صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 14

موضوع: راهکارهايي نسبي براي رفع مشکل حرف ي فارسي

آخرین بازدید
    2024/01/21
    سپاس
    2,884
    سپاس شده
    4,889 در 1,381 پست
    سطح اکسل
    71.67 %

راهکارهايي نسبي براي رفع مشکل حرف ي فارسي

به نام خدا

(تذکر: اين جستار بيشتر يک مطلب تجربي است و نه يک تحقيق جامع علمي)
    سلام،
    همانطور که مي دانيد حرف "ى" فارسي داراي چند نوع مختلف است که در هنگام جستجوي عبارات در اکسل مشکل ساز مي شود.
    در زير قصد دارم چند راهکار نسبي براي تعديل مشکل فوق ارائه دهم.
    قبل از هر چيز يک نکته را توضيح دهم:
    شما باتابع code مي توانيد کد کاراکترهايي که با صفحه کليد خود تايپ مي کنيد را به دست آوريد به فرض فرمول ("ج")code= عدد 204 را به شما باز خواهد گرداند.

حال اگر شما کد حرف "ى" که روي صفحه کليد خود داريد را با تابع فوق بررسي کنيد احتمالا" به يکي از سه عدد 236 يا 237 يا 63 برخواهيد خورد.

ممکن است چند حرف "ى"روي صفحه کليدتان باشد و در نتيجه در آن واحد شما مي توانيد چند "ى" با کدهاي مختلف را در متون نوشتاري خود درج کنيد.
    همچنين ممکن است فايلي داشته باشيم که هر قسمت از اطلاعات مندرج در آن توسط ويرايش در کامپيوترهاي مختلف تکميل شده باشد. اگر هرکدام از کامپيوترهاي مذکور از يک نوع "ى" متفاوت با ديگري استفاده کند فايل ياد شده نيز داراي چند نوع "ى" مختلف خواهد بود.
    در اين گونه موارد در موقع جستجوي عبارات در فايل مورد نظر، اگر در عبارت مورد جستجو حرف "ى" وجود داشته باشد نتيجه جستجو با اشکال مواجه خواهد شد.
    زيرا اکسل فقط آن نوع "ى" که در عبارت جستجو تايپ کرده ايد را بررسي خواهد نمود و اگر نوشته اي با يک نوع "ى" ديگر تايپ شده باشد در نتيجه جستجو نشان داده نخواهد شد.

راه حل موضوع اين است که همه انواع "ى" هاي داخل فايل را به يک نوع تبديل کرده و بعد جستجو را آغاز کنيم.

در موارد ساده، يکسان سازي حروف "ى" را با فشردن کليدهاي CTRL+F در پنجره FIND AND REPLACE مي توان انجام داد، که طرز کار آن را در سايت مي توانيد بيابيد ( البته با يک نگاه ساده هم متوجه چگونگي کار پنجره مذکور خواهيد شد).
    ليکن در موارد پيچيده و دفعات زياد و .... اين ابزار عملا" وقت گير و ناکارآمد خواهد بود.

