PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هزار و یک شب اکسل - شب چهل وسوم جستجو با Vlookup در جهت عکس (سمت چپ ) Reverse Vlookup

امين اسماعيلي
2014/05/06, 03:21
با درود

جستجو با Vlookup در جهت عکس ممکنه در بعضی مواقع مورد نیاز ما باشه هر چند با ترکیب index و Math ما راحتر به جوابمون میرسیم اما خالی از لطف نیست که با این موارد هم اشنایی داشته باشیم. برای راحتی کار یه فایل اکسل تهیه شده . در شیت 1 یک نمونه ساده از این تابع در حالت نرمال حل شده . در شیت 2 به 2 روش که روش دومم بهتر و منطقی تر میباشد (با نگاه کردن به فرمول ها خواهید فهمید) در جهت عکس از Vlookup استفاده شده .

و اما تکلیف . همین کار را دوستانی که کمتر با index اشنا هستند سعی کنند با کمک match , index انجام دهند و فرمول رو برام بزارن

در ضمن شماره موبایل ها در فایل به غیر از استاد شمس همگی من در اوردی هستند - شماره ایشون هم چون در امضا شون هست من نوشتم - شب همگیتون خوش

~M*E*H*D*I~
2014/05/06, 08:14
ممنون از امین عزیز بسیار عالی به شخصه این ترفند رو نمیدونستم:)

پ ن: ممنون که شماره مرحوم غلامرضا تختی رو هم برامون گذاشتی:cool:

Amin_D
2014/05/06, 10:40
با درود

جستجو با Vlookup در جهت عکس ممکنه در بعضی مواقع مورد نیاز ما باشه هر چند با ترکیب index و Math ما راحتر به جوابمون میرسیم اما خالی از لطف نیست که با این موارد هم اشنایی داشته باشیم. برای راحتی کار یه فایل اکسل تهیه شده . در شیت 1 یک نمونه ساده از این تابع در حالت نرمال حل شده . در شیت 2 به 2 روش که روش دومم بهتر و منطقی تر میباشد (با نگاه کردن به فرمول ها خواهید فهمید) در جهت عکس از Vlookup استفاده شده .

و اما تکلیف . همین کار را دوستانی که کمتر با index اشنا هستند سعی کنند با کمک match , index انجام دهند و فرمول رو برام بزارن

در ضمن شماره موبایل ها در فایل به غیر از استاد شمس همگی من در اوردی هستند - شماره ایشون هم چون در امضا شون هست من نوشتم - شب همگیتون خوش

سلام

تشکر از ترفندی که ارایه کردین.

در خصوص آکولاد در فرم if

و در فرم CHOOSE پرانتز آرگومان اول اگر ممکنه توضیحی بدین

با تشکر

mrdn66
2014/05/06, 12:27
با سلام
خدا قوت بهتون میگم آقای اسماعیلی :53: بشخصه از مطالبتون استفادهای زیادی برده ام

این ترفندتون همه خیلی جالب بود

جواب تکلیف :

((index(a2:a10,match(f2,d2:d10,0=

ضمنا خیلی وقته دنبال شماره آقا تختی بودم ممنون

Ali Parsaei
2014/05/06, 14:41
سلام

تشکر از ترفندی که ارایه کردین.

در خصوص آکولاد در فرم if

و در فرم choose پرانتز آرگومان اول اگر ممکنه توضیحی بدین

با تشکر
راجع به تابع choose تقريبا" فهميدم چگونه عمل شده، اين تابع به طور معمول n امين مقدار را از بين چند مقدار بر مي گرداند، آرگومان اول تابع در اصل همان n است و آرگومانهاي بعدي به ترتيب مقاديري هستند که انتخاب n ام بايد از بين آنها صورت گيرد.
در اينجا به صورت هوشمندانه اي به صورت تخصصي تر از اين تابع استفاده شده، تفسير آن اين است که: براي n به جاي يک مقدار دو مقدار تعيين شده ( يعني همان {1,2} ) و آرگومانهاي بعدي مقادير ما هستند که مقدار اول آن d2:d10 است و مقدار دوم a2:a10 است (که هر دو بايد انتخاب شوند)، به عبارتي تابع مي گويد دو محدوده را براي ما انتخاب کن: محدوده اول: ستون d از d2:d10 و محدوده دوم: ستون a از a2:a10 است. بعد تابع vlookup مي آيد از بين اين محدوده دو ستوني در ستون اول کد پرسنلي را پيدا و متناظر آن را در ستون دوم يعني شماره موبايل را بر مي گرداند.
جا دارد همين جا از آقاي اسماعيلي تشکر کنم، بسيار مطلب زيبايي بود.
و اما راجع به if من هم هنوز نتونستم يک تفسيري مثل تفسيري که براي choose گفتم پيدا کنم، قدر مسلم آن است که تابع if هم دارد همان محدوده دو ستوني را به نحوي بازسازي مي کند تا تابع vlookup از آن استفاده کند، ولي تفسير چگونگي کار آن را نمي دانم، دارم فکر مي کنم ببينم سر در مي آورم يا نه!، اگر آقاي اسماعيلي توضيح دهند من هم استفاده خواهم برد.
با تشکر

Amin_D
2014/05/06, 17:30
راجع به تابع choose تقريبا" فهميدم چگونه عمل شده، اين تابع به طور معمول n امين مقدار را از بين چند مقدار بر مي گرداند، آرگومان اول تابع در اصل همان n است و آرگومانهاي بعدي به ترتيب مقاديري هستند که انتخاب n ام بايد از بين آنها صورت گيرد.
در اينجا به صورت هوشمندانه اي به صورت تخصصي تر از اين تابع استفاده شده، تفسير آن اين است که: براي n به جاي يک مقدار دو مقدار تعيين شده ( يعني همان {1,2} ) و آرگومانهاي بعدي مقادير ما هستند که مقدار اول آن d2:d10 است و مقدار دوم a2:a10 است (که هر دو بايد انتخاب شوند)، به عبارتي تابع مي گويد دو محدوده را براي ما انتخاب کن: محدوده اول: ستون d از d2:d10 و محدوده دوم: ستون a از a2:a10 است. بعد تابع vlookup مي آيد از بين اين محدوده دو ستوني در ستون اول کد پرسنلي را پيدا و متناظر آن را در ستون دوم يعني شماره موبايل را بر مي گرداند.
جا دارد همين جا از آقاي اسماعيلي تشکر کنم، بسيار مطلب زيبايي بود.
و اما راجع به if من هم هنوز نتونستم يک تفسيري مثل تفسيري که براي choose گفتم پيدا کنم، قدر مسلم آن است که تابع if هم دارد همان محدوده دو ستوني را به نحوي بازسازي مي کند تا تابع vlookup از آن استفاده کند، ولي تفسير چگونگي کار آن چگونه است نمي دانم، دارم فکر مي کنم ببينم سر در مي آورم يا نه!، اگر آقاي اسماعيلي توضيح دهند من هم استفاده خواهم برد.
با تشکر

سلام

فایل ضمیمه هم میتونه کمک کنه

~M*E*H*D*I~
2014/05/07, 20:24
درود

تصویر این ترفند هم خالی از لطف نیست

http://exceliran.com/up/up/55be86f1dd79a04e369cbe6c8b047648.png (http://www.exceliran.com)