PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل با طراحی لیست فروش و انبار هوشمند

hr1510
2014/05/05, 21:54
سلام . خسته نباشید .

من یک لیست فروش و یک انبار دارم که با کد ، فروش صورت میگیره .

منتها من با قیمت خوردن اتوماتیک و موجودی انبار مشکل دارم . حقیقت ازتون راه حل میخوام . توضیحات کامل در فایل ضمیمه ذکر شده . از همین الان معذرت میخوام چون خیلی زیاد توضیح دادم .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
با کمک دوستان فایل پیشرفت زیادی داشته . برای اطلاع از روند کار به آخرین فایل پیوستی مراجعه کنید : پست مورد نظر (http://forum.exceliran.com/showthread.php?t=4383&p=22940&viewfull=1#post22940)

hr1510
2014/05/05, 22:17
طی جستجوهایی هم که داشتم گمونم بشه از مقایسه تاریخ ها و مخطوط دستور های index , match ,vlookup کاری کرد . امیدوارم یک راه حل خوب ارایه بدید . ممنون

hr1510
2014/05/06, 11:30
جالبه ! گمون میکردم اعضا فعال تر از این حرفا باشن . بااجبار انتظار بیشتری میکشم . :)

khakzad
2014/05/06, 11:53
سلام
محاسبه همه قیمت ها از روی اخرین قیمته؟
یعنی کیفی که در تاریخ های قبل با قیمت ارزون تر بوده باز هم با قیمت جدید محاسبه بشه؟
در کل اخرین قیمت هر محصول در انبار محاسبه بشه؟؟؟؟
ولی اگر بخواید قیمت هر کر رو با توجع به تاریخش دربیارید، باید کد رو با تاریخ ترکیب کنید

hr1510
2014/05/06, 12:54
سلام ممنون از پاسختون . درست میفرمایید بهتره این اتفاقی که اشاره کردید هم در ماجرا دخالت داده بشه و به نظرم بهتره ابتدا موجودی کالا ها با خرید قدیمی تر صفر بشن و بعد شروع به فروش از موجودی کالا با خرید جدید تر صورت بگیره . خب کمی بیشتر راهنمایی یا توضیح بفرمایید تا به نتیجه برسم . ممنون

Amir Ghasemiyan
2014/05/06, 13:47
سلام دوست عزيز
شما ميتونين از اين فرمول استفاده كنيد:

=SUMIF(Table1[عنوان];"="&D15;Table1[تعداد فروش])

بگين تعداد اوليه محصول مثلا 20 تا بوده و مثلا 9 تا فروخته شده. الان موجودي ميشه 11 تا.
اين فرمول كه نوشتم براي بدست آوردن 9 به كار ميره.
فكر كنم كارتون رو راه بندازه

Amir Ghasemiyan
2014/05/06, 14:52
بفرماييد اين هم فايلي كه خواسته بودين
براي تاريخ راهي بجز كدنويسي vba به ذهنم نميرسه

mahan77
2014/05/06, 22:32
با سلام.
به نظرمن اصلا راهت زیاد مناسب نیست. اگر به vba آشنایی داسته باشی و از طریق بانک اطلاعاتی میتوان فایل خوبی درست کرد. بدین صورت که یک شیت بعنوان تعریف کد کالاها و مشخصات دیگرشان. در شیت بعدی فقط از طریق کد کالا تراکنش های خرید کالاها (افزایش موجودی انبار) و در شیت بعد تراکنش های فروش یا حواله انبار ( کاهش موجودی) را ثبت کنید. البته اگه همه اینها از طریق فرم های vba باشه و شیتها هم مخفی باشند خیلی جالبتره . فقط شیتهای گزارشی دیده بشن. البته اگر توضیح کامل بخواهی من در خدمت هستم.

hr1510
2014/05/07, 12:59
mahan77 عزیز دقیقا درست میفرمایید . LIKE . از قضا از شما چه پنهون خودمم توو فکرش بودم.

