر باشه

mehrdad
2013/04/08, 00:18
خانوم خاکزاد مرحله اول رو طبق راهنمائی شما انجام دادم
و همونجوری که گفته بودید عمل کرد
منتظر ادامه راهنمائی تون هستم
(دیر جواب دادن من به خاطر این بود که متاسفانه سایت مشکل داشت و لود نمیشد و حمل بر بی ادبی نباشه)

khakzad
2013/04/08, 11:02
خواهش می کنم
ببینید اصل کار اینهه که شما یک رابطه بین داده هاتون و سل مرجع پیدا کنید که بتونید با فرمول ادامه بدین. و بعد اون اعداد رو vlookup کنید از دیتابیستون. بعدش دیگه کافیه اون محدوده رو انتخاب کنید و یک نمودار insert کنید.

اما اینجا شما تاریخ دارین و با فرمول نمیتونید بهش برسید.چون بعد از 31 یا 30 روز کلا ترتیب بهم میخوره.
بهترین کار اینه که اون سل مرجع رو به ماه اختصاص بدید.مثلا اینکه عدد 1 نشون دهنده فروردین هست تا الی اخر
اینطوری باید تاریخ هاتون رو با فرمول های متنی تجزیه کنید و عدد ماه رو جدا کنید.
بعدش با vlookup همه تاریخ هایی که مثلا ماه فروردین هستن رو انتقال بدین به محدوده نمودار.بعدش هم با یک vlookup دیگه داده های متناظر هر تاریخ رو فراخوانی کنید.
یک کار دیگه هم که باید انجام بدین برای اینکه شکیا تر بشه.از choose یا vlookup استفاده کنید برای اینکه تعیین کنید که مثلا عدد 1 نشن دهنده چه ماهی است.بعدش هم اختصاصش بدین به chart title