PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پاسخ دومین مسابقه از سری ششم مسابقات مهارت در اکسل

mrexcel
2014/01/14, 11:39
پاسخ دومین مسابقه مهارت در اکسل در سایت بخش مهارت آپلود گردیده است . برای دانلود میتوانید از لینک زیر اقدام نمایید
اینجا (http://www.exceliran.com/1392/10/24/%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-%D8%AF%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D8%B1%DB%8C-%D8%B4%D8%B4%D9%85-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D9%87/) کلیک نمایید .

Amir Ghasemiyan
2014/01/14, 12:15
اگر تو فايل پاسخ كه قرار ميدين لطف كنيد و همه روش ها رو بذارين ممنون ميشم.
تو همون فايل ميتونين روش هاي برتر رو هم معرفي كنيد.

درضمن به نظرم بايد دقت بيشتري در انتخاب روش هاي صحيح صورت بگيره.

~M*E*H*D*I~
2014/01/14, 13:28
درود

تشکر میکنم از جناب علی محمدی ، باید عرض کنم این فایل ها از لحاظ آموزشی بسیار ارزشمند هستن اما متاسفانه دو جواب دیگه عینا مثل هم هستند خیلی خوب بود که همه جواب هارو میداشتیم حتی جواب های غلط هم نکته ای برای آموزش دارند :o

Behnam
2014/01/14, 14:08
دوستان من تمامی جواب ها رو از آقای علیمحمدی گرفتم و بررسی کردم
همه جواب ها اشتباه است نحوه فرمول نویسی و رسیدن به جواب،البته اقای قاسمیان به 4روش حل کردند که خب 2تا روش ایشون درسته چون در دو روش دیگه فقط کاراکتر اول سلول ها برمی گرده
به هر حال بنده فایل آقای قاسمیان و 2نمونه جواب دیگه رو آپلود می کنم ملاحظه کنید،بقیه جواب ها هم مشابه همین هاست

Amir Ghasemiyan
2014/01/14, 14:23
دوستان من تمامی جواب ها رو از آقای علیمحمدی گرفتم و بررسی کردم
همه جواب ها اشتباه است نحوه فرمول نویسی و رسیدن به جواب،البته اقای قاسمیان به 4روش حل کردند که خب 2تا روش ایشون درسته چون در دو روش دیگه فقط کاراکتر اول سلول ها برمی گرده
به هر حال بنده فایل آقای قاسمیان و 2نمونه جواب دیگه رو آپلود می کنم ملاحظه کنید،بقیه جواب ها هم مشابه همین هاست

خب با اين حساب الان فايل 6-2-1 كه گذاشتين (همون روش اول من هست) غلطه ;)

يعني فقط آقاي وطن پرست و بحراني و من درست حل كرديم؟

Ali Parsaei
2014/01/14, 16:37
بهتر است صورت مسئله را يک بار ديگر دقيق بخوانيم.
در محدوده سلول های b1:d8 اطلاعاتی در سلولها وجود دارد
پس محدوده ثابت است
جهت راهنمایی بهتر شما جواب مورد انتظار را در قسمت زرد رنگ وارد کرده ایم
قسمت زرد رنگ فقط 12 سل را شامل مي شود، اين به اين معنا است که: قرار نيست که اگر در سل هاي خالي محدوده b1:d8 چيزي اضافه شد باز هم فرمول ما جواب دهد. زيرا ناحيه جواب مورد انتظار فقط به تعداد خانه هاي پر فعلي است.
ضمنا" هيچ اشاره اي در صورت مسئله به اين نشده که اگر در خانه هاي موجود به جاي يک حرف تعداد حروف بيشتري درج گردد باز هم بايد فرمول پاسخ ما جواب بدهد!
پس با اين حساب من که الان نگاه کردم ديدم تمام نمونه هايي که در بالا در اين پست هست برابر صورت مسئله (تاکيد مي کنم: برابر صورت مسئله) صحيح است. و اگر ايرادي است از صورت مسئله است.
ولي يک نکته را نيز عرض کنم: به نظر من اتفاقا" اينکه مسئله يک مقدار ابهام داشت خوب بود، چون به اين طريق مي توان در بين جوابهاي صحيح ارسالي، آن جواب که داراي مزيت هاي اضافه است را به عنوان برترين جواب انتخاب کرد. که البته به حق جواب جناب وطن پرست به عنوان برترين جواب انتخاب گشته و به سهم خودم به ايشان آفرين مي گويم.
ارادتمند همه دوستان- علي پارسا

