PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقایسه دو سلول و در صورت درست بودن شرط .....

reza_1357
2014/05/04, 18:51
با سلام خدمت دوستان عزیز
همیشه هروقت من مشکلی راجب اکسل داشتم واقعا این سایت تونسته کمکم کنه از همتون ممنوم
یه سوال از خدمت دوستان داشتم اول اجازه بدید بگم مشکلم کجاست با توجه به نوع شغلم همیشه با آمار سر و کار دارم ما توی ادارمون یک سیستم پرسنلی داریم که مشخصات پرسنلی توی اون هست مثل نام و نام خانوادگی و .... و یک سیستم امور مالی که اطلاعات مالی پرسنل توی اون هست مثل میزان حقوق - شماره حساب و ... که در سیستم پرسنلی وجود نداره
مشکل من از اینجا شروع میشه که بعضی وقتها یکسری اطلاعات از من میخوان که مقداریش توی سیستم پرسنلی و مقداری دیگه تو سیستم امور مالی هستش که بعد از خروجی گرفتن سیستم به صورت اکسل مجبورم اطلاعات رو بر اساس کد ملی sort کنم بعدش بشینم دونه دونه سلول هایی رو که میخوام کپی و پست کنم چون همیشه مقداری اختلاف بین سیتم های امور مالی و پرسنلی وجود داره نمیشه یکدفعه این کار رو کرد چون در ماه همیشه عده ای هستند که قطع حقوق شده اند یا مرخصی استعلاجی رفته اند و یا ...
ببخشید خیلی طولانی شد:
حالا میخواستم ببینم میشه کاری کرد که بشه سلولهای کد ملی که در sheet1 و sheet2 قرار دارند با هم مقایسه بشن در صورتی که شرط درست بود سلول بعد از کد ملی shiet1 ، یا هر سلولی که در فرمول بهش آدرس می دیم در sheet2 که کد ملی مشابه داره انتقال یا کپی بشه. و در صورتی که کد ملی مشابه پیدا نشد عمل انتقال انجام نشه
امیدوارم منظورم رو تونسته باشم رسونده باشم .
برای توضیح بیشتر یک فایل پیوست برای دوستان میزارم که امیدوارم بیشتر بتونه کمک کنه میخواهم کد ملی شیت 1 و 2 با هم مقایسه بشن در صورتی که کد ملی مشابه بود شماره حسابش به شیت 2 ستون f انتقال پیدا کنده
ببخشید سرتون رو درد اوردم.

mahan77
2014/05/04, 19:48
با سلام
با استفاده از تابع vlookup و براحتی

amirmohammad
2014/05/04, 19:48
با سلام
دوست عزیز با sumif میتونی اینکارو انجام بدی.تو فایل پیوست میبینی کدهای ملی مقایسه شدن و در صورت تشابه شماره حساب در قسمت مربوط نوشته شده.آیا منظورتون همین بود؟

mahan77
2014/05/04, 19:59
امیرمحمد عزیز sumif فقط درصورتی جواب میده که دیتای موردنظر ما عددی باشه ولی منطقی اینه که از vlookup استفاده بشه. خیلی از کدملی ها هم با صفر شروع میشه پس قاعدتاً باید فرمت سل آن text باشه.

reza_1357
2014/05/04, 23:01
با سلام
با استفاده از تابع vlookup و براحتی
با سپاس و تشکر فراوان از لطفتون
ماهان عزیز فقط یک جا توی فرمول عدد 3 نوشته بودین قبل از false میتونم بپرسم اون برای چیه

mahan77
2014/05/05, 00:43
تابع vlookup 4 آرگومان داره. 1- مقدار جستجو 2- جدول مورد جستجو 3- ستون چندم از مورد جستجو 4 -false برای پیداکردن عین عبارت جستجو
در این فایل کدملی ستون اول و شماره حساب ستون سوم است ( عدد 3 به همین علت است)

amirmohammad
2014/05/05, 11:09
امیرمحمد عزیز sumif فقط درصورتی جواب میده که دیتای موردنظر ما عددی باشه ولی منطقی اینه که از vlookup استفاده بشه. خیلی از کدملی ها هم با صفر شروع میشه پس قاعدتاً باید فرمت سل آن text باشه.

با سلام دوست عزیز زمانی داده ما عددی باشه یا تکستی که شامل عدد باشه، sumif جواب میده و مشکلی با عدد شروع شده با صفر هم نداره

reza_1357
2014/05/05, 17:49
ماهان باز هم ممنون باور کن امروز صبح که رفتم سرکار تا ساعت 2 بعداز با این تابع کار میکردم تا از منطقش سر دربیارم که آخرش هم نتونستم تا اینکه امروز اون توضیحتون رو خوندم و مشکلم این بود که تو شیت اول تمام ستون ها رو انتخاب نمی کردم تا بعد آدرس بهش بدم ستون 3 رو مقایسه کنه اما حالا یه مشکل دیگه دارم و اون اینه که کد ملی هایی که با صفر شروع نمیش پیغام n/a میده البته اولش فرمت کد ملی های که با صفر شروع نمیشن general هستش ولی وقتی هم که به text تبدیلشون میکنم مشکل حل نمیشه باز هم ممنون از تمام زحمتتون.

komeilex
2014/05/05, 18:05
ماهان باز هم ممنون باور کن امروز صبح که رفتم سرکار تا ساعت 2 بعداز با این تابع کار میکردم تا از منطقش سر دربیارم که آخرش هم نتونستم تا اینکه امروز اون توضیحتون رو خوندم و مشکلم این بود که تو شیت اول تمام ستون ها رو انتخاب نمی کردم تا بعد آدرس بهش بدم ستون 3 رو مقایسه کنه اما حالا یه مشکل دیگه دارم و اون اینه که کد ملی هایی که با صفر شروع نمیش پیغام n/a میده البته اولش فرمت کد ملی های که با صفر شروع نمیشن general هستش ولی وقتی هم که به text تبدیلشون میکنم مشکل حل نمیشه باز هم ممنون از تمام زحمتتون.
سلام دوست عزیز.
ببینین اصلا ربطی به صفر و این جور حرفا نداره. vlookup عین اون عبارتی رو که برای جست و جو بهش میدین براتون پیدا می کنه.
من بهتون پیشنهاد می کنم از help خود اکسل برای فراگیری این تابع استفاده کنین تا کامل متوجه ماجرا بشین.
شما برای استفاده از تابع vlookup باید یه سری اصول رو رعایت کنین.
یه سر به لینک زیر هم بزن:
http://forum.exceliran.com/showthread.php?t=4023&p=20310#post20310

reza_1357
2014/05/05, 19:09
ماهان جان خیلی ممنون از اینکه انقدر سریع پاسخ میدی اگه زحمتی نیست فایل رو براتون پیوست میکنم ببیند میتونی بفهمید مشکل از کجاست یک دنیا ممنون

mahan77
2014/05/05, 20:45
سلام. خواهش می کنم.
فرمت هر دو ستون کد ملی را به text تبدیل کن درست میشه.

reza_1357
2014/05/05, 21:50
ماهان جان مرسی از لطفت انجام دادم ولی نشد اما تا اینجا هم خیلی خیلی ممنون که وقتتو گذاشتی