اتفاقا خدمتتون عرض کنم که برای تکمیل برخی از امکانات من به همین مورد رو اوردم . در نسخه اصلی برنامه ام لیست فروش مثل این که میبینید خودش به تنهاییی هوشمند نیست بلکه برای ثبات داده های فروش، یک فرم ایجاد کردم و با استفاده از ماکرو (VBA) از فرم اطلاعات رو به لیست منتقل میکنم . در اصل اون فرم رو هوشمند طراحی کردم . ولی فرم من در یک شیت دیگه ساخته شده و کاملا بلد نیست از فرم های VBA استفاده کنم . که اون رو هم به فکرش هستم .

hr1510
2014/05/07, 13:05
با تشکر فراووون از امیر عزیز پیشرفت کوچکی رو در سوالم به عرض میرسونم که یک مرحله منو جلو انداخت . توضیحات داخل فایل . بازم ببخشید من زیاد توضیح میدم :02.47-tranquillity:

توجه : فایل پیوستی اصلاح شده .

hr1510
2014/05/07, 13:09
Check Multiple Criteria with Excel INDEX and MATCH (http://blog.contextures.com/archives/2012/07/12/check-multiple-criteria-with-excel-index-and-match/)
sing INDEX and MATCH Against Multiple Criteria (http://support.microsoft.com/kb/59482)
How to VLOOKUP with Multiple Criteria Using INDEX and MATCH (http://exceltactics.com/vlookup-multiple-criteria-using-index-match/)

من مطمنم راه حل جوابم این هاست ولی نمیتونم ب جواب برسم . شما میتونید فرمول رو تکمیل کنید ؟

hr1510
2014/05/10, 12:32
نبووود!!!! کسی جواب نداشت !!!!

~M*E*H*D*I~
2014/05/10, 13:09
یکی از دلایل عدم پاسخگویی به سوالات اینه که شما سوال خودت رو درست مطرح نکردی

فرمودید توضیحات تکمیلی در فایل پیوست

خب دو تا شیت دارید با دو تا تیبل بعدش چی ؟

اینکه توضیح نمیشه

به نظرم در صورت سوال بجای تعارفات و عبارات اضافی در یک خط بگید چی میخواید

به شخصه اصلا متوجه منظور شما نشدم

hr1510
2014/05/10, 13:33
3327 امیدوارم این ضعف مدیریتی سریع تر بر طرف بشه .!!! نچ نچ نچ !!!

~M*E*H*D*I~
2014/05/10, 13:59
یک فلشی علامتی چیزی میذاشتید سمت توضیح بد نبود

جستجو بر اساس دو و چند مقدار قبلا هم مطرح شده و جواب داده شده

با vlookup به دنبال جواب نگردید

اگر با توابع به دنبال جواب هستید ، تابع خیلی پیچیده ای جواب شمارو میده

در ابتدا باید تاریخ رو تبدیل به عدد کنید تا بشه با max آخرین تاریخ رو بدست اورد (باید مثلا 1393/01/14 تبدیل بشه به 13930114 )

در مرحله بعد باید در دو محدوده کد کالا ( باشرط مساوی کد مورد نظر ) و محدوده موجودی ( با شرط موجودی مخالف صفر) ضرب بشه

بعد با استفاده از match مقدار true حاصل رو بیابید

اگر نتونستید بفرمایید حل بشه

hr1510
2014/05/10, 14:45
ممنون . نمیشه کد یک کالا را از صفحه فروش با این شرط جستجو کنیم ؟:

جستجوی کد کالایی خاص در انبار به شرط صفر نبودن موجودی اون کالا در ستون انبار از بالا به پایین .

اگر همین باشه برای من کافیه . به دلایل زیر :
من امدم موجودی هر کالا رو طبق فروش اون نسبت به کد کالا دقیقا محاسبه کردم و اگر تعداد فروش از تعداد خرید بیشتر باشه هردو برابر میشن و انبار اون سطر از اون کالا برابر صفر میشه . پس اگر از بالا به پایین حرکت کنیم اولین موجودی غیر صفر از یک کالا خاص رو لازم داریم .
البته که نمایش تاریخ ها به صورت عددی هم کار صحیح تر هست و بسیار به فکرش هستم . ولی معیار من موجودی کالاست

~M*E*H*D*I~
2014/05/10, 15:00
ممنون . نمیشه کد یک کالا را از صفحه فروش با این شرط جستجو کنیم ؟:

جستجوی کد کالایی خاص در انبار به شرط صفر نبودن موجودی اون کالا در ستون انبار از بالا به پایین .

اگر همین باشه برای من کافیه . به دلایل زیر :
من امدم موجودی هر کالا رو طبق فروش اون نسبت به کد کالا دقیقا محاسبه کردم و اگر تعداد فروش از تعداد خرید بیشتر باشه هردو برابر میشن و انبار اون سطر از اون کالا برابر صفر میشه . پس اگر از بالا به پایین حرکت کنیم اولین موجودی غیر صفر از یک کالا خاص رو لازم داریم .
البته که نمایش تاریخ ها به صورت عددی هم کار صحیح تر هست و بسیار به فکرش هستم . ولی معیار من موجودی کالاست

شما میخوای به آخرین قیمت کالا برسی به عبارت دیگه آخرین تاریخ ثبت شده برای یک کالا یعنی ابتدا باید این خواسته محقق بشه بعد اینکه موجودی صفر نباشه

hr1510
2014/05/10, 15:26
موضوع اصلی اینه که من میخوام فروش از جنسی صورت بگیره که خریدجدیده،و کالای مشابه ماقبل اون صفر شده باشه . همینطور ادامه میده تا موجودی جدید ترین کالا از (نظر تاریخ)، صفر بشه .

گمونم اگه جریان رو به همون مورد عدم صفر بودن کالا شرطی کنیم عملکرد سیستم صحیح بشه . نحوه محاسبه موجودی هرکالا در انباراین قابلیت رو به ما میده تا بتونیم تاریخ رو در نظر نگیریم .

~M*E*H*D*I~
2014/05/11, 10:15
فایل پیوست رو ببینید مشکلتون حل میشه

hr1510
2014/05/11, 11:02
بسیار بسیار ممنون و متشکر . بله جواب سوالم رو گرفتم . دقیقا همینه . منتها دوتا مشکل دارم :

. شما اطراف فرمول هاتون دوتا علامت {} گذاشتید . کارشون چیه و چرا وقتی من اونا رو برمیدارم ارورر n/a# نشون داده میشه ؟
. یه مشکل دیگه میمونه این که باید یه شرط دیگه هم دخیل موضوع کنیم تحت این عنوان که اگر فروش جاری از آخرین دونه اون جنس بود قیمتش رو از روی همون کالا که الان قراره صفر بشه محاسبه کنه . که میشه برای این موضوع موجودی رو برای یک بودن چک کنه .

خودم یه تغییراتی دادم تو فایل ولی جریان اون ارور رو نفهمیدم چیه .!!!

mokaram
2014/05/11, 11:09
شما اطراف فرمول هاتون دوتا علامت {} گذاشتید . کارشون چیه و چرا وقتی من اونا رو برمیدارم ارورر n/a# نشون داده میشه ؟
وقتی شما بخوای فرمولی را به صورت آرایه ای بنویسی بودن آکولاد ضروریه اگرنه خطایی که فرمودین اتفاق می افته

smartman
2014/05/11, 20:56
در جوابهای پیشنهادی دوستان دو مشکل وجود داره:
1- قیمت جدید روی فروشهای قبلی تاثیر میذاره.
2- اگر آخرین موجودی یک کالا مثلا «کیف»، 30 باشه و از این تعداد 10 تای انها با یه قیمت و 20 تای دیگه با قیمت دیگه باشه و لازم باشه هر 30 تا را بفروشید تکلیف چیه؟ آیا دو تا سند میزنید؟ یکی 10 تایی و یکی 20 تایی؟ در این صورت با وجود مشکل «1» موقع ثبت سند دومی، قیمت سند اولی تغییر میکنه!!

بهتر اینه که :
1- قیمت فروش براساس آخرین قیمت ماقبل تاریخ فروش محاسبه بشه. بعبارتی میبایست ابتدا تاریخ فروش درنظر گرفته بشه و بعد آخرین قیمت قبل از این تاریخ (آخرین قیمت فروش ثبت شده در شیت انبار قبل از تاریخ مورد نظر) محاسبه بشه.
2- محاسبه قیمت فروش، بر قیمت فروشهای قبلی تاثیر نذاره.
3- لازم نباشه برای محاسبه تعداد فروش کل یک کالا، فرمول خاصی نوشته بشه.