Amir Ghasemiyan
2014/01/14, 17:15
بهتر است صورت مسئله را يک بار ديگر دقيق بخوانيم.
در محدوده سلول های b1:d8 اطلاعاتی در سلولها وجود دارد
پس محدوده ثابت است
در سلول a1 فرمولی بنویسید که وقتی فرمول را درگ کردیم اطلاعات محدوده b1:d8 به ترتیب در ستون a قرار گیرد
پس فرمولهاي نوشته شده به صورت آرايه اي قابل قبول نيست، بايد درگ کنيم.
جهت راهنمایی بهتر شما جواب مورد انتظار را در قسمت زرد رنگ وارد کرده ایم
قسمت زرد رنگ فقط 12 سل را شامل مي شود، اين به اين معنا است که: قرار نيست که اگر در سل هاي خالي محدوده b1:d8 چيزي اضافه شد باز هم فرمول ما جواب دهد. زيرا ناحيه جواب مورد انتظار فقط به تعداد خانه هاي پر فعلي است.
ضمنا" هيچ اشاره اي در صورت مسئله به اين نشده که اگر در خانه هاي موجود به جاي يک حرف تعداد حروف بيشتري درج گردد باز هم بايد فرمول پاسخ ما جواب بدهد!
پس با اين حساب من که الان نگاه کردم ديدم تمام نمونه هايي که در بالا در اين پست هست به جز جوابي که با نام جناب "مصطفی قاضی زاده" درج کرده ايد (که به صورت آرايه اي است) برابر صورت مسئله (تاکيد مي کنم: برابر صورت مسئله) صحيح است. و اگر ايرادي است از صورت مسئله است.
ولي يک نکته را نيز عرض کنم: به نظر من اتفاقا" اينکه مسئله يک مقدار ابهام داشت خوب بود، چون به اين طريق مي توان در بين جوابهاي صحيح ارسالي، آن جواب که داراي مزيت هاي اضافه است را به عنوان برترين جواب انتخاب کرد. که البته به حق جواب جناب وطن پرست به عنوان برترين جواب انتخاب گشته و به سهم خودم به ايشان آفرين مي گويم.
از جواب جناب قاضي زاده هم بسيار استفاده کرديم و اينکه گفتم: "جواب ايشان اشتباه است" فقط با توجه صورت مسئله بود و اميدوارم اين مطلب را بي ادبي از طرف اين برادر کوچک خود قلمداد نفرمايند.
ارادتمند همه دوستان- علي پارسا

ممنون جناب پارسا

ميشه بفرماييد چرا فرمول آرايه اي درست نيست؟
من كه از صورت سوال چنين برداشتي نميكنم.
در صورت سوال گفته شده فرمولي بنويسيد. خب، فرمول آرايه اي هم نوعي از فرمول هاست. فكر نكنم مانعي داشته باشه

در مورد قسمت زرد رنگ با شما مخالفم عزيز. اين چيزي كه شما فرمودين دليل نميشه كه غير از اين باشه جواب نده. بر فرض كه تعداد جواب ها 12 تا باشه، خب ميشه يكي از سلول هاي پر رو حذف كرد و سلول ديگري كه خالي هست جايگزينش كرد. پس بايد كل محدوده مورد بررسي قرار بگيره.

و اما در مورد اين جمله شما

صورت سوال پاسخ شما رو ميده

در سلول a1 فرمولی بنویسید که وقتی فرمول را درگ کردیم اطلاعات محدوده b1:d8 به ترتیب در ستون a قرار گیرد

در صورت سوال گفته شده اطلاعات محدوده b1:d8. اين اطلاعات ميتونه عدد يا حرف يا كلمه يا عبارت و يا حتي جمله باشه

با تشكر

Behnam
2014/01/14, 21:33
در جواب دوستان باید بگم شاید جواب های شما درست باشه اما منطقی نیست،شاید اون محدوده به جای b1:d8 محدوده b1:e1000 بود،آنوقت تک تک سلول ها رو آدرس دهی می کردید!؟
مطمئنا جواب باید منطقی و کوتاه باشد،در ضمن فرمول آرایه ای مشکلی ایجاد نمی کند،محدودیت ما استفاده نکردن از ستون یا سلول کمکی و وی بی است،برخی از دوستان حتی به این مورد هم توجه نکرده بودند!
به هر حال از نظر بنده بهترین جواب مربوط به آقای وطن پرست بود اما ایشون و همچنین آقای قاسمیان اساتیدی هستند که هر سوالی قرار دهیم مطمئنا بهترین جواب را خواهند داد،به همین دلیل آقای علیمحمدی نظرشون این بود کاربران دیگر برای ایجاد انگیزه به عنوان برنده مسابقه انتخاب شوند،کاملا هم قبول دارم این حرف بنده و نظر آقای علیمحمدی شاید منطق درستی نباشد ......

Ali Parsaei
2014/01/15, 14:11
من اگر بودم صورت مسئله را به صورت زير مي نوشتم:
در محدوده اي از صفحه اطلاعاتي در سلولها قرار دارد.
مي خواهيم در خانه اول ستوني خارج از محدوده ياد شده فرمولي بنويسيم که وقتي آن را درگ کرديم اطلاعات محدوده به ترتيب در ستون مورد نظر قرار بگيرد.
تبصره: ترتيب و فرمت اطلاعات مهم نمي باشد.
به نظر من صورت مسئله مبهم بوده که البته شايد مخصوصا" اين طور طراحي گشته.
آقاي قاسميان عزيز در مورد فرمول آرايه اي هم شما کاملا" صحيح فرموديد و من حواسم نبود يک لحظه خون به مغزم نرسيد با يک نوع خاص فرمول نويسي اشتباه گرفتم .:rolleyes:ممنونم از تذکرتان و متن نظرم را هم اصلاح کردم.
ضمنا" در مورد مطلب آقا بهنام : (شاید اون محدوده به جای b1:d8 محدوده b1:e1000 بود،آنوقت تک تک سلول ها رو آدرس دهی می کردید!؟) هم بايد بگويم کاملا" درست فرموده اند.
ولي مثلا" من که اولين بار است که در مسابقه شرکت کرده بودم، بايد بگويم که مجموعه عوامل و نمونه فايل مسابقه به صورتي کاربر را سوق مي دهد که کاربر فکر مي کند خيلي جواب همه جانبه اي مد نظر طراح نيست و قرار است فقط جواب جهت همين محدوده کوچک و همين اطلاعات درج شده کارايي داشته باشد،
يا امکان دارد کاربر فکر کند که اصلا" جواب همه جانبه وجود ندارد و به همين خاطر محدوده کوچک و اطلاعات يک حرفي درج شده و بعد از رسيدن به يک پاسخ ساده ديگر براي راه حل بهتر وقت نگذارد.
البته يک بار که کسي با حال و هواي مسابقه آشنا شود (مثل من) دفعات بعد گول نخواهد خورد. :)

