PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تغییر درصدی داده های یک ستون

lejeuner
2015/03/21, 00:04
بنده میخام داده های یگ ستون رو به صورت درصدی تغییر بدم. به طور مثال داده های ستون b رو 5% افزایش بدم.

به چه شکل خواهد بود؟؟

تریبون دست اساتید.

Ali Parsaei
2015/03/21, 00:37
سلام،
نتيجه در کجا درج شود؟ ستون کناري؟
مثلا" در خانه c1 اگر فرمول زير را بنويسيد نتيجه حاصله برابر افزايش يافته مقدار خانه b1 به ميزان 5٪ خواهد بود:

=b1*105/100

بعد فرمول را در خانه هايي زيرين درگ کنيد.
بعد اگر مي خواهيد نتيجه در همان ستون B درج گردد، کل ستون C را انتخاب کرده و کپي نموده و سپس کل ستون B را انتخاب نموده و با استفاده از حالت PASTE SPECIAL و گزينه VALUE مي توانيد فقط مقادير نهايي را در ستون B پيست کنيد. دست آخر هم ستون C را ديليت کنيد.

lejeuner
2015/03/21, 19:45
سلام،
نتيجه در کجا درج شود؟ ستون کناري؟
مثلا" در خانه c1 اگر فرمول زير را بنويسيد نتيجه حاصله برابر افزايش يافته مقدار خانه b1 به ميزان 5٪ خواهد بود:

=b1*105/100

بعد فرمول را در خانه هايي زيرين درگ کنيد.
بعد اگر مي خواهيد نتيجه در همان ستون B درج گردد، کل ستون C را انتخاب کرده و کپي نموده و سپس کل ستون B را انتخاب نموده و با استفاده از حالت PASTE SPECIAL و گزينه VALUE مي توانيد فقط مقادير نهايي را در ستون B پيست کنيد. دست آخر هم ستون C را ديليت کنيد.

متشکرم بزرگوار اما دقیقا نتونستم متوجه بشم . ببینید بذارید من کامل تر بگم .

ما حدود پنج ستون و سی سطر داریم .
در ستون ها مشروح قیمت های محصولات را نوشتیم .

مثلا ستون B قیمت مواد اولیه
ستون C قیمت بسته بندی
ستون D هزینه بسته بندی
ستون ...
بعد در ستون I : مجموع قیمت های ستون ها میشه قیمت نهایی . حالا شما حدود سی سطر با قیمت های متفاوت رو در نظر بگیر.

حالا قیمت مواد اولیه تغییر کرده . به درصد حدود 5% تغییر کرده . ما بخایم سلول به سلول تغییر بدیم که پدرمون در میاد . حالا میتونیم کل ستون B رو سلکت کنیم و درصدی تغییرش بدیم که در ستون I که مجموع ستون هایی است , تغییر قیمت ها اعمال شده باشه ؟؟؟

فکر میکنم راهی که شما میفرمایید باید به این گونه باشه که برم ستون I ( ستون قیمت نهایی ) و در فرمولش که مجموع ستون هاست رو ستون B ( ستون قیمت مواد اولیه ) ژو به شکل زیر بزنم
اینطوری که خیلی سخت میشه . باید سلول به سلول وارد کنم .

=b1*105/100

lejeuner
2015/03/21, 19:47
آیا راهی هست که همون ستون b رو کلیک کنیم و تمام داده هاش رو 5% افزایش بدیم . که خوب اگر اعداد ستون b تغییر کنه . بالطبع قیمت نهایی ستون i هم باید تغییر کنه .

generalsamad
2015/03/21, 20:02
با سلام بله راه زیاد هست من یک روش رو میگم همونطور که دوست عزیز علي پارسا فرمودند بیاین اینکار رو انجام بدید توی یکی از سلولها تایپ کنید 1.05 بعد مقدار این سلول رو کپی کنید سپس کل سلولهائی که میخواید 5 درصد بهشون اضافه بشه رو انتخاب کرده بعد paste special رو بزنید صفحه paste special که باز شد از قسمت operation دکمه رادیویی multiply رو انتخاب کنید راستی هنگام فرستادن موضوع من اختیارات رو از دست دادم نه میتونم فایل ضمیمه کنم نه از کدها استفاد کنم

lejeuner
2015/03/22, 01:12
با سلام بله راه زیاد هست من یک روش رو میگم همونطور که دوست عزیز علي پارسا فرمودند بیاین اینکار رو انجام بدید توی یکی از سلولها تایپ کنید 1.05 بعد مقدار این سلول رو کپی کنید سپس کل سلولهائی که میخواید 5 درصد بهشون اضافه بشه رو انتخاب کرده بعد paste special رو بزنید صفحه paste special که باز شد از قسمت operation دکمه رادیویی multiply رو انتخاب کنید راستی هنگام فرستادن موضوع من اختیارات رو از دست دادم نه میتونم فایل ضمیمه کنم نه از کدها استفاد کنم

بسیار عالی مشکل حل شد . تنها یک موضوع میمونه که ممنون میشم عرایض بنده رو تصدیق و یا تکذیب بفرمایید :

1- اگز نیاز باشه درصدی زیاد شه مثلا 5 درصد میشه 1.05
2- اگر نیاز باشه درصدی کم بشه مثلا 5 درصد میشه 1.05-
3- اگر بخایم مثلا 3.4 درصد اضافه شه چی؟ 1.03.4 گویا درست نیست. برای درصد های اعشاری چطور باید عمل کرد؟

AmirAkbar
2015/03/22, 01:50
بسیار عالی مشکل حل شد . تنها یک موضوع میمونه که ممنون میشم عرایض بنده رو تصدیق و یا تکذیب بفرمایید :

1- اگز نیاز باشه درصدی زیاد شه مثلا 5 درصد میشه 1.05
2- اگر نیاز باشه درصدی کم بشه مثلا 5 درصد میشه 1.05-
3- اگر بخایم مثلا 3.4 درصد اضافه شه چی؟ 1.03.4 گویا درست نیست. برای درصد های اعشاری چطور باید عمل کرد؟

1 - بله
2 - خیر .. میشه 0.95
3 - 1.034

AmirAkbar
2015/03/22, 03:07
e

d

c

b

a

a1*d1=
1+c1=
b1/100=
3.4
1000

برای اینکه تو بدست آوردن اینطور مقادیر گیج نشید میتونید از یک همچنین رویه ای استفاده کنید تا کم کم با مفهومش اخت بشید..
عین مقادیر و فرمولهای جدول بالا رو توی خانه های a1 تا e1 کپی کنید و عدد دلخواه رو توی a1 وارد کنید..

برای کم شدن درصد هم ؛ توی فرمول سلول d1 بجای اضافه کردن مقدار سلول c1 به عدد یک ، ایندفعه اونرو از عدد یک کم کنید ..

generalsamad
2015/03/22, 12:17
با سلام
با تشکر از توضیحات دوست خوبمون AmirAkbar (http://forum.exceliran.com/member.php/12924-AmirAkbar)
فایل ضمیمه شد