راه حل!!؟؟
با درک درست مسئله، راه حل نسبتا ساده ای وجود داره که در صورت لزوم میتونید با این حقیر تماس بگیرید.

Ali Parsaei
2014/05/11, 23:55
من همين جوري اجمالي که فايلتان را نگاه کردم به نظر من هم ساختار کلي مد نظر شما اشکال دارد، فرضا" اگر 10 عدد از يک کالا بفروشيد ميآيد و قيمت را بر اساس آخرين قيمت محاسبه مي کند، اگر 10 تاي آخر همگي يک قيمت داشته باشند مشکلي ايجاد نمي شود ولي اگر به فرض 7 تاي آنها يک قيمت و 3 تاي آنها يک قيمت ديگر داشته باشند محاسبات اشتباه خواهد شد. در اصل فکر کنم کارتکس انباري با طريقه محاسبه LIFO مد نظر شما است، به آدرس زير هم يک سري بزنيد:

مشکل در fifo و lifo در کارت انبار (http://forum.exceliran.com/showthread.php?checked=rnd06sec&t=3183فکر)

فکر کنم بتواند يک کمکي بهتان بکند.

amirmohammad
2014/05/12, 01:27
2- اگر آخرین موجودی یک کالا مثلا «کیف»، 30 باشه و از این تعداد 10 تای انها با یه قیمت و 20 تای دیگه با قیمت دیگه باشه و لازم باشه هر 30 تا را بفروشید تکلیف چیه؟ آیا دو تا سند میزنید؟ یکی 10 تایی و یکی 20 تایی؟ در این صورت با وجود مشکل «1» موقع ثبت سند دومی، قیمت سند اولی تغییر میکنه!!

بهتر اینه که :
1- قیمت فروش براساس آخرین قیمت ماقبل تاریخ فروش محاسبه بشه. بعبارتی میبایست ابتدا تاریخ فروش درنظر گرفته بشه و بعد آخرین قیمت قبل از این تاریخ (آخرین قیمت فروش ثبت شده در شیت انبار قبل از تاریخ مورد نظر) محاسبه بشه.
2- محاسبه قیمت فروش، بر قیمت فروشهای قبلی تاثیر نذاره.
3- لازم نباشه برای محاسبه تعداد فروش کل یک کالا، فرمول خاصی نوشته بشه.

راه حل!!؟؟
با درک درست مسئله، راه حل نسبتا ساده ای وجود داره که در صورت لزوم میتونید با این حقیر تماس بگیرید.
با سلام
دوست عزیز این فروم به این خاطر ایجاد شده که اعضای محترم دانسته هاشونو به اشتراک بذارن، به نظرم بهتر اینه که جوابتون را همینجا ذکر کنید تا افراد دیگری که به این مشکل بر میخورن بتونن از این راه حل استفاده کنن.

hr1510
2014/05/12, 23:17

این موضوع حل شده است چون یک فرم برای فروش در نظر گرفتم که لیست فروش رو بعد از تایید ثابت میکنه . اما :

بله درسته و ایراده .

ولی :

زیاد موافق نیستم . همینجا بهتره . تهش نتیجه قشنگتری داره :d

hr1510
2014/05/12, 23:19
من همين جوري اجمالي که فايلتان را نگاه کردم به نظر من هم ساختار کلي مد نظر شما اشکال دارد، فرضا" اگر 10 عدد از يک کالا بفروشيد ميآيد و قيمت را بر اساس آخرين قيمت محاسبه مي کند، اگر 10 تاي آخر همگي يک قيمت داشته باشند مشکلي ايجاد نمي شود ولي اگر به فرض 7 تاي آنها يک قيمت و 3 تاي آنها يک قيمت ديگر داشته باشند محاسبات اشتباه خواهد شد. در اصل فکر کنم کارتکس انباري با طريقه محاسبه LIFO مد نظر شما است، به آدرس زير هم يک سري بزنيد:

مشکل در fifo و lifo در کارت انبار (http://forum.exceliran.com/showthread.php?checked=rnd06sec&t=3183فکر)

فکر کنم بتواند يک کمکي بهتان بکند.
دیدم پست رو . یک نمونه توش بود که منو ترکوند دارم روش کار میکنم امیدوارم چیزی سر در بیارم . از قضا با یک حسابدار که صحبت میکردم در مورد همین موارد که گفتید هم برام صحبت کرد . فک کنم باید برم سمت همین موارد سنگین :(

دارم رو فایلم کار میکنم تکمیل تر شد میزارمش

smartman
2014/05/13, 00:33
دوست عزیز این فروم به این خاطر ایجاد شده که اعضای محترم دانسته هاشونو به اشتراک بذارن، به نظرم بهتر اینه که جوابتون را همینجا ذکر کنید تا افراد دیگری که به این مشکل بر میخورن بتونن از این راه حل استفاده کنن.

این نظر شماست!!!
به نظرم همین که شما با طرح سوالتون کسی رو پیدا میکنید که مسئله رو به درستی درک کنه و آمادگی خودشو برای حل اون اعلام میکنه، انجمن رسالت خودشو انجام داده و به هدفش رسیده.

حالا هم صرف نظر از فلسفه و سیاست انجمن و کاربران در خصوص پاسخ به سوالات که هیچ ارتباطی با من نداره ...
این مسئله یه راه حل ساده داره که شامل نهایتا یک خط فرموله و هیچ نیازی به طراحی فرم و vba نداره ولی شما پیچوندین...

این موضوع حل شده است چون یک فرم برای فروش در نظر گرفتم که لیست فروش رو بعد از تایید ثابت میکنه .

این روش مشکلاتی رو به دنبال داره که امیدوارم هیچ وقت باهاش مواجه نشید.

misammisam
2014/05/13, 02:17
دیدم پست رو . یک نمونه توش بود که منو ترکوند دارم روش کار میکنم امیدوارم چیزی سر در بیارم . از قضا با یک حسابدار که صحبت میکردم در مورد همین موارد که گفتید هم برام صحبت کرد . فک کنم باید برم سمت همین موارد سنگین :(

دارم رو فایلم کار میکنم تکمیل تر شد میزارمش
سلام
من از فرم شما زياد سز در نيوردم
شما ميخوايد يك كارت انبار درست كنيد ، بعد توش قيمت فروش بزنيد .
توي كارت انبار فقط ميتونيد قيمت خريد يا تمام شده رو بدست بياريد .
بنظر من مرحله به مرحله بري مشكلت راحت حل ميشه ، الان چند تا چيزو با هم قاطي كردي آدم سوالتو درست متوجه نميشه .
اول كارت انبارتو رديف كن بعد قسمت فروش و ... رو درست كن .

hr1510
2014/05/13, 12:37
سلام به همگی . رفتم در باره lifo و fifo خوندم . هدف من به شدت به به شدت به fifo نزدیک بوده ولی خب اشکالاتی داشته .

حالا یه تاریخ عددی هم به انبار اضاف کردم تا ببینم چطور میشه .

فایل رو به اینجا رسوندم . اون مشکلی که یکی از دوستان گفته بودن لیست فروش تاثیر پذیر از عوامل انبار و موجودی هست و من در جواب گفته بودم با فرم و تایید فروش حلش کردم هم به صورت مثال کوچکی اینجا اوردم . گمون کنم کمی راه حل درستی باشه . باز نظرات شما میتونه سازنده تر باشه .

نکته : برای استفاده از اون ماکرو که داخل فایل ذکر شده (پایدار سازی) ، باید خانه هایی که نیاز داریم تثبیت بشن رو در حالت انتخاب قرار بدیم بعد با فشردن دکمه مربوط نتیجه فرمول داخل هر سلول به مقدار اون تغییر میکنه و دیگه فرمولی در کار نیست .
ایم امر وقتی کاربرد داره که ما یک فرم فروش با همین فرمول ها داشته باشیم و یک لیست فروش برای نگهداری اطلات به صورت بایگانی . در فایل اصلی من اینطوره . اینجا اشاره کوچکی به پایدار سازی شده فقط

