PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : استفاده از لیستهای تو در تو

sh_amar
2010/11/25, 02:35
با سلام

خیلی مواقع احتیاج داریم تا از لیستهایی که بصورت تو در تو هستند در اکسل استفاده کنیم. بطور مثال اسامي استان ها و شهرهاي هر كدام به تفكيك .برای انجام این کار کافیست تا از ابزارهاي Name و Data Validation استفاده کنیم.
براي درك بهتر موضوع يك مثال زده و فايل آن را در قسمت ضميمه قرار مي دهم .
فرض كنيد اسامي چند استان را داريم اگر بخواهیم کاری کنیم تا در هنگام ورود اطلاعات، زمانی که کاربر در ستون "نام استان"، یک استان را انتخاب می نماید، در ستون "نام شهر"، فقط شهرهاي همان استان در سلول نمایش داده شود، بایستی مراحل زیر را پیگیری کنیم تا بتوانیم چنین کاری را انجام دهیم.
1. ابتدا اسامی مثلا چهار استان را در یک شیت( Data )نوشته و سپس با استفاده از ابزار Name Manager آنها را تحت یک نام دلخواه نامگذاری می کنیم (مثلا استان).

2. در همان شیت اطلاعات شهرهاي مربوط به هر کدام از استانها را زیر هم نوشته و سپس با استفاده از ابزار Name Manager آنها را درست همنام اسمی که دراستان تعریف نموده ایم، نامگذاری می کنیم ( مثلا شهرهاي استان خراسان را با همان نام يعني خراسان نام گذاري مي كنيم )

3. حالا به جدول اصلی مراجعه نموده و در قسمت "نام استان" تنظیم Validation را برای آنها از نوع لیست انتخاب نموده و در قسمت Source يك مساوي گذاشته و سپس استان را مي نويسيم

4. حالا به اولین سلولی که قرار است نام شهررا انتخاب کنیم (در مثال ما B2)، مراجعه نموده و سپس به تنظیمات Validation رفته و بعد از انتخاب نوع List برای آن در قسمت Source فرمول
"(indirect(A2=" را می نویسیم. (A2 سلولی است که نام يكي از استانها را در آن انتخاب نموده و حالا می خواهیم مثلا در سلول B2 نام یکی از شهرهاي مرتيط با آن استان را انتخاب کنیم).

5. حالا تنطیمات مربوط به این سلول را به دیگر سلولهای مشابه کپی نمایید
6. جدول شما آماده ورود اطلاعات می باشد.
اميدوارم اين روش براي شما مفيد باشد.

morteza2006
2011/05/30, 09:04
ببخشید من name manager رو پیدا نکردم کجای اکسله؟

sh_amar
2011/07/05, 15:33
سلام
ببخشید من تازه این سئوال را دیدم

ترکیب کلیدهای Ctrl+F3 صفحه Name Manager را برای شما باز می کنه و
در اکسل 2007 در قسمت Formulas ، ودر Defined names قرار دارد

intro
2011/08/01, 18:34
سلام
دوست عزيز من اينكار كردم ولي وقتي وليديشن براي ايندايركت را تعريف ميكردم خطاي زير را داد.
the source currently to an error.do you want continue?
ميشه راهنمايي بكنين

intro
2011/08/01, 18:39
سلام
دوست عزيز من اينكار كردم ولي وقتي وليديشن براي ايندايركت را تعريف ميكردم خطاي زير را داد.
ميشه راهنمايي بكنين

intro
2011/08/01, 18:41
سلام
ميشه راهنمايي بكنين

tenesi
2012/04/05, 09:12
با سلام
آیا امکان استفاده از 3 لیست وابسته به هم وجود دارد؟

یعنی در سلول A1 چند اولویت انتخاب وجود داشته باشد که با انتخاب هرکدام از آنها گزینه های دیگری در سلول A2 نمایش داده شود . حال با انتخاب هرکدام از گزینه های سلول A2 (که خود وابسته به انتخاب A1 بود ) ، گزینه های دیگری در سلول A3 نمایش داده شود. در این لحظه هم با انتخاب یکی از گزینه ها در سلول A3 ، عدد یا عبارت خاصی در سلول A4 نمایش داده شود ( در سلول A4 حق انتخابی وجود نداشته باشد و با انتخاب گزینه از سلول A3 ، سلول A4 خودکار و بدون نیاز به عملیات خاصی تکمیل شود )

با تشکر

niloufar
2012/05/14, 11:16
خیلی خیلی راحتته شما می تونید از function vlookup استفاده کنید

khakzad
2012/05/14, 11:46
با سلام
آیا امکان استفاده از 3 لیست وابسته به هم وجود دارد؟

یعنی در سلول A1 چند اولویت انتخاب وجود داشته باشد که با انتخاب هرکدام از آنها گزینه های دیگری در سلول A2 نمایش داده شود . حال با انتخاب هرکدام از گزینه های سلول A2 (که خود وابسته به انتخاب A1 بود ) ، گزینه های دیگری در سلول A3 نمایش داده شود. در این لحظه هم با انتخاب یکی از گزینه ها در سلول A3 ، عدد یا عبارت خاصی در سلول A4 نمایش داده شود ( در سلول A4 حق انتخابی وجود نداشته باشد و با انتخاب گزینه از سلول A3 ، سلول A4 خودکار و بدون نیاز به عملیات خاصی تکمیل شود )

با تشکر

منظورتون ی چیزی شبیه فرم های ثبت نام اینترنتی هست؟ که مثلا استان رو انتخاب می کنیئ، شهرهای مربوط به همون استان داخل لیست بعدی دیده بشن؟
چون این موضوع ی مقدار پیچیده تر هست و با ترکیب چند تابع.اما شدنی هست

komeilex
2012/05/14, 17:16
با اجازه خانم خاکزاد. دوست عزیز فایل زیرو براتون آماده کردم. امیدوارم مفید واقع یشه.
http://s3.picofile.com/file/7381317739/data.xlsx.html

Javid Mokhtari
2012/05/14, 22:33
با سلام.
برای راحتی کار می توان از روش indirect هم استفاده کرد و نیازی به فرمول نویسی زیاد نیست.
لینک کمکی.. (http://forum.exceliran.com/thread-1077-post-4917.html#pid4917)

~M*E*H*D*I~
2012/05/15, 09:09
سلام
پیرو نکته ای که آقای مختاری ذکر کرد فرض کنید 3 استان داریم خراسان ،اصفهان و خوزستان اینهارو زیر هم مینویسیم بعد از طریق name manager براشون یک اسم تعریف میکنیم مثلا استان بعد در ستون های کناری شهر های مربوطه رو وارد میکنیم و باز از طریق name manager بهشون اسم میدیم مثلا مشهد،قوچان،سبزوار، نیشابور با اسم خراسان تعریف میکنیم ،بعد از طریق datavalidation مثلا در سل A1 لیست استان رو درست میکنیم باز از طریق data validation یک لیست دیگه تعریف میکنیم و فرمول indirect(A1) رو توش مینویسیم حالا با انتخاب استان مورد نظر شهر های مربوطه فیلتر میشن به همین روش میشه تعداد لیست هارو افزایش داد

sepehr_n
2012/09/05, 13:02
سلام دوستان.من میخوام یه لیست داشته باشم واسه امور مرخصی پرسنل که مرخصی های استحقاقی-اجباری-استعلاجی و غیبت رو بتونه محاسبه کنه. بصورت زیر:
در هر ماه که مثلا 30 روز داریم در هر روز و برای هر نفر این فرایند ثبت بشه و مثلا اگه در سلول مورد نظر عبارت 2 ثبت شد سوال کنه که این عدد برای کدوم نوع از داده ها (استحقاقی-اجباری-استعلاجی یا غیبت)ثبت بشه.و بتونه ازش برای تفکیک محاسباتش استفاده کنه (مثلا وقتی انتهای هر ماه میخواد جمع بزنه بتونه نوع مرخصی ها یا غیبت رو خودش تشخیص بده و تفکیک کنه و جمع تفکیکی به ما بده).شرمنده که اینقدر پیچیده شد.میدونم شاید آسون نباشه.خودمم هر چی فکر کردم نفهمیدم چطوری میشه.واسه همین اینجا پرسیدم تا شاید اساتید راهنماییم کنن.ممنون

sepehr_n
2012/09/07, 07:55
کسی اطلاعی نداره؟ لطفا راهنمایی کنین.ممنون

~M*E*H*D*I~
2012/09/07, 08:15
بالاخره شما باید اطلاعاتی ثبت کنی تا برنامه بهت گزارش بده برداشتی که من کردم این بود شما ثبت میکنی فلانی مرخصی بوده حالا برنامه نوعش رو بفهمه خب همچین چیزی امکان نداره حالا غیبت رو به نحوی میشه تشخیص داد ولی نوع مرخصیو نمیشه

sepehr_n
2012/09/08, 20:12
ممنون دوست عزیز.بنده انواع مرخصی های و غیبتها رو با استفاده از رنگ سلولها تفکیک میکنم.یا اینکه وقتی عدد روز مرخصی رو وارد میکنم گزینه براش تعریف کنم که بپرسه مربوط به چه نوع مرخصی میشه.با این حال میشه یا هنوز مشکل داره؟چکار کنم؟ ممنون

