پرفروش ترين
برترين
آخرين محصولات فروشگاه
فایل الکترونیکی آموزش اکسل پیشرفته ۲۰۱۰
آموزش ایجاد فایل چندکاربره با سطح دسترسی مشخص
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 28

موضوع: چگونه فرمول نویسی کنیم

 1. #1


  آخرین بازدید
  2014/08/24
  تاریخ عضویت
  June 2011
  نوشته ها
  277
  امتیاز
  87
  سپاس
  37
  سپاس شده
  92 در 36 پست
  تعیین سطح نشده است

  چگونه فرمول نویسی کنیم

  داشتم فکر میکردم الگویی برای فرمول نویسی با کمک همدیگه به دست بیاریم. تا در این راه برامون کمکی باشه.
  با اجازه بزرگترها اولین چراغ رو خودم روشن میکنم. سعی میکنم هر بخش حداقل یک مثال به همراه داشته باشد تا موضوعی بودن اون روشنتر باشه.


  گام اول: تحلیل مسئله

  برای فرمول نویسی به نظر من اولین کار تحلیل مسئله است. ببینید که چه اطلاعاتی دارید و چه چیزی را میخواهید به دست بیاورید. برای این کار باید سؤالاتی رو از خودتون بپرسید. سؤالات در دو دسته تقسیم میشن:

  سری اول سؤالات پیرامون اطلاعاتی است که در اختیار دارید. بهرحال این اطلاعات محدود هستند و حتماً قابل دسته بندی. این پرسشها رو از خودتون داشته باشید:

  آیا اطلاعات فعلی برای رسیدن به این خواسته کافی هستند یا به اطلاعات دیگری نیاز دارید؟
  برای رسیدن به نتیجه کدام بخش از این اطلاعات به کار می آیند؟
  آیا به جدولهای کمکی نیاز دارید؟


  داخل پرانتز 1 : جدولهای کمکی (کوچک اما پرکاربرد)

  گاهی برای حل مسئله به جدولهای کمکی نیاز پیدا میکنیم. این جدولها میتونن یکی از حالتهای زیر رو داشته باشند:

  جدولهایی که اطلاعاتشان را از خود اطلاعات اولیه کسب کرده اند. بیشتر استفاده از این جدولها با فرمول Vlookup است. فرض کنید شما از یک بانک 30 هزار رکوردی که حاوی ستونی با اطلاعات فرضاً 10 آیتم پرشده و میخواهید به هر آیتم کدی اختصاص بدید. بنابراین جدول کمکی شما شامل 10 سطر با دو ستون میشود.

  جدولهایی که توسط فرمول از اطلاعات اولیه به دست آمده اند. بهترین مثال برای این بخش دفترچه های تلفنی است که آقای کمیل و من در سایت قرار دادیم. در اونجا ما مجبور شدیم تا ستونی ایجاد کنیم تا در مرحله بعد این ستون کمکی باشه برای حل مسئله مون.
  http://forum.exceliran.com/thread-2150.html

  جدولهایی که محتویاتشان در اطلاعات اولیه نیست ولی در اینجا میتوانند کاربرد داشته باشند. یکی از مثالهای عملی این جدولها تبدیل واحدهاست. گاهی شما مجبورید برای حل مسئله واحدهاتون رو به هم تبدیل کنید.


  سری دوم سؤالاتتون باز هم به اطلاعاتتون برمیگرده. در مرحله قبل شما شناخت کافی از اطلاعات کسب کردید. اما کار ما با این اطلاعات هنوز تمام نشده (و راستشو بخواهید تا پایان کار هم تمام نخواهد شد. اطلاعات بیچاره!). در اینجا باید رابطه و ماهیت اطلاعات رو مورد بررسی قرار بدیم. پرسشهایی از این دست میتونه برای حل مسئله کمک خوبی باشه:

  آیا برای فرمول نویسی در یک سلول تمام سلولهای اطلاعات درگیر مسئله هستند؟ (پس حتماً از فرمولهای آرایه ای باید استفاده کنید.)
  آیا سلولهایی که درگیر مسئله هستند با هم رابطه منطقی دارند؟ مثلاً همگی در یک ستون قرار دارند؟ یا مثلاً آیا برخی از طریق محاسبه از برخی دیگر حاصل شده اند؟
  آیا سلولهایی که درگیر مسئله هستند همگی از ویژگی خاصی برخوردارند (مثلاً همگی متن هستند، یا همگی اعداد 6 رقمی هستند یا همگی تاریخ هستند، ...) یا اینکه مثلاً برخی سلولها خالی و برخی پر هستند؟
  جنس اطلاعات چیست؟ عدد و رقم؟ تاریخ؟ ساعت؟ متن؟ یا ترکیبی از دو یا چند جنس؟
  آیا فرمول واحدی بر کل ستون یا سطری از اطلاعات حاکم است؟
  آیا میتوان با ایجاد سلولهای کمکی مسئله را ساده تر حل کرد؟
  طرز چینش اطلاعات به چه صورتی است؟ ستونی؟ سطری؟ یا ماتریسی؟
  آیا اطلاعات در شیتهای مختلف پراکنده هستند؟


  گام دوم: ابزارها

  خب حالا ما شناخت کافی پیرامون مسئله پیدا کردیم و کارمون در این گام اینه که مشخص کنیم به چه ابزاری احتیاج داریم. به برخی از این احتیاجات اشاره میکنیم:

  ممکنه در یک مسئله ما به ماکزیمم و می نمیمم احتیاج داشته باشیم.
  ممکنه به IF احتیاج داشته باشیم. (این یکی رو تقریباً همیشه لازم داریم.)
  ممکنه فرمولهایی رو لازم داشته باشیم که جستجو کنند.
  ممکنه فرمولهایی رو لازم داشته باشیم که مرتب کنند.
  ممکنه فرمولهایی رو لازم داشته باشیم که تبدیل کنند.
  ممکنه فرمولهایی رو لازم داشته باشیم که مقایسه کنند.
  ممکنه فرمولهایی رو لازم داشته باشیم که محاسبه کنند.
  ...

  دقت داشته باشید که ابزارها تنها شامل فرمولها نمیشن. رنگ کردن اتوماتیک (Conditional Formatting)، انتخاب شیوه (Custom-Format Cell)، استفاده از Data Validation، استفاده از Name Manager، و ... ابزارهایی هستند که میتونن در حل مسئله یا بهینه کردن یک پروژه، نقش مهمی ایفا کنند.


  در کنار فرمولها و ابزارهای اکسل باید با فرمولهایی که کمک میکنند تا از یک سنجه اطلاعات به سنجه دیگری از همان اطلاعات برسیم، آشنا باشیم.
  از قویترین این فرمولها میشه از Indirect، Row، COLUMN، Address یاد کرد. این فرمولها کمک میکنند تا شما ویژگی از یک سلول را به دست بیارید که برای مسئله تون کاربردی هستش.
  مثلاً شما برای ترتیب میتونید از شماره سطر سلولتون استفاده کنید. یا اگر از طریق شماره سطر به سلولی دست پیدا کردید با فرمول Indirect محتویات اون سلول را فراخوانی کنید.


  گام سوم: ترکیب فرمولها

  در اینجا باید بتونید با ترکیب موادی که در بالا دارید آش خوبی بپزید. مسئله رو مرور کنید ببینید برای رسیدن به پاسخ چه مراحلی را باید طی کنید. در اینجا علاوه بر دانش فرمولها باید از حوصله و شهود خوبی برخوردار باشید.

  نمیگم ممکنه بلکه میگم حتماً شما چندین بار در حل یک مسئله مجبورید که فرمولهاتون رو عوض کنید. چون در مراحل اولیه وقتی اونچه رو که در ذهنتون ساختید وارد اکسل میکنید میبیند فرمولتون به تناقضات منطقی برخورد میکنه. در اینجا باید خیلی صبور باشید و دوباره امتحان کنید.
  گاهی با جابجا کردن فرمولها به نتیجه دلخواه میرسید. مثلاً اول Max را نوشته اید بعد Indirect را، جواب نگرفتید بعد میبینید که با جابجا کردن این دو فرمول نتیجه مطلوب به دست میاد. بهرحال بدونید که بارها و بارها با کلماتی چون #N/A ، یا #VALUE! ، یا پیغامهای ناامیدکننده دیگه ای از این دست روبرو میشید. هر بار که با امید کلید Enter رو فشار میدید در نظر داشته باشید که ممکنه نکته ای رو در نظر نگرفته باشید و این فرمول باوفاتونه که اونو براتون پیدا میکنه و بهتون یادآور میشه. پس به هر شکست به دیده یک تجربه نگاه کنید و مطمئن باشید که این تجربیات در گذر زمان چون گوهر براتون ارزشمند میشه. تاجایی که خیلی از خطاهای احتمالی رو پیش از فشردن کلید نهایی Enter پیش بینی میکنید و در اون موقع کسی که کنارتون نشسته با تعجب ازتون میپرسه: «چطور تونستی این کار رو بکنی؟!» خب بهش بگید که این دانش، حاصل نبردهای تن به تن شما با خطاهای اکسله.با انواع این خطاها میتونین تو لینک زیر که استاد محترم جناب آقای علیمحمدی زحمتشو کشیدن آشنا بشین:
  http://forum.exceliran.com/thread-58...A7%D9%87%D8%A7

  داخل پرانتز 2 : امدادگران اکسل

  در اکسل ابزارهایی هست که در مسیر حل مسئله میتونه کمک خوبی براتون باشه که با اجازه اساتید اسمشونو میذاریم امدادگران اکسل.
  یکی از این امدادگران کلید Evaluate Formula هست که فرمولتون رو گام به گام براتون نمایش میده. (البته بماند که گاهی از روی راه حلها پرش میکنه! اما خب بازم دستش درد نکنه ما به همین هم راضی هستیم.)
  دیگه میتونیم از Conditional Formatting یاد کنیم.
  کلید Show Formulas هم علیرغم مظلومیتش، گاهی خیلی به درد بخور میشه.  در نهایت نکته مهمی رو یادآور میشم. سعی کنید یک مجموعه از فرمولهایی که ساخته اید یا از جایی کسب کرده اید، فراهم کنید. در بسیار از مواقع یک فرمول میتونه به عنوان شروع کار بسیار مناسب باشه. داشتن این مجموعه علاوه بر اینکه باعث میشه تا در خیلی از مسائلتون کلی جلو بیفتید، کمکتون میکنه به دستاوردها و دیدگاههای جدیدی برسید.  خب کامل کردن این بحث رو به عهده دوستان میگذارم. اگه بشه در آینده چند فرمول رو تحلیل میکنیم تا روند رسیدن به جواب رو در اونها بررسی کنیم.
  اخطار: این یک موضوع قدیمی است
  به دلیل قدیمی بودن موضوع، ممکن است برخی فایل های ضمیمه به درستی کار نکنند. لطفا در صورت عدم ضرورت، از بالا آوردن موضوعات قدیمی خودداری نمایید.
  ویرایش توسط ~M*E*H*D*I~ : 2014/04/29 در ساعت 23:08


 2.  

 3. #2


  آخرین بازدید
  2015/10/20
  تاریخ عضویت
  December 2011
  نوشته ها
  275
  امتیاز
  251
  سپاس
  216
  سپاس شده
  231 در 76 پست
  تعیین سطح نشده است

  RE: چگونه فرمول نویسی کنیم

  مرسی از دوست عزیزمون، من ه شخصه برای فرول نویسی قبل از اینکه بخوام یک فرمول ترکیبی و طولانی بنویسم اول بخش های مختلفی که نیاز دارم در چند سلول کمکی بدست میارم بعد همه اونهارو در یک فرمول خلاصه میکنم ، اگه بخوایم از اول شروع به ترکیب فرمول ها بکنیم کمی کیج کننده خواهد بود:P


 4. #3


  آخرین بازدید
  2014/08/24
  تاریخ عضویت
  June 2011
  نوشته ها
  277
  امتیاز
  87
  سپاس
  37
  سپاس شده
  92 در 36 پست
  تعیین سطح نشده است

  RE: چگونه فرمول نویسی کنیم

  تکنیکی که بهش اشاره کردید خوبه فقط باید خیلی مراقب باشیم چرا که این روش در بعضی جاها بشدت ما رو گول میزنه تا روشهای ساده تر رو نبینیم. بطوری که گاهی فرمولی که تنها با 11-12 کاراکتر میشه نوشت رو با بیش از 300 کاراکتر مینویسیم.


 5. #4


  آخرین بازدید
  2013/11/29
  تاریخ عضویت
  October 2013
  نوشته ها
  8
  امتیاز
  10
  سپاس
  0
  سپاس شده
  4 در 4 پست
  تعیین سطح نشده است

  سلام. من یه سئوال داشتم راجع به فرمول نویسی. بعد از اینکه فرمول رو می دم جواب رو فقط توی یک درایه به من میده ولی من می خوام تو همه اون ستون بده. البته می دونم با کشیدن درایه می شه این کارو کرد اما ستون من حدود 20000 داده توش هستش کلی طول میکشه کشیدنش. چی کار باید کنم؟

 6. سپاس ها (1)


 7. #5


  آخرین بازدید
  2020/08/27
  تاریخ عضویت
  May 2013
  نوشته ها
  450
  امتیاز
  217
  سپاس
  889
  سپاس شده
  153 در 90 پست
  تعیین سطح نشده است

  نقل قول نوشته اصلی توسط ستایش احدی نمایش پست ها
  سلام. من یه سئوال داشتم راجع به فرمول نویسی. بعد از اینکه فرمول رو می دم جواب رو فقط توی یک درایه به من میده ولی من می خوام تو همه اون ستون بده. البته می دونم با کشیدن درایه می شه این کارو کرد اما ستون من حدود 20000 داده توش هستش کلی طول میکشه کشیدنش. چی کار باید کنم؟
  سوال جالبیه. دوستان مثل همیشه راهنمایی کنند. با تشکر

 8. #6


  آخرین بازدید
  2022/12/14
  تاریخ عضویت
  March 2011
  محل سکونت
  کرج
  نوشته ها
  650
  امتیاز
  1619
  سپاس
  2,247
  سپاس شده
  1,589 در 465 پست
  سطح اکسل
  80.00 %

  Alireza به Yahoo ارسال پیام
  سلام
  اگر جدول شما دارای اطلاعات باشه نشانگر موس رو گوشه سلول فرمول ببرید وقتی علامت + ایجاد شد با دبل کلیک تا اخرین سلولی که جدول اطلاعات داره فرمول کپی میشود این اصل برای هر نوع کپی صدق میکنه
  تنها راهي که به شکست مي انجامد، تلاش نکردن است 9. #7


  آخرین بازدید
  2022/12/14
  تاریخ عضویت
  March 2011
  محل سکونت
  کرج
  نوشته ها
  650
  امتیاز
  1619
  سپاس
  2,247
  سپاس شده
  1,589 در 465 پست
  سطح اکسل
  80.00 %

  Alireza به Yahoo ارسال پیام
  راه حل دیگه اینه که شما میتونید فرمول رو کپی کنید و با کلید ترکیبی کنترل شیفت و کلید پیمایش تا انتهای داده ها رو انتخاب کنید و پیست کنید
  تنها راهي که به شکست مي انجامد، تلاش نکردن است 10. #8


  آخرین بازدید
  2022/12/05
  تاریخ عضویت
  October 2011
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  4,399
  امتیاز
  12760
  سپاس
  4,646
  سپاس شده
  12,136 در 3,226 پست
  سطح اکسل
  70.00 %

  نقل قول نوشته اصلی توسط ستایش احدی نمایش پست ها
  سلام. من یه سئوال داشتم راجع به فرمول نویسی. بعد از اینکه فرمول رو می دم جواب رو فقط توی یک درایه به من میده ولی من می خوام تو همه اون ستون بده. البته می دونم با کشیدن درایه می شه این کارو کرد اما ستون من حدود 20000 داده توش هستش کلی طول میکشه کشیدنش. چی کار باید کنم؟
  پیرو جواب آقا علیرضا در گوشه پایین سمت راست سل دو بار کلیک کنید تا فرمول کپی بشه 11. سپاس ها (3)


 12. #9


  آخرین بازدید
  2013/11/29
  تاریخ عضویت
  October 2013
  نوشته ها
  8
  امتیاز
  10
  سپاس
  0
  سپاس شده
  4 در 4 پست
  تعیین سطح نشده است

  یه سئوال دیگه هم داشتم حالا اگه فرمول نداشته باشه ولی بخوام مثلا همون 20000 درایه رو انتخاب کنم چکار باید کنم.بازم به غیر کشیدن درایه ها.

 13. سپاس ها (1)


 14. #10


  آخرین بازدید
  2023/08/14
  تاریخ عضویت
  March 2010
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  2,039
  امتیاز
  4524
  سپاس
  2,507
  سپاس شده
  4,112 در 1,244 پست
  سطح اکسل
  85.00 %

  khakzad به Yahoo ارسال پیام
  برای انتخاب محدوده از سل های پیوسته م یتوانید از کلیدهای ترکیبی زیر استفاده کنید:
  ctrl+shift و یکی از کلیدهای جهات چهارگانهصفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ماکرو نویسی
  توسط مجید در انجمن سوالات پیرامون ويژوال بيسيك - VBA Questions
  پاسخ ها: 11
  آخرين نوشته: 2012/11/23, 22:27
 2. تقاضا برای کد نویسی
  توسط amirgolshan در انجمن سوالات پیرامون ويژوال بيسيك - VBA Questions
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 2012/10/19, 12:29
 3. فرمول نویسی
  توسط mehdi_201127 در انجمن سوالات پیرامون ويژوال بيسيك - VBA Questions
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 2012/10/02, 15:12

بازدید کنندگان با جستجو های زیر این صفحه را پیدا کرده اند

انجمن اكسل ايران , اكسل , اكسس , سوال و جواب اكسل , سوال اكسس , انجمن اكسل ايران , توابع اكسل, آموزش اكسل, آموزش اكسس, VBA, ويژوال بيسيك

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
 • BB code ها فعال هستند
 • شکلک ها فعال هستند
 • کد [IMG] فعال است
 • کد [VIDEO] فعال است
 • کد HTML غیر فعال است