Ali Parsaei
2014/05/13, 13:48
به عقيده من چيزي که شما مي خواهيد يک پروژه کامل حساب مي شه! که بايد روش کار بشه، متاسفم ولي شايد کسي اينجا جوابتان را ندهد.
با اين وجود گذشته از تمام مطالبي که قبلا" مطرح کرده ايد آيا مي توانيد از ابتدا در چند خط دوباره کلا" توضيح دهيد که اصل مطلبي که مي خواهيد چيست؟

hr1510
2014/05/13, 14:10
به عقيده من چيزي که شما مي خواهيد يک پروژه کامل حساب مي شه! که بايد روش کار بشه، متاسفم ولي شايد کسي اينجا جوابتان را ندهد.
با اين وجود گذشته از تمام مطالبي که قبلا" مطرح کرده ايد آيا مي توانيد از ابتدا در چند خط دوباره کلا" توضيح دهيد که اصل مطلبي که مي خواهيد چيست؟

اگر بخوای این رو پروژه کامل حساب کنی پس من باید به اون چیزی درست کردم و لیست فروش و انبار و انبار داری تقریبا 20 در صد کار به حساب میاد چی بگم ؟

ولی خب به هر حال از دید انبار داری و فروش بله قسمت کاملیه . اهداف من به همراه آخرین فایل پیوستی ذکر شده . اگر دوستان تمایل داشتن تغییرات رو صورت بدن در غیر این صورت راه حل های مناسب رو با مطرح کردن الگوریتم پیشنهاد بدن . ممنون

-----------------------------------------
عه بچه ها الان دیدم اون شرطی که مربوط به تشخیص تاریخ میشه درست کار نمیکنه . :(

hr1510
2014/05/19, 16:35
سلام به همه . بعد از 6 روز . من فایل رو کمی کامل تر کردم با این امید که بتونم به سر انجام برسونمش .
هنوز دوتا ورد مهم و اساسی دارم که حل نشده . توضیحات داخل فایل داده شده .

hr1510
2014/05/20, 13:20
عزیزان ایده و نظراتتون نرسیده به دستم .... منتظرم همچنان...

hr1510
2014/05/22, 08:00
دوستان عزیز . اساتید گرامی ... :confused::confused:

من دیگه کشش ندارم ... یه نظری - عقیده ای - بابا یه نفر بگه نمیشه من ولش کنم این جریانو برم یه نرم افزار حسابداری بخرم .

من باز این فایلرو کامل تر کردم . روش فایفو پیاده سازی شده تا حدودی . جواب که گرفتم ازش الحمدلله . ولی انقد خسته شدم کامل کامل نشد . یکی موجودی انبار فعلی نشون نمیده که خب قایل رفعه . یکه هم همون مشکل سابق که دوستان اشاره کردن هنوز پا برجاست . که این که اگر فروش بیش از موجودی یک کالا باشه قیمت از روی کالای جدید تر حساب میشه .

این مورد هم با اجازه ندادن به فروش فعلا رفع ایراد کردم ولی به جون خودم بقیش دست شمارو میبوسه ... :grey::sorrow::bi_polo:

فایل کامل شده تا این لحظه :
تغییرات :
انبار داری ناقصی به روش فایفو .
استفاده از یوزر فرم جهت فروش .
سبک تر شدن هرچه بیشتر فایل به خاطر VBA
و ... (که در مقایسه با فایل اول این بحث می تونید خودتون ببینید)

< پست اول آپدیت شد >

hr1510
2014/05/22, 08:08
با سلام.
به نظرمن اصلا راهت زیاد مناسب نیست. اگر به vba آشنایی داسته باشی و از طریق بانک اطلاعاتی میتوان فایل خوبی درست کرد. بدین صورت که یک شیت بعنوان تعریف کد کالاها و مشخصات دیگرشان. در شیت بعدی فقط از طریق کد کالا تراکنش های خرید کالاها (افزایش موجودی انبار) و در شیت بعد تراکنش های فروش یا حواله انبار ( کاهش موجودی) را ثبت کنید. البته اگه همه اینها از طریق فرم های vba باشه و شیتها هم مخفی باشند خیلی جالبتره . فقط شیتهای گزارشی دیده بشن. البته اگر توضیح کامل بخواهی من در خدمت هستم.

