PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هزار و یک شب اکسل - شب چهل و یکم پیدا کردن محتوای اخرین سل توی محدوده Get contents of last cell in a range that has data in Excel

امين اسماعيلي
2014/04/28, 02:05
Get contents of last cell in a range that has data in Excel

با درود قصه امشبو با توجه به درخواست یکی از دوستان عزیز به مقوله ی محتوای اخرین سل در یک محدوده که شامل اطلاعات هستش میپردازیم
فرمول هایی که در ادامه به انها میپردازیم در واقع یکم حقه چاشنیشون شده و بسته گی به نوع داده مون توی محدودمون داره .
مورد اول داده های محدوده ما از نوع تکست باشند Data range is formatted as text :

=INDEX(range,MATCH(REPT("z",255),range))

منظور از Range همان محدوده مورد نظرتون هستش که میخواین برسی و چکش کنین.
فرضا اگر میخواین اخرین سل رو توی ستون A که حاوی تکست هستش رو پیدا کنین(عدد قاطیش باشه اون اخرین تکست رو پیدا میکنه) :

=INDEX(A:A,MATCH(REPT("z",255),A:A))
اگر محدوده خاصی هم باشه فرقی نمیکنه مثلا :

=INDEX(C2:C10,MATCH(REPT("z",255),C2:C10))

نوع دوم : محدوده ما از نوع عدد باشه Data range is formatted as numeric

پیدا کردن اخرین عدد :

=INDEX(range,MATCH(9.99999999999999E+307,range))

مثلا تو ستون A :

=INDEX(A:A,MATCH(9.99999999999999E+307,A:A))

مورد سوم : شمل هم تکست باشه و هم عدد Data range contains both text and numeric :

اگر محدوده شما شامل تکست و عدد بود و شما اخرین سل رو میخواین و براتون فرقی نمیکنه :

=INDEX(range,MAX(MATCH(9.99999999999999E+307,range ),MATCH(REPT("z",255),range)))

مثلا ستون A :

=INDEX(A:A,MAX(MATCH(9.99999999999999E+307,A:A),MA TCH(REPT("z",255),A:A)))

در موارد بالا محدوده هم میتونه باشه مثل همون C2:C10
تو فرمول های بالا سل خالی تاثیری ندارد.

شب همتون شیک و مجلسی - خوابای خوبی ببینین رنگی رنگی عزیزای دلم تا فردا همتون به خداوندگار ایران زمین میسپارم . راستی خوبی این فرمول ها این بود که سل خالی اگه داخل محدوده باشه گول نمیخوره . تکلیف شما :

شما فرض کنین تو محدوده سل خالی نداریم حلا تو ستون با فرمول های دیگه ای اون اخری یا رو مثل من بدست بیارین. قبلناااااا یه فایل PDF گذاشته بودم که میتونست کمکتون کنه اما حالا خودتون دست به کار بشین . کمک و راهنمایی تابع CountA میتونه کمک باشه و Index.........

امين اسماعيلي
2014/04/28, 03:01
با درود
تکلیف بعدی :

توی یه ردیف اخرین سل مقدارش

1- فرض بر این است که سل حاوی سل خالی نیست
2- فرض کنید سل خای داره

در ضمن گول نخورین فرمول های بالا رو اگه به کار ببرین باید حتما محدوده مشخص کنید یعنی a2:h2 مثلا تو ردیف 2

mokaram
2014/04/28, 09:09
با سلام
برای تکلیف اول :

=index(a:a,counta(a:a))
برای تکلیف دوم قسمت اول هم از فرمول بالا میشه استفاده کرد فقط به جای ستون سطر را وارد می کنیم
مثلا برای ردیف 2

=index(2:2,counta(2:2))

mokaram
2014/04/28, 09:32
استاد فقط درباره قطعه کد زیر میشه یه توضیحی ارائه بدین ممنون

match(rept("z",255),range)

khakzad
2014/04/28, 15:40
استاد فقط درباره قطعه کد زیر میشه یه توضیحی ارائه بدین ممنون

match(rept("z",255),range)
با اجازه استاد اسماعیلی
فکر کنم که چون z اخرین حرف انگلیسی هست. و هر سلول 255 کاراکتر بیشتر نم یگیره........ (یعنی z ، 255 بار تکرار بشه)........معادل میشه با اخرین حرف نوشته شده در محدوده. (اگر دقت کنید ارگومان اخر match هم نوشته نشده. یعنی مقدار مشابه رو میده

اگر اشتباه می کنم، دوستان تصحیح کنن
سپاس

امين اسماعيلي
2014/04/30, 02:46
با درود خوب یکی نیومد محض دل ما ، یه جواب واسه تکلیف 2 قسمت دوم بده : با ا ینکه حالم خوب نیست و الکی خوشم خودم میدم . واسه اخرین مقدار تویه یه ردیف نثل 1 از فرمول ارایه ای زیر بدون اینکه اخرین ستون تو ردیف مشخص باشه استفاده کنین یادتونم باشه اگر محدوده مشخص باشه همه فرمول هایی که قبلا گفته شد تو ریف کاربرد دارند :

=indirect(address(1,max((1:1<>"")*column(1:1)),1))