~M*E*H*D*I~
2012/09/09, 08:37
من قبلا یه فایل برای ثبت مرخصی برای یکی از دوستان طراحی کرده بودم که فک کنم تو سایت گذاشته بود ، البته نوع مرخصی از یک کمبو باکس انتخاب میشد و در گزارش گیری هم قابلیت تفکیک داشت نمیدونم مشکلتو حل میکنه یا نه

sepehr_n
2012/09/09, 09:21
من قبلا یه فایل برای ثبت مرخصی برای یکی از دوستان طراحی کرده بودم که فک کنم تو سایت گذاشته بود ، البته نوع مرخصی از یک کمبو باکس انتخاب میشد و در گزارش گیری هم قابلیت تفکیک داشت نمیدونم مشکلتو حل میکنه یا نه

ممنون میشم اگه ممکنه لطف کنین و فایلی که گفتین رو برام بزارین یا تو پیام خصوصی لینکشو بدین.بی شک کمک بزرگی میکنه.شاید با یه مقدار تغییرات اون چیزی بشه که بنده میخوام. سپاس

~M*E*H*D*I~
2012/09/09, 09:24
فایل یک افزونه داره برای تاریخ های شمسی که ابتدا باید نصب بشه در قسمتی به نام OCX تو بخش ویژوال بیسیک این افزونه رو آپلود کردم به نام mbcalendar اون رو دانلود کن ایمیلتم بده فایل رو برات میفرستم

ACE
2015/10/04, 14:42
سلام:
دوستان من توی فایل زیر می خوام توی سلول k2 نام و نام خانوادگی رو از ستون b انتخاب کنم (لیست کشویی) و توی سلول l2 بیاد هفته مورد نظر رو انتخاب کنم(لیست کشویی) و توی سلول m2 بیاد جمع امتیاز هفته مورد نظر رو بهم نشون بده...چون هر هفته دو امتیاز aو b داره ...
میشه کمکم کنید
نکته:ستون K(نام و نام خانوادگی) در حال آپدیت می باشد ثابت نیست و شیت دیگر دستور میگیرد

ACE
2015/10/04, 23:30
من همچنان منتظر.....

generalsamad
2015/10/05, 00:25
با سلام
کجاش رو ایراد دارید؟
شما میتونید با استفاده از دیتا ولیدیشن لیست هر قسمت رو درست کرده و برای مقدار آخری با استفاده از توابع جستجو (البته چند شرطی) که نمونه اش توی انجمن موجوده به جواب برسید

ACE
2015/10/05, 00:34
با سلام
کجاش رو ایراد دارید؟
شما میتونید با استفاده از دیتا ولیدیشن لیست هر قسمت رو درست کرده و برای مقدار آخری با استفاده از توابع جستجو (البته چند شرطی) که نمونه اش توی انجمن موجوده به جواب برسید
کلا چون چند شرط رو دارم تعیین می کنم نمی دنم چکار کنم...توی تمام مثال های لیست تو در تو سایت فقط دو فاکتور وجود داره...اما من می خوام از دو یا سه شرط توی لسیت کردنم استفاده کنم...فایلی که گذاشتم ببینید
ممنون

generalsamad
2015/10/05, 02:03
یک تغییر در ساختار جدولتون دادم
ببینید همین منظورتون بوده؟

محدوده ها رو نامگذاری کردم
فرمول نیز آرایه ای به کار رفته و از جستجوی چند شرطی استفاده شده

=INDEX(C2:H6;MATCH(K2;Name;0);MATCH(L2;Hafteh;0))

فایل ضمیمه گردید

ACE
2015/10/05, 02:21
یک تغییر در ساختار جدولتون دادم
ببینید همین منظورتون بوده؟

محدوده ها رو نامگذاری کردم
فرمول نیز آرایه ای به کار رفته و از جستجوی چند شرطی استفاده شده

=INDEX(C2:H6;MATCH(K2;Name;0);MATCH(L2;Hafteh;0))

فایل ضمیمه گردید
ممنون دوست عزیز دقیقا همونی که می خواستم

generalsamad
2015/10/05, 10:28
با سلام
واسه این جدول که ضمیمه کردم فرمول رو بدون آرایه بکار ببرید نیز جواب خواهد داد