Amir Ghasemiyan
2014/01/15, 14:19
من اگر بودم صورت مسئله را به صورت زير مي نوشتم:
در محدوده اي از صفحه اطلاعاتي در سلولها قرار دارد.
مي خواهيم در خانه اول ستوني خارج از محدوده ياد شده فرمولي بنويسيم که وقتي آن را درگ کرديم اطلاعات محدوده به ترتيب در ستون مورد نظر قرار بگيرد.
تبصره: ترتيب و فرمت اطلاعات مهم نمي باشد.
به نظر من صورت مسئله مبهم بوده که البته شايد مخصوصا" اين طور طراحي گشته.
آقاي قاسميان عزيز در مورد فرمول آرايه اي هم شما کاملا" صحيح فرموديد و من حواسم نبود يک لحظه خون به مغزم نرسيد با يک نوع خاص فرمول نويسي اشتباه گرفتم .:rolleyes:ممنونم از تذکرتان و متن نظرم را هم اصلاح کردم.
ضمنا" در مورد مطلب آقا بهنام : (شاید اون محدوده به جای b1:d8 محدوده b1:e1000 بود،آنوقت تک تک سلول ها رو آدرس دهی می کردید!؟) هم بايد بگويم کاملا" درست فرموده اند.
ولي مثلا" من که اولين بار است که در مسابقه شرکت کرده بودم، بايد بگويم که مجموعه عوامل و نمونه فايل مسابقه به صورتي کاربر را سوق مي دهد که کاربر فکر مي کند خيلي جواب همه جانبه اي مد نظر طراح نيست و قرار است فقط جواب جهت همين محدوده کوچک و همين اطلاعات درج شده کارايي داشته باشد،
يا امکان دارد کاربر فکر کند که اصلا" جواب همه جانبه وجود ندارد و به همين خاطر محدوده کوچک و اطلاعات يک حرفي درج شده و بعد از رسيدن به يک پاسخ ساده ديگر براي راه حل بهتر وقت نگذارد.
البته يک بار که کسي با حال و هواي مسابقه آشنا شود (مثل من) دفعات بعد با دقت عمل خواهد کرد. :)

ممنون جناب پارساي عزيز
اين تجربه شما به عنوان اولين مسابقه تبريك ميگم و به نظرم كاملا حق با شماست. من هم دفعه اول سوال رو خوندم همين برداشتي كه شما داشتين رو داشتم براي همين اون دو فرمول رو نوشتم.
نميدونم در طراحي سوالات چه سياستي هست، ولي اگر قرار به طرح سوال بصورت مبهم نيست فكر ميكنم بهتر باشه توضيحات كاملتري در صورت سوال قيد بشه
به هر حال اين چند مسابقه اي كه شركت كردم به نظرم اومده كه هدف طراح محترم اولا كوتاهي فرمول و در مرحله بعد جامعيت فرمول مد نظر بوده

موفق باشيد

Ali Parsaei
2014/01/15, 15:27
احتمالا" سوالات مخصوصا" اينطور طراحي مي گردد، چون اگر توجه کنيم در زير قسمت طرح سوال نيز براي روشن شدن مطلب کاربران سوالاتي را مطرح کرده اند ولي يا جواب داده نشده و يا جواب هم باز به صورت گنگ و دوپهلو بوده! يعني طراح مايل بوده که اين مطلب همين طور به صورت مبهم باقي بماند. البته همانطور که گفتم شايد اين مطلب بد هم نبوده چون دامنه پاسخها را زياد تر مي کرده و از بين آنها مي شد خوب و بد کرد.

~M*E*H*D*I~
2014/01/17, 12:15
درود

تقریبا همه جواب هایی که به پاسخ رسیدن رو بنده بررسی کرذم و هم پاسخ های دوستان در این تایپیک ، یکی دوتا از پاسخ ها گرچه مختص همین مسئله بودند ولی بسیار هوشمندانه بودند، این نظر شخصی خودم هست که بهترین جواب جوابی هست که بدون دستکاری یا کمترین دستکاری برای مسائل مختلف جواب بده ، رویکرد من هم در مواجهه با این سوال همین بود که اگر سلول های حاوی داده بیشتر شد ، مقادیر تغییر کرد و بخصوص محدوده بزرگتر شد جواب بده به همین دلیل به راه حل اختصاصی اصلا فکر نکردم ، در مورد آرایه ای بودن هم فکر نمیکنم منافاتی با صورت مسئله داشته باشه، با این حال مهندس علی محمدی لطف داشتن که پاسخ بنده رو بهترین دونستن که به واقع اینطور نبوده.:o

meysam741
2014/01/22, 14:01
با سلام و احترام
من از برگزاري اين مسابقه واقعا سپاسگزارم.
راستش اين مسابقه رو به عنوان يك رقابت براي برنده شدن نمي بينم بلكه به عنوان يك چالش مي دونم كه هم كمك ميكنه چيزهاي بيشتري ياد بگيريم و هم اينكه از دانسته هامون بيشتر و بهتر استفاده كنيم.
ولي در مورد اين مسابقه مي خوام بگم كه من به خاطر دارم كه بعد از طرح مسابقه در پاسخ به چند سئوالي كه شده بود ، جواب داده بوديد كه اگر محتواي يك سلول از A به aa عوض بشه ، بايد اين فرمول درست عمل كنه ولي از جوابهاي انتخاب شده فقط يكي از اونها به درستي عمل ميكنه كه بهتر هست كه در انتخاب جواب هاي صحيح بازنگري بشه .

درخواست من هم اينه كه لطف كنيد و تمام جوابهاي صحيح رو قرار بديد تا با روش ها و طرز فكرهاي ديگه هم آشنا بشيم.

سپاس از لطف شما

Ali Parsaei
2014/01/22, 16:40
مورد اين مسابقه مي خوام بگم كه من به خاطر دارم كه بعد از طرح مسابقه در پاسخ به چند سئوالي كه شده بود ، جواب داده بوديد كه اگر محتواي يك سلول از a به aa عوض بشه ، بايد اين فرمول درست عمل كنه
سپاس از لطف شما
نگفته بودند اگر عوض شود بايد اين فرمول درست عمل کند، بلکه گفته بودند (نقل به مضمون): مي تواند عوض شود ولي فعلا" براي همان a نوشته شده.
که البته جوابي دو پهلو بود!

حسام بحرانی
2014/01/25, 02:48
با سلام و احترام
من از برگزاري اين مسابقه واقعا سپاسگزارم.
راستش اين مسابقه رو به عنوان يك رقابت براي برنده شدن نمي بينم بلكه به عنوان يك چالش مي دونم كه هم كمك ميكنه چيزهاي بيشتري ياد بگيريم و هم اينكه از دانسته هامون بيشتر و بهتر استفاده كنيم.
ولي در مورد اين مسابقه مي خوام بگم كه من به خاطر دارم كه بعد از طرح مسابقه در پاسخ به چند سئوالي كه شده بود ، جواب داده بوديد كه اگر محتواي يك سلول از A به aa عوض بشه ، بايد اين فرمول درست عمل كنه ولي از جوابهاي انتخاب شده فقط يكي از اونها به درستي عمل ميكنه كه بهتر هست كه در انتخاب جواب هاي صحيح بازنگري بشه .

درخواست من هم اينه كه لطف كنيد و تمام جوابهاي صحيح رو قرار بديد تا با روش ها و طرز فكرهاي ديگه هم آشنا بشيم.

سپاس از لطف شما

با سلام ، ضمن تشکر ویژه از شما به خاطر پیگیری و دقت نظرتون در خصوص این مسابقه ، این مطلب رو عرض کنم که ؛ شاید به قول شما این مسایقات را به عنوان یک چالش بتوان قلمداد کرد و حقیقتاً ملاک همه شرکت کنندگان در این مسابقات ، یک محک جدی و آشنایی با سطح دانش خود در اکسل است اما ، چیزی که مدنظر طراح و عنوان کننده سؤال است ، برای همه شرکت کنندگان ، ملاک و شاخص نهایی این مسابقات است . مطمئن باشید طراح چنین مسابقاتی ، بهترین راه حل ها را در نظر گرفته و زیباترین راه حل ها رو مد نظر قرار میده ، هرچند شاید به قول شما " بهتر هست كه در انتخاب جواب هاي صحيح بازنگري بشه "، اینجانب به نوبه خود ،
پاسخ استاد مهدی وطن پرست ( ~M*E*H*D*I (http://forum.exceliran.com/member.php?u=2445) )
را بهترین پاسخ می دانم و برای ایشان آرزوی بزرگترین موفقیت ها رو دارم .
با سپاس
ɦɛʂɑɱ ɓɑɦɾɑɳɨ (http://forum.exceliran.com/member.php?u=10018)