PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : محاسبه جمع اقساط دریافت شده از کارمندان

behzadtaje
2015/07/27, 15:05
در داخل یک اکسل میخوام کالاهایی که کارمندان بصورت اقساطی خرید کرده اند که حالا تعداد اقساط مختلف میباشد . چطور میتوان گزارش از جمع واریزهای ماه های آتی بدست آورد.باتوجه به اینکه مثلاماه اول اقساط کسر شده مبلغی باقی مانده که به جمع اقساط ماه های آینده اضافه میشود
باتشکر

mohammad_ashooryan
2015/07/27, 16:24
سلام
فايل پيوست رو ببينيد همين منظورتونه.
سوالي بود در خدمتم.
7892

behzadtaje
2015/07/28, 13:51
ممنونم دوست عزیز
ولی فایل که دست کردید مد نظر من نبود
بنظرم بهترین حالت اینکه داخل یک شیت 12 جدول به نام های ماه های سال ایجاد بشه ودر هر جدول کارمندانی که خردید داشته اند باتعداد اقساط و مبلغ قسط درج بشه
در شیت بعدی گزارش جمع دریافتی از حقوق کسر شده کارمندان آورده بشه
ممنون میشم دوستان راهنمایی بفرمایند

behzadtaje
2015/07/28, 14:03
فایل پیوست نمونشه فقط فرمولاشا بلد نیستم

sabertb
2015/07/28, 16:24
فایل پیوست نمونشه فقط فرمولاشا بلد نیستم

من فایلتون رو تغییر دادم تا بهتر بتونم فرمول نویسی کنم در صفحه گزارش گیری هم اطلاعات تفکیک شده آورده ام
تغییرات : اضافه شدن نام ماه اقساط به جای ایجاد جداول متعدد (تا بیشتر شبیه بانک اطلاعاتی بشه)
کمک گرفتن از فرمول های کمکی در صفحه گزارش گیری (تفکیک شدن اطلاعاتدر یک جدول)
حالا به بینید این فایل به کارتون میاد ؟

behzadtaje
2015/07/28, 16:59
سلام ممنون تا اندازه زیادی کمکم کردین ولی هنوز دوتا مشکل اساسی داره مثلا من 4 کالای اول برای ماه فروردین انتخاب کردم و قیمت اصلی و تعداد قسط و مبلغ قسط وارد کردم ولی در گزارش هیچکدام از خروجی ها درست نیست
شما تصور کن هر ماه کاها فروخته میشه به ی سری کارمند و سر ماه مجموع این مبالغ کسور شده به حساب میاد مثلا ماه اول فروش بوده 500هزار ت و مبلغ 200 کسر شده و مابغی با کسورات ماه بعد جمع میشه و ماه بعد وهمینطور تا آخر

DOLFIN
2015/07/29, 15:18
سلام . با توجه به برداشتم فایلی آماده کردم خدمت شما.

Ali Parsaei
2015/07/29, 19:37
سلام،
يک سوال داشتم
اگر مبالغ اقساط از کسورات حقوق کارمندان تأمين شود پس هيچ موقع نبايد قسط عقب افتاده اي در کار باشد، درست است؟

behzadtaje
2015/07/29, 19:55
سلام،
يک سوال داشتم
اگر مبالغ اقساط از کسورات حقوق کارمندان تأمين شود پس هيچ موقع نبايد قسط عقب افتاده اي در کار باشد، درست است؟

بله

behzadtaje
2015/07/29, 20:28
سلام . با توجه به برداشتم فایلی آماده کردم خدمت شما.

سلام فایلی که اصلاح کردید عملکرد درستی دارد ولی بازهم اون قابلیت که من میخام نداره
فایل شما همه گزارشات همان ماه را میدهد به عنوان مثال اجناس که بصورت قسطی فروخته میشود ممکن است چند ماه طول بکشد تصویه شوند میخاهم باقی مانده اقساط در هرماه به ماه های بعدی تازمانی که قسط تمام میشود افزوده شود و عملا برای ماه های بعدی پیش بینی گردد

behzadtaje
2015/07/29, 21:55
بنظرم کالا به کالا اقساطتش در بین ماه ها محاسبه ومجموع در گزارش آورده بشه بهتره

Ali Parsaei
2015/07/30, 04:09
چيزي که به ذهن من مي رسد اين است:
ما يک ليست از کالاهايمان ايجاد مي کنيم و در آن هر کالا فقط يک بار وارد مي شود و يک کد به آن تخصيص يافته و تعيين مي شود که کالا چه قيمتي دارد و در چند قسط فروش مي رود
(توضيح: اگر يک کالا را امروز با قيمت فلان و در x قسط مي فروشيم و همان کالا را شش ماه بعد دوباره خريده ايم و مي خواهيم با قيمت و قسط بندي جديد بفروشيم يک کد جديد به خريد دوم کالا مي دهيم)
سپس ما براي هر ماه از هر سال يک شماره يکتا مي سازيم (مثلا" اولين ماه را فروردين 94 فرض مي کنيم و به آن عدد يک را تخصيص مي دهيم و عدد تخصيصي براي ارديبهشت 94 مي شود دو و الي آخر)
حال در شيت ورود اطلاعات خريدها را برحسب کد کالا و به تفکيک ماه و سال خريد وارد مي کنيم.
نکته اساسي اينجا شروع مي شود:
با فرمول نويسي اين موارد را به دست مي آوريم: فرضا" کالاي کد 102 در ارديبهشت 94 فروش رفته
من اينطوري کد يکتا را نوشته ام که: عدد 2 (ارديبهشت) را به 94 مي چسبانيم مي شود 942 بعد مي رويم در شيت مرجع (آنجا هم همين کار را کرده ام و عدد هر ماه را به سال مربوطه اش چسبانده ام) بعد با تابع vlookup مي شود در شيت مرجع در ستون c عدد 942 را پيدا و عدد يکتاي تخصيص يافته براي آن در هم ارز ستون d را پيدا کرد.
اين مي شود عدد يکتاي ماهي که فروش کالا در آن انجام شده، ولي ما بايد به آن يک عدد اضافه کنيم زيرا پرداخت قسط از ماه بعدش آغاز مي شود.
حالا با فرمول نويسي مجددا" مي فهميم که کالايي که در شيت فروش داريم اطلاعاتش را وارد مي کنيم (طبق اين فرض کالاي کد 102) چند قسطه بايد فروش برود و نيز قسط آن بابت هر عددش چقدر است (اطلاعات را باز با تابع vlookup از شيت ليست کالاها استخراج مي کنيم)
تعداد ماه هاي به دست آمده اخير را به شماره يکتاي شروع قسط اضافه مي کنيم، به اين ترتيب شماره يکتاي ماه پايان قسط کالا به دست مي آيد.
حالا اگر ما يک ماه را انتخاب کنيم (مثل قسمت سبز که بالاي جدول فايل پيوست به عنوان نمونه گذاشته ام) اگر شماره يکتاي ماه انتخابي ما بين شماره يکتاي شروع و پايان قسط کالاي مورد نظر باشد (يا مساوي آنها) در آن ماه بابت آن کالا قسطش را (بر حسب تعداد فروش) دريافت مي کنيم
من به عنوان مثال يک نمونه سبز بالاي جدول نوشته ام و شما در شيتي جداگانه و براي ماه هاي از پيش تعيين شده خاص مي توانيد به صورت ثابت فرمول نويسي کنيد.
البته من نمي دانم چقدر به اکسل وارد هستيد، ولي براي استفاده و الگو گرفتن از فايل پيوست بايد به مواردي مانند کارکرد توابع if و vlookup و iferror و همچنين چگونگي ورود توابع آرايه اي و .... وارد باشيد که البته در سايت راهنمايي هاي خوبي در اين خصوص وجود دارد.
مثلا" فرمول خانه N2 شيت ورود اطلاعات به صورت آرايه اي وارد شده و اگر اشتباها" آن را معمولي وارد کنيد جواب نخواهد داد.
باز اگر مشکلي بود بفرماييد بيشتر توضيح دهم، اين هم يک فايل نمونه:

behzadtaje
2015/07/31, 12:51
سلام ممنون عالی بود اکسل که طراحی کردید فقط امکان نداره شیت لیست کالاها نباشه و بدون کد کالا باشه
؟

behzadtaje
2015/08/03, 00:06
سلام دوست عزیز امکان داره اونجور که خواستم تغییر بدین فایل آخر رو؟
متشکرم

