PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزشي: حل چند معادله چند مجهول در اكسل با كمك توابع minverse و mmult

Amir Ghasemiyan
2015/05/02, 12:26
سلام دوستان
در اين آموزش ميخوام روش حل چند معادله چند مجهول رو در اكسل بهتون نشون بدم.

فرض كنيد معادلات ما به اين صورت باشه:

5x + 1y + 8z = 46
4x - 2y = 12
6x + 7y + 4z = 50

براي حلش بايد دستگاه ماتريسي بسازيم. به اين صورت:

AX = B

كه A ماتريس ضرايب، X ماتريس مجهولات و B ماتريس جواب ها هست. پس ماتريس هاي ما به اينصورت خواهند بود:

6774

خب از اونجايي كه ما نياز به ماتريس X داريم معادله فوق به اينصورت تغيير ميكنه:
X=A-1B
ماتريس A-1 معكوس ماتريس A هست

براي تشكيل اين ماتريس از تابع MINVERSE بصورت آرايه اي استفاده ميكنيم.
حالا كه ماتريس A-1 رو تشكيل دايديم فقط كافيه در B ضرب كنيم. براي ضرب دو ماتريس از تابع MMULT استفاده ميكنيم. البته باز هم بصورت آرايه اي

ماتريس پاسخ تشكيل شده و كار ما به اتمام رسيده.
ويدئوي اين آموزش به همراه نمونه فايل به تاپيك اضافه خواهد شد.

Amir Ghasemiyan
2015/05/02, 12:36
ويدئوي حل معادلات همزمان در اكسل

http://www.aparat.com/v/OHnMJ

Amir Ghasemiyan
2015/05/02, 12:41
نمونه فايل حل شده بصورت آنلاين و ضميمه

%21197&authkey=AElowb_hfyGBKu8&em=2

the moon
2015/05/22, 13:50
سلام دوستان
در اين آموزش ميخوام روش حل چند معادله چند مجهول رو در اكسل بهتون نشون بدم.

فرض كنيد معادلات ما به اين صورت باشه:

5x + 1y + 8z = 46
4x - 2y = 12
6x + 7y + 4z = 50

براي حلش بايد دستگاه ماتريسي بسازيم. به اين صورت:

AX = B

كه A ماتريس ضرايب، X ماتريس مجهولات و B ماتريس جواب ها هست. پس ماتريس هاي ما به اينصورت خواهند بود:

6774

خب از اونجايي كه ما نياز به ماتريس X داريم معادله فوق به اينصورت تغيير ميكنه:
X=A-1B
ماتريس A-1 معكوس ماتريس A هست

براي تشكيل اين ماتريس از تابع MINVERSE بصورت آرايه اي استفاده ميكنيم.
حالا كه ماتريس A-1 رو تشكيل دايديم فقط كافيه در B ضرب كنيم. براي ضرب دو ماتريس از تابع MMULT استفاده ميكنيم. البته باز هم بصورت آرايه اي

ماتريس پاسخ تشكيل شده و كار ما به اتمام رسيده.
ويدئوي اين آموزش به همراه نمونه فايل به تاپيك اضافه خواهد شد.

خیلی خیلی متشکرم. فقط این برنامه ای که درش حل کردین چی هستش؟ در اکسل من فقط به یک سلول میتونم احاطه داشته باشم ، شما چطوری دترمینان ایجاد کردین؟

Amir Ghasemiyan
2015/05/22, 23:36
خیلی خیلی متشکرم. فقط این برنامه ای که درش حل کردین چی هستش؟ در اکسل من فقط به یک سلول میتونم احاطه داشته باشم ، شما چطوری دترمینان ایجاد کردین؟

دوست عزيز ويدئوي آموزشي رو مشاهده بفرماييد مشكلتون حل خواهد شد.
همه اين فرايندها در نرم افزار اكسل انجام شده

aminm71
2015/05/24, 00:00
داداش خیلی ممنون عالی بود

aminm71
2015/05/24, 00:01
داداش ویدئو که گذاشتی لینکش خرابه ها باز نمیکنه

khakzad
2015/05/24, 09:36
لینک درسته
و من ویدئو رو دیدم الان!

the moon
2015/05/24, 20:36
نه منظورم اینه که در همین ویدئو ، شما داده ها رو از قبل وارد کرده اید و دستور مینورس و... رو اینجا میکنید...

من سوالم درباره نحوه وارد کردن داده ها ، به این شکل ، در اکسل بود.

مثلا وقتی داده ها رو وارد میکنم و مینورس میزنم یک جواب :

-0.0303

رو بهم میده اما شما یه طوری زدید که در داخل دترمینان جواب حاصل شد! ولی نمیدونم چطوری

generalsamad
2015/05/24, 20:42
با اجازه آقا امیر
شما فرمولتون رو به صورت آرایه ای وارد کردید؟

the moon
2015/05/25, 10:18
با اجازه آقا امیر
شما فرمولتون رو به صورت آرایه ای وارد کردید؟

بله دیگه تک تک به سلول ها وارد کردم

generalsamad
2015/05/25, 10:35
شما نیازی نیست این کار رو واسه هر سلول انجام بدید
اگه فرمول رو به صورت آرایه وارد کنید کافیه اونو درگ کنید
لطفا فایلتون رو ضمیمه کنید تا مشکلتون مشخص شه

the moon
2015/05/25, 20:58
7059

بفرمایید ، اینطوری وارد کردم...

آرایه که میگید بلد نیستم چطوری؟ یعنی اصلا نمیدونم ارایه چیه!

generalsamad
2015/05/25, 21:10
با سلام
اول محدوده تون رو باید انتخاب کنید (9 سلول) برای این مثال بعد فرمول آرایه ای رو وارد کنید
منظور از آرایه ای اینه که وقتی فرمول رو نوشتید بجای Enter باید از کلیدهای Ctrl+Shift+Enter استفاده کنید
که دو کاراکتر {} ابتدا و انتهای فرمولتون اضافه میشه که نشانگر فرمول آرایه ای است
مقدار x,y,z رو فقط درست کنید
من توی فایلم وقتی direction رو تغییر دادم بر اساس فایلتون این مقادیر روی جای خودشون نیستند
فایل ضمیمه گردید

the moon
2015/05/27, 13:15
با سلام
اول محدوده تون رو باید انتخاب کنید (9 سلول) برای این مثال بعد فرمول آرایه ای رو وارد کنید
منظور از آرایه ای اینه که وقتی فرمول رو نوشتید بجای Enter باید از کلیدهای Ctrl+Shift+Enter استفاده کنید
که دو کاراکتر {} ابتدا و انتهای فرمولتون اضافه میشه که نشانگر فرمول آرایه ای است
مقدار x,y,z رو فقط درست کنید
من توی فایلم وقتی direction رو تغییر دادم بر اساس فایلتون این مقادیر روی جای خودشون نیستند
فایل ضمیمه گردید

سلام.خیلی ببخشید من چون رشته تخصصیم اکسل نیست اصلا سر در نیاوردم چی فرمودید.

ببینید : اول 9 سلول رو درگ کنم درسته؟ بعد فرمول اول رو که (مثلا) 2x+3y+3z=12 هست ، وارد خانه ی اول کنم؟ بعد کلید enter رو بزنم و در سلول دوم فرمول بعدی رو وارد کنم؟ بعد که هر سه فرمول رو وارد کردم ctrl+shift+enter رو بزنم؟

اینطوری زدم نشد باز!

متاسفانه اصلا متوجه نمیشم چی میگید. اگه ممکنه به زبان خیلی ابتدایی بفرمایید یا اینکه لینک آموزش وارد کردن آرایه و... اگر در این سایت هست ، اون رو قرار بدید مطالعه کنم. با تشکر فراوان

generalsamad
2015/05/27, 15:27
با سلام اول از همه 9 سلول رو انتخاب کرده بعد در جائی که فرمولها رو مینویسی فرمول رو نوشته بعد در پایان Ctrl+Shift+Enter رو بزنید با این کار 9 سلول مقادیرش وارد میشه

Amir Ghasemiyan
2015/05/27, 17:40
سلام.خیلی ببخشید من چون رشته تخصصیم اکسل نیست اصلا سر در نیاوردم چی فرمودید.

ببینید : اول 9 سلول رو درگ کنم درسته؟ بعد فرمول اول رو که (مثلا) 2x+3y+3z=12 هست ، وارد خانه ی اول کنم؟ بعد کلید enter رو بزنم و در سلول دوم فرمول بعدی رو وارد کنم؟ بعد که هر سه فرمول رو وارد کردم ctrl+shift+enter رو بزنم؟

اینطوری زدم نشد باز!

متاسفانه اصلا متوجه نمیشم چی میگید. اگه ممکنه به زبان خیلی ابتدایی بفرمایید یا اینکه لینک آموزش وارد کردن آرایه و... اگر در این سایت هست ، اون رو قرار بدید مطالعه کنم. با تشکر فراوان

دوست عزيز ربطي به تخصص نداره. شما كليپ رو مشاهده كنيد كاملا متوجه ميشيد. چيز پيچيده و خاصي نداره كه.

تو كليپ به اين واضحي توضيح دادم. هم نوشتاري هم تصويري. واقعا نميدونم كجاش مبهمه

the moon
2015/05/29, 11:08
با سلام اول از همه 9 سلول رو انتخاب کرده بعد در جائی که فرمولها رو مینویسی فرمول رو نوشته بعد در پایان Ctrl+Shift+Enter رو بزنید با این کار 9 سلول مقادیرش وارد میشه

salam

آهاااااااااااان. شما منظورتون اینه دستورالعمل مینورس رو اینطوری اجرا کنم! من فکر کردم فرمول رو میگین اینطوری وارد کن!
درسته...
ممنووووووووووووون

the moon
2015/05/29, 11:11
دوست عزيز ربطي به تخصص نداره. شما كليپ رو مشاهده كنيد كاملا متوجه ميشيد. چيز پيچيده و خاصي نداره كه.

تو كليپ به اين واضحي توضيح دادم. هم نوشتاري هم تصويري. واقعا نميدونم كجاش مبهمه

بله کلیپتون فوق العادس. برای چندمین بار نگاه کردم و متوجه شدم منظورتون چیه...

من به جای اینکه برای جواب ها اینکارو انجام بدم ، در نوشتن روی سوال (نوشتن خود فرمول) مشکل داشتم و فکر میکردم شما میگین 9 تا خانه انتخاب کن بعد بنویس 2x+3y+2z=12 (مثلا)

حل شد خییییییییییلییییییییییی متشکرم از زحمت های شما

qwe1
2018/05/07, 21:35
سلام دوستان من یک معادله 6 مجهولی دارم که میخوام جوابشو بدست بیارم.راهی برای حل بدست آوردن جوابای این معادله هست؟
1.7352x₁+2.3914x₂+0.7023x₃+2.7793x₄+1.6061 x₅+2.1812x₆=1

Amir Ghasemiyan
2018/05/11, 08:41
سلام دوستان من یک معادله 6 مجهولی دارم که میخوام جوابشو بدست بیارم.راهی برای حل بدست آوردن جوابای این معادله هست؟
1.7352x₁+2.3914x₂+0.7023x₃+2.7793x₄+1.6061 x₅+2.1812x₆=1

سلام دوست عزیز
برای ۶ مجهولی که دارید باید ۶ معادله هم داشته باشید. با این یک معادله نمیشه به جوابی رسید

saed.rasa
2020/02/23, 23:12
سلام

آیا می توان 5 معادله با 3 مجهول را با توابع حل کرد ؟ (بدون Solver)

خیلی ممنون

Amir Ghasemiyan
2020/02/23, 23:43
دوست عزیز شما میتونید دو تا از معادلات رو کنار بذارید. نیازی نیست حتما از همه معادلات استفاده کنید
سه معادله و سه مجهول داشته باشید قابل حله

sami62
2020/10/26, 19:52
دوستان اگه ممکنه فایل برای حل دستگاه 2 معادله و 2 مجهول
و همچنین 4 معادله 4 مجهول هم قرار بدید
ممنون
فایلی که در صفحه اول هست 3 معادله 3 مجهول است وقتی سایر پارامترها رو 0 قرار میدم تا 2 معادله 2 مجهول بشه ، ارور میده