PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درخواست فایل spc

YEJAMOMA
2015/02/14, 10:41
سلام
مخلص همه دوستان
آیا کسی برای محاسبات spc کسی یک فایل تحت اکسل داره؟
که حالات خارج از کنترل را بتونه الارم بده

~M*E*H*D*I~
2015/02/14, 11:43
سلام
مخلص همه دوستان
آیا کسی برای محاسبات spc کسی یک فایل تحت اکسل داره؟
که حالات خارج از کنترل را بتونه الارم بده

دوست گرامی گرچه کنترل کیفیت و محاسبات و نمودار مربوطه در اکسل قابل انجام هست ولی پیشنهاد میکنم برای این کار از ابزار تخصصی یعنی Minitab استفاده کنید

دو نمونه فایل هم پیوست میکنم

YEJAMOMA
2015/02/14, 11:54
سلام ممنون دوست من
از minitab استفاده میکنم چون تمام ورودی هام در اکسل هست میخوام این هم ورودی و خروجیش در اکسل باشه

YEJAMOMA
2015/02/14, 14:59
ایا نمونه های دیگه ای کسی داره؟:p

~M*E*H*D*I~
2015/02/14, 17:39
ایا نمونه های دیگه ای کسی داره؟:p

نمونه های زیادی رو از نت میتونید بسته به نیاز دانلود کنید اگر هم موارد خاصی در نظر دارید قدم به قدم سوال کنید و فایل مورد نیاز خودتون رو بسازید

YEJAMOMA
2015/02/15, 09:30
محاسبات و ترسیماتش خیلی مهم نیست میخوام فقط زمانی که داده هام را وارد میکنم مثلا 100 تا داده تشخیص بده این داده ها خارج از کنترل هست یا نه و داده های خارج از کنترل را با یک رنگ دیگه برام مشخص کنه و مشخص کنه داده های خارج از کنترل از چ نوعی هستش

~M*E*H*D*I~
2015/02/15, 09:39
محاسبات و ترسیماتش خیلی مهم نیست میخوام فقط زمانی که داده هام را وارد میکنم مثلا 100 تا داده تشخیص بده این داده ها خارج از کنترل هست یا نه و داده های خارج از کنترل را با یک رنگ دیگه برام مشخص کنه و مشخص کنه داده های خارج از کنترل از چ نوعی هستش

باعرض پوزش چون مدت هاست ازین مباحث فاصله گرفتم ممکنه اشتباه کنم ، شما با توجه به محدوده کنترل میتونید از conditional formatting استفاده کنید با توجه به تصویر زیر به راحتی میتونید مقادیری که در بازه مورد نظر هستند متمایز کنید

YEJAMOMA
2015/02/15, 09:47
بله این روش را بلدم ولی میخوام مشخص کنه حالت خارج از کنترلی از چه نوعی هستش چون ترتیب داده ها برای کنترل فرآیند مهم هستش

~M*E*H*D*I~
2015/02/15, 09:54
بله این روش را بلدم ولی میخوام مشخص کنه حالت خارج از کنترلی از چه نوعی هستش چون ترتیب داده ها برای کنترل فرآیند مهم هستش

منظور از ترتیب داده ها چیه؟

YEJAMOMA
2015/02/15, 09:57
مثلا در یکی از حالات خارج از کنترل اگه چند نقطه پشت سر هم صعودی و یا نزودی باشن فرایند خارج از کنترل هستش در اینجا ترتیب مهمه
منظورم این بود

~M*E*H*D*I~
2015/02/15, 10:01
مثلا در یکی از حالات خارج از کنترل اگه چند نقطه پشت سر هم صعودی و یا نزودی باشن فرایند خارج از کنترل هستش در اینجا ترتیب مهمه
منظورم این بود

در خصوص روند اعداد در لینک زیر مطالبی مطرح شده اما بهترین ابزار استفاده از نمودار ها کنترلی هست که به صورت شماتیک روند رو نشون میده

مسابقه: شمارش تعداد تغییرات در روند یک سری اعداد (http://forum.exceliran.com/showthread.php/4916-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82%D9%87-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%AA%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF-%DB%8C%DA%A9-%D8%B3%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D8%AF)

YEJAMOMA
2015/02/15, 10:11
یک نقطه خارج از حدود بالا و یا پایین نمودار کنترل
نه نقطه پشت سر هم در یک طرف خط مرکزی
شش نقطه پشن سر هم به صورت صعودی یا نزولی
14 نقطه پشت سر هم یک در میان بالا و پایین
دو نقطه از سه نقطه متوالی در حدود یک سوم انتهایی نمودار کنترل (در یک طرف)
چهار نقطه از پنج نقطه متوالی در حدود دو سوم انتهایی نمودار
15 نقطه پشت سر هم داخل حدود یک سوم از خط مرکزی (در هر دو طرف(
هشت نقطه پشت سر هم خارج از حدود یک سوم از خط مرکزی
رفتار های آشفته
رفتار سیکلی
اینها حالات خارج از کنترل هستش

~M*E*H*D*I~
2015/02/15, 10:47
یک نقطه خارج از حدود بالا و یا پایین نمودار کنترل
نه نقطه پشت سر هم در یک طرف خط مرکزی
شش نقطه پشن سر هم به صورت صعودی یا نزولی
14 نقطه پشت سر هم یک در میان بالا و پایین
دو نقطه از سه نقطه متوالی در حدود یک سوم انتهایی نمودار کنترل (در یک طرف)
چهار نقطه از پنج نقطه متوالی در حدود دو سوم انتهایی نمودار
15 نقطه پشت سر هم داخل حدود یک سوم از خط مرکزی (در هر دو طرف(
هشت نقطه پشت سر هم خارج از حدود یک سوم از خط مرکزی
رفتار های آشفته
رفتار سیکلی
اینها حالات خارج از کنترل هستش

بله متوجه هستم مقادیر نزولی یا صعودی یعنی فرایند خارج از کنترل هست به همین دلیل هم عرض کردم بهترین کار استفاده از نمودار هست شما میتونید یک نمودار داینامیک طراحی کنید تا خروجی های شما رو در سیکل های متوالی نشون بده اگر lclو ucl رو هم براش بذارید که چه بهتر ، به نظر نمیرسه این مسئله زیاد بغرنج باشه

YEJAMOMA
2015/02/15, 11:13
بله متوجه هستم مقادیر نزولی یا صعودی یعنی فرایند خارج از کنترل هست به همین دلیل هم عرض کردم بهترین کار استفاده از نمودار هست شما میتونید یک نمودار داینامیک طراحی کنید تا خروجی های شما رو در سیکل های متوالی نشون بده اگر lclو ucl رو هم براش بذارید که چه بهتر ، به نظر نمیرسه این مسئله زیاد بغرنج باشه

بغرنج؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:confused: