PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : لیست های ابشاری(کشویی) وابسته به هم - dependent data validation list

امين اسماعيلي
2016/06/20, 22:36
با درود
خب بعض مواقع ما میخوایم یه لیستی کشویی داریم و یه لیست کشویی دومی هم داریم که باید بر اساس لیست کشویی اولمون پر بشه . خب راه ها زیاده . مثلا یه لیست منحصر به فرد از لیست کشویی اول درست کنیم و بعد فرض کنین یه سری ستون داریم که هر ستون رو با استفاده از نام هایی که تو لیست کشویی دوم هست نام گداری کنیم و در نهایت بگیم که دیتا ولیدیشن لیست کشویی دوم مساوی اون سلی که لیست کشویی اولی در ان ایجاد شده. در واقع هر بار که لیست اول تغییر میکنه یه سری نام هایی که در بخش name ایجاد کردیم دارن فراخونی میشن. اما مشکل کار اینجاست که اگر اون لیست نام ها تعداد اعضا هاشون بیشتر یا کم تر بشه باید از همون اول ظوری نام گداریشون کنیم که پویا بشن. خب با offset و مثلا counta ترکیبشون این کار انجام پذیره اما باز هم مشکل اینجاست که اگر عداد نامهامون زیاد شد بعد پویا کردنشون خیلی خیلی مشکل میشه.و اما تکنیک اینه که یا ما از جدول استفاده کنیم یا بیایم از ترکیب توابع indirectو Address و matchو offset و Counta استفاده کنیم در لیست کشویی دوم.

در واقع کار سادس . طبق معمول فرمول بزرگ رو به پارت های کوچیک تقسیم میکنیم و در نهایتا ترکیبشون میکنیم. فایل زیر بدون استفاده از تکنیک نام گداری یا vba درست شده. سطر اول رو میتونین تا هر جا خواستین گسترش بدین سر ستون هارو که در واقع میشه اعضای لیست کشویی اول که مستقل عمل میکنه و همچنین اعضای زیر مجموعه رو هم میتونین کم و زیاد کنین و حتی برای سر ستون هایی که ایجاد میکنی زیر گروه بزارین. امیدوارم مفید واقع بشه هر چند خیلی از دوستان میدونن ولی خب من خودم یهو یه تکلیف به خودم دادم که حل کنم با یه روش دیگه و این ایده رو پسندیدم.

۸ روش ایجاد لیست کشویی (http://exceliran.com/dropdown-list-1/)

ایجاد لیست کشویی وابسته در اکسل-dependent drop down list - جامعه اکسل ایرانیان (http://exceliran.com/dependent-dropdown-list/)

Saeed61
2017/02/13, 16:13
با سلام
نحوه ایجاد لیست های آبشاری یا کشویی به هم وابسته را با data validation میدانم ولی اگر بخواهم به تعداد بالا (مثلا ۱۰۰۰ رکورد در یک شیت) ایجاد کنم. چکار باید کرد؟
اگر همون ستون را کپی کنم و بیاورم در سطر بعدی قرار دهم در اینصورت آدرسی را که در بخش source نوشته ایم. آدرس مربوط به سطر قبلی می باشد یعنی استاتیک است و خودش هوشمندانه متوجه تغییر آدرس نمی شود.
لطفا راهنمایی کنید . خیلی مهم است.