PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : قسمت پنجم : توابع پركاربرد حسابداري در اكسل - تابع Pmt - محاسبه مبلغ پرداختي در هر دوره

misammisam
2014/05/09, 17:39
با سلام

تابع Pmt

اين تابع براي محاسبه مبلغ پرداختي در هر دوره با نرخ و تعداد دوره هاي ثابت و پرداخت هاي ثابت به كار ميرود .

مثال : شخصي مبلغ 50000000 ريال وام از يك بانك دريافت مينمايد ، اگر نرخ سود 6% و تعداد اقساط 5 سالانه باشد ، مبلغ هر قسط چقدر است ؟

%21140&authkey=APNRil_McNdTVuI&em=2

فايل نمونه جهت دانلود : 3320

komeilex
2014/05/09, 20:21
البته منظور استاد از خونه d7 همون مبلغ هر قسط بود :p
و صد البته تشکر از پستای کاربردیتون.

misammisam
2014/05/09, 22:10
البته منظور استاد از خونه d7 همون مبلغ هر قسط بود :p
و صد البته تشکر از پستای کاربردیتون.
كميل جان دستت درد نكنه ، اشتباه لپي بود .
درستش كردم :dagB:

Amir Ghasemiyan
2014/05/09, 22:15
ممنون ميثم جان خيلي عالي بود
فقط يك سوال:
مثلا ميگن سود 6% خب اين يعني مبلغ وام + 6% مبلغ وام رو بايد برگردونيم. يعني : Y=1.06*x كه x مبلغ وام هست. درسته؟

حالا مثلا وام بازپرداخت 5 ساله داره. پس بايد 5*12 يعني 70 ماه قسط بديم. پس مبلغ هر قسط ميشه y÷70 ؟
اين فرمول همين رو محاسبه ميكنه يا روش محاسبش متفاوته؟

misammisam
2014/05/09, 22:28
ممنون ميثم جان خيلي عالي بود
فقط يك سوال:
مثلا ميگن سود 6% خب اين يعني مبلغ وام + 6% مبلغ وام رو بايد برگردونيم. يعني : Y=1.06*x كه x مبلغ وام هست. درسته؟

حالا مثلا وام بازپرداخت 5 ساله داره. پس بايد 5*12 يعني 70 ماه قسط بديم. پس مبلغ هر قسط ميشه y÷70 ؟
اين فرمول همين رو محاسبه ميكنه يا روش محاسبش متفاوته؟

خواهش ميكنم ، ما هر چي بلديم از خودتون ياد گرفتيم .
اينجا كه نوشتي Y=1.06*x فكر كنم منظورت y=0.06*x بوده :)
درسته همينو حساب ميكنه ، فقط بصورت نزولي سود رو حساب ميكنه يعني اگه وامت 100000 تا باشه و قسط اولت 5000 تا باشه و پرداخت كني از ماه بعدت سود 95000 تا رو حساب ميكنه و همينطور تا آخر و بعد كل اينارو تقسيم ميكنه و فقط براي راحتي كار يه عدد ميده ( در صورتي كه سود هر ماه متناوبه و كمتر ميشه ).
البته اينا براي خارجكياست و تو ايران اينطوري وام نميدنا :mad16:

Amir Ghasemiyan
2014/05/09, 23:13
خواهش ميكنم ، ما هر چي بلديم از خودتون ياد گرفتيم .
اينجا كه نوشتي y=1.06*x فكر كنم منظورت y=0.06*x بوده :)
درسته همينو حساب ميكنه ، فقط بصورت نزولي سود رو حساب ميكنه يعني اگه وامت 100000 تا باشه و قسط اولت 5000 تا باشه و پرداخت كني از ماه بعدت سود 95000 تا رو حساب ميكنه و همينطور تا آخر و بعد كل اينارو تقسيم ميكنه و فقط براي راحتي كار يه عدد ميده ( در صورتي كه سود هر ماه متناوبه و كمتر ميشه ).
البته اينا براي خارجكياست و تو ايران اينطوري وام نميدنا :mad16:

نه منظورم همون 1.06 بود. Y در واقع مبلغيه كه بايد بازپرداخت بشه

آخه يه بار رفتم وام بگيرم. همينطوري كه الان برات نوشتم حساب كردم. طرف زد تو سيستم يه چيز ديگه در اومد.
گفت اين محاسباتش به اين راحتيا نيست و برنامه نويسي شده است و از اين چيزا

misammisam
2014/05/09, 23:44
نه منظورم همون 1.06 بود. Y در واقع مبلغيه كه بايد بازپرداخت بشه

آخه يه بار رفتم وام بگيرم. همينطوري كه الان برات نوشتم حساب كردم. طرف زد تو سيستم يه چيز ديگه در اومد.
گفت اين محاسباتش به اين راحتيا نيست و برنامه نويسي شده است و از اين چيزا
بله درسته ، محاسبه سود وام در بانكاي ما بستگي به آيين نامه داخلي اون بانك داره .
خدا شاهده ما خودمون سال پيش بابت بازپرداخت وام شركت ، مخصوصا كه بابت ديركرد جريمه هم بهش خورده بود ، با پيگيريهاي زياد ما كه نحوه محاسبتون چيه ، رئيس بانك يچيزي درآورد و معاونش يچيزديگه و خزانه دارشم يه چيزديگه كه كلا همشونم با سيستمشون فرق ميكرد :mask:

Ali Parsaei
2014/05/10, 16:33
فقط يك سوال:

اينجا كه نوشتي Y=1.06*x فكر كنم منظورت y=0.06*x بوده :)
بابا شما ها هم قاطي کردين؟!
اولا" که: امير جان 12*5 مي شود 60! نه 70 (من نمي دونم اين مدرک شيمي رو کي بهت داده.:cool:)
ثانيا": ميثم جان شش درصد مبلغ X مي شود: y=0.06*x ولي اگر 6 درصد بخواهيم به مبلغ X اضافه کنيم مي شود همان Y=1.06*x (من نمي دونم اين مدرک حسابداري رو کي بهت داده.:cool:)
ضمن تشکر از مطلب ميثم عزيز، و توضيحات بعدي ايشان، يک مطلب را هم بنده عرض مي کنم:
يک بار که من درگير يک وام شدم، ديدم بعضي چيزهايي که غير معقول به نظر مي رسد واقعا" يک منطق درستي پشت سرش است،
يعني يک مقدار از وامم مونده بود، گفتم اگر بروم يکجا بقيه اش را تسويه کنم کلي سود کمتر خواهم داد، ولي بعد ديدم نه، مبلغي که کم کردند خيلي از آن چيزي که من فکر مي کردم کمتر شد.
يعني عاميانه اش تقريبا" اينجوري مي شود که: اول سودهايشان را مي گيرند و بعد قسط پولها را.
اولش ناراحت شدم چون همه حساب کتابم به هم ريخت، بعد ديدم نه حق با اونها است، حساب کردم ديدم اگر اين جور باشد هر کسي که وام بگيرد و يک ماه بعد بيايد کل وام را زودتر تسويه کند کلي سر بانک کلاه مي رود. البته با حسابي که بانکها مي کنند يک مقدار سرما کلاه مي رود!
البته اگر حساب کتاب کارمندان بانکها هم مثل امير و ميثم ما باشد که ديگه .... واويلا:cool:

Amir Ghasemiyan
2014/05/10, 18:39
اولا" که: امير جان 12*5 مي شود 60! نه 70 (من نمي دونم اين مدرک شيمي رو کي بهت داده.:cool:)
ثانيا": ميثم جان شش درصد مبلغ X مي شود: y=0.06*x ولي اگر 6 درصد بخواهيم به مبلغ X اضافه کنيم مي شود همان Y=1.06*x (من نمي دونم اين مدرک حسابداري رو کي بهت داده.:cool:)
ضمن تشکر از مطلب ميثم عزيز، و توضيحات بعدي ايشان، يک مطلب را هم بنده عرض مي کنم:
يک بار که من درگير يک وام شدم، ديدم بعضي چيزهايي که غير معقول به نظر مي رسد واقعا" يک منطق درستي پشت سرش است،
يعني يک مقدار از وامم مونده بود، گفتم اگر بروم يکجا بقيه اش را تسويه کنم کلي سود کمتر خواهم داد، ولي بعد ديدم نه، مبلغي که کم کردند خيلي از آن چيزي که من فکر مي کردم کمتر شد.
يعني عاميانه اش تقريبا" اينجوري مي شود که: اول سودهايشان را مي گيرند و بعد قسط پولها را.
اولش ناراحت شدم چون همه حساب کتابم به هم ريخت، بعد ديدم نه حق با اونها است، حساب کردم ديدم اگر اين جور باشد هر کسي که وام بگيرد و يک ماه بعد بيايد کل وام را زودتر تسويه کند کلي سر بانک کلاه مي رود. البته با حسابي که بانکها مي کنند يک مقدار سرما کلاه مي رود!
البته اگر حساب کتاب کارمندان بانکها هم مثل امير و ميثم ما باشد که ديگه .... واويلا:cool:

;)

آره اين قضيه تسويه حساب وام اينطوريه كه اول ميان سود رو ميگيرن بعد اصل وام رو ميگيرن. اينا زرنگ تر از اين حرفان علي جان :cool:

اگه همون قسط هاي اول رفتي چندتا چندتا واريز كردي خب كم ميشه ولي قسط هاي آخر ديگه چيزي ازش كم نميشه

ولي در كل روش محاسبه پيچيده اي دارن. يا ميخوان ما رو دور بزنن يا واقعا بايد همينقدر پيچيده باشه

misammisam
2014/05/10, 20:01

بابا متوجه شدم ، اونجارو من گيج بازي درآوردم ، حالا هي بياد بياريد به روي آدم :shyB:
ولي خداييش اسمتو بايد تو كتاب گينس بيارن ، به عنوان اولين كسي كه حق رو به بانكها داد ، ما كه نفهميديم خودت بانك داري:boredd:

msoori
2019/06/29, 19:15
سلام دوستان، یه مثال از تابع pmt میخوام که توش پارامتر fv هم مقدار بگیره
راهنمایی میفرمایین