در اينگونه موارد بايد از کدنويسي بهره جست.
    بايد کدي بنويسيم که در ابتداي باز شدن فايل تمام کدهاي حرف "ى" داخل فايل را بررسي و همه را به يک کد واحد تغيير دهد.
    ضمنا" در موقع جستجو بايد ابتدا حروف "ى" داخل متني که کاربر براي جستجو تايپ مي کند به همان کد پيش فرض تبديل گردد و بعد جستجو انجام شود. (چون ممکن است حرف "ى" روي صفحه کليد کاربر با آن کدي که ما همه را به آن تبديل کرده ايم يکسان نباشد)
    به عنوان مثال کد زير در شيت فعال همه "ى" هاي با کد 236 را به "ى" هاي با کد237 تبديل خواهد نمود:
    کد:
    ActiveSheet.Cells.Replace What:=Chr(236), Replacement:=Chr(237)
    ولي يک مشکلي وجود دارد!
    اگر با همين کد فوق بخواهيم "ى" هاي با کد 63 را به "ى" هاي با کد 237 تبديل کنيم بايد بنويسيم:
    کد:
    ActiveSheet.Cells.Replace What:=Chr(63), Replacement:=Chr(237)
    ولي در موقع استفاده از اين کد اتفاق عجيبي رخ خواهد داد!
    تمامي کاراکتر هاي موجود در صفحه اکسل به "ى" با کد 237 تبديل خواهد شد!
    اما مشکل کجاي کار است؟
    قبل از توضيح مشکل فوق يک نکته را متذکر مي شوم و آن اينکه:
    ------------------------------------------------------
    کاراکترها معمولا" با استانداردهاي خاصي کدنويسي و ايجاد مي گردند، از جمله استانداردهاي موسوم به UNICODE و ASCII
    مشکل اينجا است که ظاهرا" بعضي قسمتهاي نرم افزار اکسل از جمله سيستم کدنويسي اکسل (VBA) از استاندارد کدنويسي UNICODE پشتيباني نمي کند.
    يعني فقط کاراکترهايي که با سيستم ASCII کدنويسي شده اند براي قسمت VBA اکسل شناخته شده اند.
    تابع CODE که در بالا نام برده ام نيز از اين قاعده مستثني نيست.
    اگر کاراکترهايي که فقط با سيستم UNICODE کدنويسي شده اند را با تابع CODE اعتبار سنجي نماييد براي همه آنها کد 63 را برمي گرداند. کد 63 يعني اين کاراکتر ناشناخته و تعريف نشده است (کد کاراکتر علامت سوال هم 63 است).
    نمونه هاي زيادي از اين کاراکتر ها را با جستجو در منو INSERT و در گزينه SYMBOL مي توانيد بيابيد.
    با اين تفاسير مشکل کد فوق بدين گونه است که:
    وقتي شما در کد فوق به اکسل مي گوييد کد 63 را با 237 تعويض کند، اکسل کد 63 را به کاراکتر علامت سوال تعبير مي کند. علامت سوال هم که مي دانيد در جستجو ها به معني يک کاراکتر فرضي (هر کاراکتري که مي خواهد باشد) در نظر گرفته مي شود.
    بنابراين اکسل اينطور استنباط مي کند که بايد هر کاراکتر فرضي در صفحه را با "ي" با کد 237 تعويض کند.
    البته قسمت FIND AND REPLACE که در بالا اشاره کردم همچين اشکالي را ندارد و ظاهرا" قادر به تشخيص کاراکترهاي UNICODE مي باشد، ولي همانطور که گفتم فقط در موارد محدود قابل استفاده است و در کارهاي باحجم بالا ناکارآمد و وقت گير خواهد بود.

------------------------------------------------------
    خوب حالا چه بايد بکنيم؟

دو راه حل (البته نسبی) وجود دارد، یکی اینکه در ابتدای ورود کاربر به فایل حرف "ى" روي صفحه کليد وي را اعتبار سنجي کنيم و اگر آن نوع "ى" با کد 63 روي صفحه کليد وي بود از ورودش به فايل جلوگيري نموده و يا به وي تذکر دهيم. براي اين کار مي توانيم تنظيم کنيم يک فرم در ابتداي اجراي فايل باز شود و از کاربر بخواهد که حرف "ى" روي صفحه کليدش را در فرم تايپ کند سپس (مثلا" با يک کليد تاييد) حرف تايپ شده را به صفحه اکسل انتقال داده و با تابع CODE اعتبار سنجي کنيم. فکر کنم اين راه بهترين راه حل ممکن باشد.
    فايل پيوست را ببينيد. (البته از آنجايي که حرف کاف نيز اغلب همين مشکل را دارد فايل پيوست براي هر دو حرف "ى" و "ک" طراحي شده.

etebar sanji.xlsm

يک راه حل ديگر هم به نظرم مي رسد.
    قبل از طرح اين راه حل دوم به اين نکته توجه کنيد:
    --------------------------------------------------
    من يک حرف "ى" اينجا در سايت تايپ مي کنم بهش توجه کنيد: "ی"
    شما همين حرف را کپي کرده و در اکسل پيست کنيد و آن را با تابع CODE اعتبار سنجي کنيد.
    کد 63 مي دهد؟
    حالا همين حرف را دوباره از روي سايت کپي و در VBA پيست کنيد.
    به شکل حرف ي که زيرش دو نقطه دارد (يعني ي کد 237) ظاهر مي شود؟!!!!!!!!!!
    حالا دوباره همين حرف را از روي سايت کپي و در خانه اکسل کپي و بعد از توي خانه اکسل آن را مجددا" کپي و در VBA پيست کنيد.
    حالا به شکل علامت سوال نمايان مي شود؟!!!!!!!!!!!!!!!
    منظور اينکه در حين جابجايي اطلاعات به صورت کپي و پيست و يا موارد ديگر ظاهرا" بر حسب تفاسير کامپيوتري که من از آن با خبر نيستم! اين کدها ممکن است اتوماتيک به هم تبديل شوند.
    ---------------
    ----------------------------------
    من از اين نکته استفاده کردم و با خودم گفتم اگر ما حرف "ى" با کد 63 را در صفحه اکسل تايپ کنيم و بعد آن را يک متغيير ذخيره کنيم و با واسطه آن متغيير کار تعويض را انجام دهيم شايد مشکل حل شود و بتوانيم اکسل را دور بزنيم! فايل پيوست را ببينيد (در فايل ضميمه خانه هاي طوسي به عنوان مرجع کد 63 است و کد ما آنها را تغيير نمي دهد تا بتواند دوباره حروف با کد 63 را از آنها بازيابي کرده و در متغييرها ذخيره کرده و در VBA به کار ببرد، ولي خانه هاي زرد رنگ بايد کدشان يکسان سازي شود):

yeksan sazi.xlsm

البته اين همه ماجرا نيست و موضوع يک کم پيچيده تر از اين حرفها است! زيرا حروف "ى" ديگري هم هست که با هيچکدام از روشهاي فوق قابل جايگزيني نيست! يعني هست ولي اشکالاتي بوجود خواهد آورد! اين فايل را ببينيد (در مورد اينها حتي به FIND AND REPLACE هم نمي شود اعتماد کرد):

moshkel za.xlsx

فکرکنم در اين موارد اصولا" به علت در دست نبودن يک استاندارد کلي براي فونتهاي فارسي يک تداخل کدنويسي انجام گرديده! البته همانطور که گفتم اين مطلب يک پژوهش علمي نيست و صرفا" تجارب بنده بوده و به همين خاطر هم به نام: راهکار نسبي آنرا ارائه نمودم.

اخطار: این یک موضوع قدیمی است
    به دلیل قدیمی بودن موضوع، ممکن است برخی فایل های ضمیمه به درستی کار نکنند. لطفا در صورت عدم ضرورت، از بالا آوردن موضوعات قدیمی خودداری نمایید.

2.  

آخرین بازدید
    2024/01/21
    سپاس
    2,884
    سپاس شده
    4,889 در 1,381 پست
    سطح اکسل
    71.67 %

در بحث فوق مشکل اصلي اينجا بود که کاراکترهايي که براي تابع CODE اکسل (و به نحوي براي VBA) ناشناخته بودند تماما" با کد مشترک 63 معلوم مي گرديدند، و اين مطلب بازيابي يا تعويض آنها را غير ممکن مي کرد.
    در ادامه بحث بايد عرض کنم خدمتتان که تابعي در VBA وجود دارد به نام CHRW
    دريافتي اين تابع عددي در محدوده 32768- تا 65535 مي باشد
    خروجي تابع کاراکتر متناظر با آن عدد است.
    البته طبق چيزي که من در سايت مايکروسافت ديدم کاراکترهايي که تابع به ازاي اعداد 32768- تا 1- برمي گرداند عينا" همان کاراکترهايي است که به ازاي اعداد 32768 الي 65535 برمي گرداند. البته اينکه يک کاراکتر متناظر دو عدد باشد مشکلي ايجاد نمي کند ولي اگر يک عدد متناظر دو کاراکتر بود مشکل ايجاد مي شد.
    پس يک تابع وجود دارد که به ازاي يک کاراکتر يک عدد يکتا به ما بدهد.
    تابع معکوس تابع فوق نيز گويا تابع ACSW است، يعني يک کاراکتر بهش مي دهيد و يک عدد (همان عددي که تابع CHRW گرفته بود) را برمي گرداند.
    با اين حساب مي شود به يک جاهايي رسيد
    يعني ما با استفاده از تابع CHRW مي توانيم نسبت به يکسان سازي حروف "ي" در صفحه بدون هيچ مشکلي اقدام کنيم.
    به اين صورت که کدي بنويسيم تا در موقع باز شدن فايل اتوماتيک عمل يکسان سازي را انجام دهد، مثلا" يک چيزي تو اين مايه ها براي تعويض هر کد:

کد:
    ActiveSheet.Cells.Replace What:=ChrW(-1028), Replacement:=ChrW(1610)
    درست است که با چند خط کد به صورت فوق کار يکسان سازي انجام مي گيرد، ولي اگر صفحه کليد کاربر داراي حرف "ي" غير از آن حرف که ما همه را به آن تبديل کرديم باشد اون وقت بايد هر موقع کاربر اطلاعاتي را تايپ کرد و يا چيزي را جهت جستجو تايپ کرد، يک بار هم يکسان سازي روي نوشته کاربر انجام گردد و اين مستلزم استفاده از کدهاي Worksheet_SelectionChange يا فرمهاي واسطه و اين قبيل موارد است که يا باعث کندي فايل يا شلوغ شدن مراحل کار مي شود، بنابراين پيشنهاد من اين است که علاوه بر يکسان سازي فوق عمل اعتبار سنجي صفحه کليد (طبق فايل نمونه که قبلا" گذاشته ام) نيز به نحوي صورت پذيرد و در صورت غيرمتعارف بودن "ي" روي صفحه کليد کاربر وي را مجبور به تغيير آن حرف با استفاده از نرم افزارهاي مربوطه نماييم.
    البته من تابع CHRW را با اکسل 2010 به کاربردم و متأسفانه عملکرد آن داراي اشتباهاتي بود. ولي طبق استعلامي که
    اينجااز بچه هاي سايت نمودم گويا در اکسل 2013 همچين مشکلي وجود ندارد.
    حال من يک فايل ضميمه مي کنم که خيلي از انواع حروف "ى" و "ک" در ستون A آن درج شده.
    اين کاراکترها را از طريق عدد دهي به تابع CHRW برابر آن محدوده اي که گفتم به دست آوردم.
    در ستون B آنها را به عنوان ورودي به تابع داخلي: CODE اکسل داده و عدد متناظر آن با تابع مذکور را به دست آوردم
    مشاهده مي کنيد که تنها رديف هاي بنفش شناخته شده است و بقيه کد 63 دارد (يعني همانطور که قبلا" گفتم ناشناخته اند)
    بعد در ستون C با تابع داخلي: CHAR که معکوس تابع CODE مي باشد دوباره سعي کرده ام که کاراکتر را بازيابي کنم.
    همانطور که مي بينيد غير از رديفهاي بنفش بقيه موارد قابل بازيابي نبوده و ناشناخته اند و پاسخ به صورت علامت سوال "؟" است
    سپس در ستون D اگر دگمه اجراي تابع ASCW را بزنيد خواهيد ديد که اين تابع (که مخصوص قسمت VBA اکسل است) براي هر کاراکتر عددي منحصر به فرد توليد مي کند.
    و در ستون E با فشردن دگمه اجراي تابع CHRW (که آن هم مخصوص قسمت VBA اکسل است) خواهيد ديد که مجددا" کاراکترهاي مربوطه قابل بازيابي مي باشند.
    با توجه به اينکه شايد ظاهر حروف شبيه هم باشد در ستون F با تابع EXACT حروف ستونهاي A و E را مقايسه کرده ام تا دقيقا" مطمئن شويم که از هر لحاظ يکي هستند و بازيابي ما درست بوده است.
    توجه کنيد که لزومي ندارد که جهت يکسان سازي تمام موارد موجود در فايل کد نويسي کنيد، بلکه اغلب فقط موارد زرد رنگ و بنفش رنگ است که بيشتر در صفحه کليدها وجود دارد و اگر فقط کد يکسان سازي آنها را بنويسيد تقريبا" 99٪ ديگر مشکلي نخواهيد داشت.
    اگر علمي تر بخواهيد اين توابع را بررسي کنيد مي توانيد به اينجا مراجعه نماييد:
    منبع

اين هم فايل:
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    • نوع فایل: xlsm harf.xlsm اطلاعات (31.1 کیلو بایت, 160 نمایش)
    ویرایش توسط Ali Parsaei : 2015/03/29 در ساعت 12:00

آخرین بازدید
    2022/06/26
    سپاس
    1,566
    سپاس شده
    3,182 در 795 پست
    سطح اکسل
    84.00 %

با درود به همه دوستان

میخواستم یه لطفی کنیین کلمه باشگاه رو توی یه سل بنویسین و بعد یه تکس باکس تو شیت بزارین و به اون سل لینک بدین. میخوام ببینم دقیق تو تکست باکس نشونش میده یا نه
    در پناه خداوندگار ایران زمین باشید و پیروز

آخرین بازدید
    یک روز پیش
    سپاس
    18,190
    سپاس شده
    6,128 در 1,919 پست
    سطح اکسل
    72.00 %

حسام بحرانی به  ICQ ارسال پیام حسام بحرانی به Yahoo ارسال پیام
    نقل قول نوشته اصلی توسط امين اسماعيلي نمایش پست ها
    با درود به همه دوستان

میخواستم یه لطفی کنیین کلمه باشگاه رو توی یه سل بنویسین و بعد یه تکس باکس تو شیت بزارین و به اون سل لینک بدین. میخوام ببینم دقیق تو تکست باکس نشونش میده یا نه
    سلام امین جان،

توی تکست باکس اینو نشون میده "
    باش گاه " البته روی سیستم من.
    !With God all things are possible

آخرین بازدید
    2022/05/31
    سپاس
    117
    سپاس شده
    131 در 63 پست
    تعیین سطح نشده است

mobinsaffarpour به Yahoo ارسال پیام
    سلام امین جان، روی سیستم من درست نشون میده
    تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست Test.jpg  

آخرین بازدید
    21 ساعت پیش
    سپاس
    8,923
    سپاس شده
    10,583 در 3,742 پست
    سطح اکسل
    100.00 %

امین جان برای منم درست بود. بدون فاصله مینویسه

آخرین بازدید
    2024/01/21
    سپاس
    2,884
    سپاس شده
    4,889 در 1,381 پست
    سطح اکسل
    71.67 %

سلام،
    من دو نوع "گ" به کار بردم و دو نوع textbox
    يک تکست باکس activex با کد نويسي و يک textbox از نوع shape با لينک به سل
    هر دو "گ" توي shape درست نشون مي دهد، ولي اون باشگاهي که با "گ" معمول روي کيبورد نوشته ام در textbox اکتيوکس غلط و جدا نشون داده مي شود، البته وقتي textbox در حال انتخاب و فعال است درست نشون مي ده ولي وقتي غير فعال مي شه جدا مي شه
    نتيجه اخلاقي اينکه اگر در يک باشگاه گاف ناجور بدهيم باعث از هم گسيختگي باشگاه مي شيم!
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

آخرین بازدید
    2022/06/26
    سپاس
    1,566
    سپاس شده
    3,182 در 795 پست
    سطح اکسل
    84.00 %

میشه بگی. اون گ درست رو با ترکیب کدوم کلید زدی. بعدش کد جفتشون یه عدد بود یعنی جفت گ هاAscW یکسان 1711 دارن. مرسی. شرمنده تو دردسر انداختمتون . این یکسان سازی فارسی هم شده دردسر ما
    در پناه خداوندگار ایران زمین باشید و پیروز

آخرین بازدید
    2024/01/21
    سپاس
    2,884
    سپاس شده
    4,889 در 1,381 پست
    سطح اکسل
    71.67 %

اون رو از قسمت symbol پيدا کردم ولي الآن که گفتي نگاه کردم ديدم اوني که از قسمت symbol قرار دادم نيز همان "گ" روي صفحه کليدم بوده است! يعني درست مي گي، کد هر دو يکي است.
    اصلا" شايد اشکال از "گ" نباشد! دو تا باشگاه نوشته ام، هر دو با يک گاف، اوليش رو جدا مي نويسه دوميش رو سرهم!
    اصلا" يک امتحان ديگه مي کنيم: اول در سل يک فاصله خالي تايپ کن بعد بنويس باشگاه
    اين دفعه اصلا" اينجوري نشانش مي ده: "باش باش گاه !!!!!" فکر کنم اشکال جاي ديگر است!
    فکر کنم اشکال به نحوي مربوط به موضوع چپ چين و راست چين باشد،
    مثلا" در paint ويندوز وقتي با "ابزار نوشتن متن" شروع به تايپ مي کنم صرف نظر از اينکه صفحه کليد فارسي يا انگليسي باشد، همه عددها را انگليسي مي نويسد ولي اگر اول يک حرف فارسي تايپ کنم و بعد عدد تايپ کنم ديگر عددها را فارسي و درست نشان مي دهد، فکر کنم اين اشکال هم در همان مايه ها باشد.

آخرین بازدید
    2024/01/21
    سپاس
    2,884
    سپاس شده
    4,889 در 1,381 پست
    سطح اکسل
    71.67 %

يک چيز ديگر رو هم امتحان کردم، اگر بين شين و گاف يک خط قرار دهم (يعني شين را بکشم)، اينجوري: باشـگاه، اون وقت درست مي شود.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)