آقا ماهان گل بیا که شما رو کم دارم اینجا . میخوام به روشی که گفتی عمل کنم . این دیتا بیس که صحبتشو کردی منظورت دیتابیس های sql و ACCSES و این جور چیزا هست ؟، یا نه منظور شما میتونه شامل صفحات xls یا cvs و دیتا بیس های کوچولو موچولو مثل اینها هم بشه ؟ خیلی دوست دارم نظرتونو بدونم

Alireza
2014/05/22, 08:31
سلام
دوست عزیز فایل شما رو بررسی کردم و با ساختار فعلی موافق نیستم ، ببنید همونطوری که دوستان قبلا اشاره کردند شما احتیاج به یک دیتا بیس دارید چون تعداد رکورد شما زیاد نیست با اکسل قابل حله و نیازی به برنامه دیگه ای نیست.
شما مرحله اول رو شروع کنید و یک دیتا بیس ایجاد کنید ، شرایط ایجاد دیتا بیس قبلا توی تالار مطرح شده .
ضمناً جهت نوشتن کدهای vba نیاز به آموزش دارید .

hr1510
2014/05/22, 08:56
سلام
دوست عزیز فایل شما رو بررسی کردم و با ساختار فعلی موافق نیستم ، ببنید همونطوری که دوستان قبلا اشاره کردند شما احتیاج به یک دیتا بیس دارید .

خب من از صفحه لیست فروش و انبار به عنوان ذخیره داده استفاده کردم دیگه، مخصوصا لیست فروش که هیچ فرمولی نداره بدبخت.

خب این خودش دیتا بیسه . شما منظورت دیتا بیست خارج از فایله حتما !؟

ضمناً جهت نوشتن کدهای vba نیاز به آموزش دارید .

خودم میدونم . برا همینم سرویس شدم سر این جریان !!!! :mad:

Alireza
2014/05/22, 10:23
نه ببنید دیتا بیس بطور کلی فقط باید دارای اطلاعاتی باشه که خیلی راحت بتونیم ازش اطلاعات استخراج کنیم برای قدم اول شما دیتا بیس رو به این شکل طراحی کن که اطلاعات محصول با شرایطی که لازم داری مثل تاریخ خرید، مقدار، قیمت واحد رو داشته باشه برای هرکدام از داده ها باید یک ردیف وارد کنید ببینید موردی که شما میفرمایید دیتا بیس نیست بلکه یک جدولی هست که اطلاعات واردش میشه و فرمول نویسی بر اساس اون سخت میشه .

Alireza
2014/05/22, 11:08
توی فایل شما 2 تا شیت جدید اضافه کردم و یکم از اصول کار توی طراحی فایل و استفاده از یورز فرم رو توی فایل ایجاد کردم

hr1510
2014/05/22, 11:17
خب . تشکر از شما . مورد کار اینجاست که این فایل همونطور که گفتم قسمتی از پک پروژه منه . اون پروژه یا همین فایل کلا قراره بر اساس کد کار کنه . کد و تعداد تنها ورودی هایی هستند که کاربر وارد میکنه . همین و همین . کد و تعداد . تمام . یوزر فرمی که تهیه کردید رو باهاش موافق نیستم ولی این که از یک DropDown list برای انبار استفاده بشه قاعدتا منطقیه . ولی جهت فروش فقط و فقط با کده . بهتره بگم - >>> بارکده :D ... سیستم فروشگاهی و بارکد خوان .

پیرو اون پست قبلی شما خواستم بدونم منظورت از دیتا بیس اگر جداول اکسلی نبوده پس پی بوده . من میخوام چیزی باشه که پیش نیاز احتیاج نداشته باشه . یا ارسال و دریافتش زمانبر یا سخت نباشه .

Alireza
2014/05/22, 11:24
خدمت شما عرض کردم که بعنوان نمونه روی فایل شما مثال زدم قرار نیست که برنامه معجزه کنه باید داده ای وجود داشته باشه که بتونیم ازش استفاده کنیم

hr1510
2014/05/22, 12:36
ببینید موردی که شما میفرمایید دیتا بیس نیست بلکه یک جدولی هست که اطلاعات واردش میشه و فرمول نویسی بر اساس اون سخت میشه .

به خاطر این جمله من گمون کردم منظورتون دیتابیس های خارج از محیط اکسل هستند . تازه الان متوجه منظورتون شدم که همون Tabel های من رو اشاره کرده بودید . خب من با این جدول ها یک تیر و چند نشان زدم . از این جهت که هم بایگانی داده هامه (دیتابیست) هم فرم و شکل فوقالعاده ساده داره (دیگه محیط اکسله و آسون) - سه این که جدول ها قابلیت سورت و فیلتر دارن که خب قاعدتا خیلی به کار میاد .

ببخشید . میتونید اون مشکلی که گفتم رو حل کنید ؟ اگر از یک جنس بیشتر از تعداد به فروش میرسید میرفت همه رو از تعداد جدید محاسبه میکد . توی نسخه آخر من نذاشتم بیش از موجودی کالایی که لود کرده بفروشه . ولی اگر بشه تعداد مازاد رو بره از جنس بعدی که تشخیص میده کم کنه و همینطور محاسبه کنه خیلی خوب میشه .

Alireza
2014/05/23, 18:13
خوب میتونم بگم دقیقا اشکال کار شما همینجاست چون بطور مثال یکی از توابع دیتا بیس DSUM هست حالا سعی کن تو Table که داری از این تابع استفاده کنی تا موجودی انبار رو بگیری یا با استفاده از تابع SUMIF این کار رو انجام بده

hr1510
2014/05/24, 05:43
خوب میتونم بگم دقیقا اشکال کار شما همینجاست چون بطور مثال یکی از توابع دیتا بیس DSUM هست حالا سعی کن تو Table که داری از این تابع استفاده کنی تا موجودی انبار رو بگیری یا با استفاده از تابع SUMIF این کار رو انجام بده

علی رضا عزیز ,
ببین یا من متوجه منظور شما نشدم یا شما نمیتونی منظورتو خوب برسونی . که خب قاعدتا من جسارت نمیکنم اولی صحیح تره .

اما تا جایی که سواد ناقص من راه میده این طور میگم :
اولا :
ماکروسافت خودشو کشته که این امکانات رو در اختیار ما بزاره - امثال Excel table ها و Named Range ها و ... باعث میشن کار ما فوق العاده و فوق العاده راحت تر بشه . من به جرات میتونم بگم استفاده از Excel table ها یکی کامل ترین راه برای ایجاد یک صفحه کار پویا و زنده (dynamic) هست .

یکی از توابع دیتا بیس DSUM هست حالا سعی کن تو Table که داری از این تابع استفاده کنی تا موجودی انبار رو بگیری یا با استفاده از تابع SUMIF این کار رو انجام بده
دوم این که :
اگر قرار بود با یک دستور از دستورات اکسل (Excel functions) مثلا همون dsum یا sumif بتونیم موجودی انبار رو بگیریم و به فایل یا محتوایی که طراحی کردیم اضافه کنیم دیگه چه احتیاجی به ساخت نرم افزار های پر سر و صدا جهت انبار داری بود ؟؟؟

اگر میشد با همین دستورات ساده این اتفاق بیوفته دیگه من سوالی نداشتم مطرح کنم !!! Fifo کیلو چند ؟؟؟!!!

دستورات اکسل همراه هم - به همراه خلاقیت کاربر نتیجه قابل قبولی جهت انجام امور و رسیدن به اهداف کاربر فراهم میکنه .

و از همه مهمتر سوم اینکه :::: شما فایل پیوستی من رو ندیدی ؟؟؟ متوجه نشدی با یه معادله طویل موجودی انبار محاسبه میشه . از sumif هم استفاده شده . فک کنم توجهی نکردی .

به هر حال فایفو هم پیاده سازی شده داخل فایل و مشکل فروش بیش از موجودی نیز حل شده . طی چند روز آتی فایل تکمیل شده رو براتون میفرستم .

اصلاح : این موضوع حل شده به حساب میاد فقط دارم سر و شکل به کار میدم . طی چند روز آینده ایشالا میزارم فایل رو

Alireza
2014/05/24, 09:18
سلام
راههای زیادی برای رسیدن به هدف وجود داره فقط چگونه رفتن مهمه دوست عزیز کوتاه ترین راه بهترین است.
امیدوارم موفق و پیروز باشید.