PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هزار و یک شب اکسل - شب سی و نهم پیدا کردن اخرین عدد یا تاریخ در ردیف مشخص شده با رنج

امين اسماعيلي
2014/04/27, 03:00
فرض کنی در ردیف 2 مثلا از رنج a2:x2 میخواین اخرین عدد یا تاریخ رو پیدا کنید. حواستون باشه فرمول رو تواین محدوده ننویسین

=lookup(9.99999999999999e+307,a2:x2)

~M*E*H*D*I~
2014/04/27, 07:55
برای پیدا کردن آخرین تاریخ مرتبط با یک کد هم روشی وجود داره؟

امين اسماعيلي
2014/04/27, 17:08
با درود
امیدوارم درست متوجه منظورت شده باشم مهدی
فرض کن یه ستون داری و میخوای اخرین مقدار واردشده تاریخ رو توش بدست بیاری . تاریخ هامون فارسی یعنی قبلش اون توابع فارسی اظافه شده باشه پس :

مثلا توی ستون َA یه فارسی وارد شدن و تو ستون B اونو به میلادی تبدیل کردیم با فرمول
=DATEVALUE(J_GREGORIANDATE(A1,1))

حالا با کد زیر مورد بالا حساب میشه

=J_JALALDATE(TEXT(INDEX(B:B,MATCH(9E+99,B:B)),"yyyy/mm/dd"))

اگر بیشترین مقدار رو خواستیم میشه از

=J_JALALDATE(TEXT(MAX(B:B),"yyyy/mm/dd"))

برای مینیمم

=J_JALALDATE(TEXT(MIN(B:B),"yyyy/mm/dd"))

یا توابع Large یا Small میشه کمک گرفت.

امين اسماعيلي
2014/04/27, 17:29
با درود
اگر منظورت اینه که مثلا یه سری حرف و اسم و ........ تو ستون A داریم و تو ستون B هم تاریخ ها متناطر باهوشون حالا میخوایم که بیشترین مقدار یا اخرین مقدار متناطزر با مثلا امین رو پیدا کنیم که یا با ترکیب فرمول بالا با Sumpruduct و یا ارایه ای باید به جواب برسیم

khakzad
2014/04/27, 21:22
فرض کنی در ردیف 2 مثلا از رنج a2:x2 میخواین اخرین عدد یا تاریخ رو پیدا کنید. حواستون باشه فرمول رو تواین محدوده ننویسین

=lookup(9.99999999999999e+307,a2:x2)

سلام
مرسی :)
چقد این خوب بود.
فقط این عدد چنده؟:confused: هرکار کردم نشد ببینم
هر عدد بزرگی می تونه باشه؟ (توضیح این عدد رو بدین لطفا)
امين اسماعيلي
2014/04/27, 22:43
با درود
سر کار خانم خاکزاد این در واقع از هر عددی که شما داری فکرشو میکنی بزرگتره در واقع . هرچنئ میتونی گوچیکتر هم بزاری ولی دیگه محکم کار به تمام معناست. در واقع بزرگترین عددی هستش که تو اکسل میشه در نظر گرفت. ایشالا مثال هایی از این قبیل رو بیشتر در اینده میزنیم

امين اسماعيلي
2014/04/27, 22:51
واسه داداش مهدی هم فرمول بالا اگر کارایی نداشت به فایل زیر مراجع کن داداشی :

~M*E*H*D*I~
2014/04/28, 21:41
واسه داداش مهدی هم فرمول بالا اگر کارایی نداشت به فایل زیر مراجع کن داداشی :

امین جون با تاریخ میلادی که خب دو دوتا چارتاس که شمسیو بگو:o

امين اسماعيلي
2014/04/29, 01:08
با درود
خو میشه اونم فقط یه موردی هست . با ستون کمکی من میتونم انجام بدم که تو فایل زیر اوردم برات . یه مشکل دارم تو هم روش فکر کن مهدی ببین به نتیجه میرسیم یا نه . ببین میتونی بدون ستون کمکی همون فرمول تبدیلو مثلا میلادی کردنو تو Array بزاری .

امين اسماعيلي
2014/04/29, 01:47
با درود به همه دوستای گلم که تو این مدت منو تحمل کردن . دوستان من یه خورده حالم خوب نیست یعنی اوضاء روحیم خرابه یه چنذ شب شاید نباشم . جلو جلو ازتون معذرت میخوام . هر جا هستین خوش باشین

~M*E*H*D*I~
2014/04/29, 08:01
با درود
خو میشه اونم فقط یه موردی هست . با ستون کمکی من میتونم انجام بدم که تو فایل زیر اوردم برات . یه مشکل دارم تو هم روش فکر کن مهدی ببین به نتیجه میرسیم یا نه . ببین میتونی بدون ستون کمکی همون فرمول تبدیلو مثلا میلادی کردنو تو Array بزاری .

با تشکر از امین عزیز امیدوارم زودتر به جمع ما برگرده

دوستان برای تاریخ های شمسی میتونن از فرمول زیر به صورت آرایه ای استفاده کنند بدون سلول کمکی

=MAX((VALUE(LEFT($C$3:$C$10;4)&MID($C$3:$C$10;6;2)&RIGHT($C$3:$C$10;2)))*($B$3:$B$10=E2))

بعد از به دست آوردن نتیجه custom format cell رو تغییر بدند به

0000"/"00"/"00

Alireza
2014/04/29, 20:37
با درود به همه دوستای گلم که تو این مدت منو تحمل کردن . دوستان من یه خورده حالم خوب نیست یعنی اوضاء روحیم خرابه یه چنذ شب شاید نباشم . جلو جلو ازتون معذرت میخوام . هر جا هستین خوش باشین
امین جان سلام
کاکو بلند شو چند روز بیا مشهد امام رضا (ع) حلال مشکلاته.
چند روزم ما در خدمتت هستیم