PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا در سیستم بانکی ما هم از همین توابع مالی استفاده میگردد؟

mrexcel
2011/05/06, 13:00
در نرم افزار اکسل توابعی زیادی در مباحث مالی وجود دارد .ولی نکته جالب توجه اینکه مثلا وقتی دوستان مالی میخواهند میزان قسط را حساب نمایند از تابع pmt استفاده نمینمایند بلکه خودشان با عملیات جمع ، تفریق ، ضرب، تقسیم ان را مینویسند . آیا دلیلی دارد یا بهتر بگویم روش محاسبه ما با محاسبه این فرمولها متفاوت است ؟

runmohsen
2011/05/08, 21:00
خیر روش محاسبه در سیستم بانکی ما متفاوت از این فرمول pmt میباشد

mrexcel
2011/05/13, 08:58
لطفا توضیحی درباره روش ان بدهید . هر اطلاعاتی که موضوع را برای ما روشن تر نماید

yaas
2011/08/20, 16:52
در مورد توابع مالی اگه میشه توضیحاتی بدهید مثل اینکه این تابع قراره چه محاسباتی رو انجام بده

حسینعلی
2014/02/11, 01:48
روشهای محاسباتی در بانکها روش زرگری است که کسی نمیتونه ازش سر در بیاره و وقتی عده ای بلد میشن دوباره فرمول های محاسبه را عوض میکنند.

حسام بحرانی
2014/02/11, 02:38
با سلام ، شاید حق با شما باشه و روشهای محاسباتی بانک ها به گونه ای باشه که کسی نتونه سر در بیاره ( هرچند لزومی به پنهان کاری نیست ) ! اگر تجربه خاصی در این مورد دارید و یا نمونه ای سراغ دارید ، بسیار خوشحال میشیم ، تجربیات ارزنده و مستندتون رو در اختیار کاربران قرار بدید . چون همانگونه که عنوان نمودید ، ( شاید ) " فرمول های محاسبه در بانک ها عوض بشه" . البته اعتقاد من این است که بانک ها بر اساس ضوابط قانونی ، تسهیلات خود را بر مبنای تعرفه های قانونی در اختیار متقاضیان قرار می دهند منتهی این متقاضیان هستند که باید بهترین نوع تسهیلات را ، با توجه به نیازی که دارند ، انتخاب نمایند تا بیشترین مزایا عایدشان شود ، که البته این موضوع بیشتر اوقات مطلوب متقاضی نیست . بعنوان مثال کسانی که متقاضی دریافت تسهیلات در بانک ها هستند ، معمولاً کسانی هستند که برای رفع مشکل کنونی خود ( ادای قرض ، خرید مسکن ، خرید خودرو و ... ) اقدام به تقاضای تسهیلات می نمایند و برای رفع مشکل کنونی خود حاضرند راحت ترین روش دریافت تسهیلات را ( حتی با بیشترین پرداخت سود بانکی ) انتخاب کنند و زمانی که این مشکلات به هر نحو برطرف شد ( یا حداقل کم رنگ تر شد ) ، تازه متوجه می شوند که می توانستند از دیگر تسهیلات با بهترین مزایا استفاده نمایند .
(( اینجاست که مشاوران مالی ، بهترین راهگشای متقاضیان خواهند بود ))
با سپاس
ɦɛʂɑɱ ɓɑɦɾɑɳɨ (http://forum.exceliran.com/member.php?u=10018)

حسینعلی
2014/02/24, 21:06
باسلام
روش محاسبه سود در بانکها بدینصورت استکه فرض کنید یک میلیون ریال وام در12 قسط ماهانه گرفته اید
اول- در طول یکماه اول مبلغ خالص وام ((1.000.000 ریال)) بعنوان عدد پایه محاسبه سود میشه یعنی همون پی ام تی = سودماه اول در قسط اول دریافت میشه
با پرداخت قسط اول سود ماه اول از مبلغ قسط کسر و مابقی از اصل وام کسر میشود(فرض کنید قسط100.000 ریال است که 50.000 ریال سود و 50.000 اصل )
در ماه دوم مبلغ اصل برابراست با 950.000 ریال که مورد محاسبه قرار میگیرد و در قسط دوم سود این مبلغ اخذ و باقیمانده از اصل در قسط سوم و بهمین ترتیب تا اخر
*** حال اگر این وام بازپرداخت یکسال در 2 قسط 6 ماهه باشه یا در 4 قسط 3 ماه باشه دیگه پی ام تی کار نمیده باید به روش بالا فرمول ها را در هم ادغام کرده و فرمول جدید ایجاد بشه چون pmtفقط محاسبه اقساط ماهانه را انجام میده باید برای غیر ماهانه دست کاری بشه
اگه سوالی در مورد مسائل بانکی بود من در خدمتم.

master
2014/02/25, 17:36
تا اونجایی که من کار کردم هر بانکی وش خودش رو داره ضمن اینکه هر وامی هم فرمولش خودش رو داره
مثلا روشی که کاربر حسینعلی (http://forum.exceliran.com/member.php?u=12687) گفتن رو توی یه تسهیلات که از بانک تجارت گرفتیم دیدم(یادم نیست نوع وامی چی بود)
ولی توی بانک های ملی و سپه و ملت که تجربش رو دارم و نوع تسهیلات هم مشارکت مدنی بوده اینجوری هست که توی سررسید(اصولا یه جا پرداخت میشه مشارکت مدنی) خیلی مبلغ اصل رو در سود ضرب میشه و با توجه به تعداد روز حساب میشه
فرض کنید مبلغ اصل 10.000.000 ریال هست مدت هم 180 روزه و درصد هم 25 برای بدست اوردن سود در سرسید 10.000.000 ریال در 0.25 ضرب میشه این میشه سود یکسال حالا تقسیم بر 365 میشه و ضرب در 180 میشه
بانک سپه مشارکتش دو قسطی هست روشش اینجوری هست اصل مبلغ تقسیم بر دو میشه سرسید اول روی همون نصف بر حسب مدتش حساب میشه و سرسید دوم هم همین طور یهنی مثلا اگه اصل 10.000.000 ریال هست شما فکر کنم دو تا وام 5.000.000 ریالی گرفتید هر کدوم به روشی که برا مشکارت گفتم جداگانه محسابه میشه
اما این وسط ملی یه فرقی داره به سپه(ملت رو خیلی تجربش رو ندارم چیکار میکنن ولی فکر کنم مشابه سپه عمل کنن)
فرقش این هست اگه سال کبیسه باشه محسابه فرق میکنه توضیحش طولانی هست اگه کسی خواست میگم
فرق دیگش این هست که اگه قبل از سرسید پول رو پرداخت کنی ازت کمتر میگیرن ولی توی سپه اگه مثلا یکماه زودتر هم بخواهی پرداخت کنی چیزی کم نمیشه
دوباره اون کم کردن ملی هم داستان داره و اگه ای داستان وارد سال کبیسه بشه میشه شاهنامه (چون خودم توی شرکت پیگیر بودم بانک چیکار میکنه رفتم پرسیدم و فهمیدم چی به چی هست)
باز اگه خواستید کامل این روش ها رو هم بگم
در مورد بقیه وام ها و بانک چون هیچ تجربه ای ندارم نمیتونم هیچی بگم ولی اصولا باید یکی از همین روش ها رو استفاده کنن چون چیز دیگه ای نمیمونه
با تشکر