sabertb
2015/08/03, 11:44
چيزي که به ذهن من مي رسد اين است:
ما يک ليست از کالاهايمان ايجاد مي کنيم و در آن هر کالا فقط يک بار وارد مي شود و يک کد به آن تخصيص يافته و تعيين مي شود که کالا چه قيمتي دارد و در چند قسط فروش مي رود
(توضيح: اگر يک کالا را امروز با قيمت فلان و در x قسط مي فروشيم و همان کالا را شش ماه بعد دوباره خريده ايم و مي خواهيم با قيمت و قسط بندي جديد بفروشيم يک کد جديد به خريد دوم کالا مي دهيم)
سپس ما براي هر ماه از هر سال يک شماره يکتا مي سازيم (مثلا" اولين ماه را فروردين 94 فرض مي کنيم و به آن عدد يک را تخصيص مي دهيم و عدد تخصيصي براي ارديبهشت 94 مي شود دو و الي آخر)
حال در شيت ورود اطلاعات خريدها را برحسب کد کالا و به تفکيک ماه و سال خريد وارد مي کنيم.
نکته اساسي اينجا شروع مي شود:
با فرمول نويسي اين موارد را به دست مي آوريم: فرضا" کالاي کد 102 در ارديبهشت 94 فروش رفته
من اينطوري کد يکتا را نوشته ام که: عدد 2 (ارديبهشت) را به 94 مي چسبانيم مي شود 942 بعد مي رويم در شيت مرجع (آنجا هم همين کار را کرده ام و عدد هر ماه را به سال مربوطه اش چسبانده ام) بعد با تابع vlookup مي شود در شيت مرجع در ستون c عدد 942 را پيدا و عدد يکتاي تخصيص يافته براي آن در هم ارز ستون d را پيدا کرد.
اين مي شود عدد يکتاي ماهي که فروش کالا در آن انجام شده، ولي ما بايد به آن يک عدد اضافه کنيم زيرا پرداخت قسط از ماه بعدش آغاز مي شود.
حالا با فرمول نويسي مجددا" مي فهميم که کالايي که در شيت فروش داريم اطلاعاتش را وارد مي کنيم (طبق اين فرض کالاي کد 102) چند قسطه بايد فروش برود و نيز قسط آن بابت هر عددش چقدر است (اطلاعات را باز با تابع vlookup از شيت ليست کالاها استخراج مي کنيم)
تعداد ماه هاي به دست آمده اخير را به شماره يکتاي شروع قسط اضافه مي کنيم، به اين ترتيب شماره يکتاي ماه پايان قسط کالا به دست مي آيد.
حالا اگر ما يک ماه را انتخاب کنيم (مثل قسمت سبز که بالاي جدول فايل پيوست به عنوان نمونه گذاشته ام) اگر شماره يکتاي ماه انتخابي ما بين شماره يکتاي شروع و پايان قسط کالاي مورد نظر باشد (يا مساوي آنها) در آن ماه بابت آن کالا قسطش را (بر حسب تعداد فروش) دريافت مي کنيم
من به عنوان مثال يک نمونه سبز بالاي جدول نوشته ام و شما در شيتي جداگانه و براي ماه هاي از پيش تعيين شده خاص مي توانيد به صورت ثابت فرمول نويسي کنيد.
البته من نمي دانم چقدر به اکسل وارد هستيد، ولي براي استفاده و الگو گرفتن از فايل پيوست بايد به مواردي مانند کارکرد توابع if و vlookup و iferror و همچنين چگونگي ورود توابع آرايه اي و .... وارد باشيد که البته در سايت راهنمايي هاي خوبي در اين خصوص وجود دارد.
مثلا" فرمول خانه N2 شيت ورود اطلاعات به صورت آرايه اي وارد شده و اگر اشتباها" آن را معمولي وارد کنيد جواب نخواهد داد.
باز اگر مشکلي بود بفرماييد بيشتر توضيح دهم، اين هم يک فايل نمونه:

یه سوال داشتم در مورد این فایل :min17:
چطوری کاری کردید که وقتی عدد میزنیم در ستون E صفحه "لیست کالا" جلوش ماه مینویسه از طریق Format Cell ( چطوری ایجاد شده ؟) ؟ :min19:

khakzad
2015/08/03, 11:47
دوست عزیز
سعی کنید فرآیندی که جناب پارسا توضیح دادن رو متوجه بشید و فرمول ها رو یاد بگیرید و چگونگی عملکرد اونها رو درک کنید. تا بتونید هرطور خواستید تغییر بدید
نه اینکه فایل روو به صورت های مختلف درخواست کنید.
کلیت رو توضیح دادن.
سوالتون رو روی چگونگی فرآیند و نکات اکسلی مطرح کنید.
اما از درخواست فایل اماده اجتناب کنید چرا که هدف این سایت آموزش هست!
موفق باشید

khakzad
2015/08/03, 11:49
یه سوال داشتم در مورد این فایل :min17:
چطوری کاری کردید که وقتی عدد میزنیم در ستون E صفحه "لیست کالا" جلوش ماه مینویسه ؟ :min19:

با اجازه اساتید،
از فرمت سل
قسمت costum
بنویسید 0 "ماهه"
اینطوری خاصیت عددی حفظ میشه علاوه بر اینکه واحد ها هم جلوش مشخص میشه

Ali Parsaei
2015/08/05, 19:36
سلام ممنون عالی بود اکسل که طراحی کردید فقط امکان نداره شیت لیست کالاها نباشه و بدون کد کالا باشه
؟
پس بايد به صورت دستي مورد به مورد در شيت ورود اطلاعات مشخصات و قيمت و تعداد قسط کالا را وارد کنيد.
فايل پيوست را ببينيد: