راهنمایی جهت سرچ آیتم ها

Collapse
X

• زمان
  • نمایش
Clear All
new posts
  • saber2q

• 2012/04/13
    • 90

راهنمایی جهت سرچ آیتم ها

سلام
    یه فایل پیوست کردن که دوستان ببینن وبنده رو راهنمایی کنن.
    تو فایل مذکور 3 شیت وجود داره که جهت یک حسابداری ابتدایی و ساده آماده شده، در یک شیت نام محصولات به همراه قیمت هر یک تعریف شده، در شیت دیگه نام مشتریان تعریف شده که در ستون "موجودی اول دوره" مقدار حساب شخص در شروع کار وارد شده و با علامت منفی حالت بدهکار یا بستانکاری نیز مشخص شده و در ستون بعدی که در حال حاضر با ستون مجاور یک مقدار مساوی داره مقدار حساب فعلی طرف قرار میگیره.
    در شیت سوم که اسمش فروشه قراره اطلاعات هر فاکتور وارد بشه، من با استفاده از data validation سعی کردم در این شیت در دو ستون "خریدار" و "محصول" و استفاده از اطلاعات دو شیت دیگر که لیست مشتریان و محصولات قرار داره، انتخاب رو توسط کاربر محدود به نام های مشخص شده کنم.
    و اما کار اصلی که میخوام انجام بدم و بلد نیستم:
    میخوام وقتی در یک رکورد نام مشتری و نام محصول مورد نظر انتخاب میشه، به نسبت تعدادی که محصول خریداری شده، قیمت محصول از شیت "محصولات" استخراج شده و با تعداد جمع بشه و در سلول "مبلغ قابل پرداخت" به صورت خودکار وارد بشه و همچنین این عدد نیز به صورت خودکار در شیت "اشخاص" در مقابل اسم شخص مورد نظر و در سلول "باقیمانده" از آن کم شود.
    لینک فایل رو قرار دادم چون نتونستم بخش پیوست های این فروم رو پیدا کنم لطفا راهنماییم کنید.
    دانلود فایل نمونه

با تشکر
  • mahsa shayesteh

• 2011/12/07
    • 272

RE: راهنمایی جهت سرچ آیتم ها

سلام
    فایل شما رو جواب دادم ولی متاسفانه امکان آپلودش نیست شما برای هر 2 مورد که مدنظر دارید از تابع Vlookup استفاده کنید
    در روزگاری که لبخند ادمها بخاطر شکست توست برخیز تا بگریند

کامنت

• ~M*E*H*D*I~

• 2011/10/19
      • 4374

سلام
      با اجازه خانم شایسته فرمولی که فرمودن تو فایل پیاده کردم ببینید منظورتون همین بوده
      فایل های پیوست شده

sigpic

کامنت

• saber2q

• 2012/04/13
        • 90

مهسا خانم و وطن پرست عزیز، یک دنیا ممنون بابت راهنمایی و زحمت و وقتی که گذاشتید، دقیقا همون مشکلی رو که داشتم حل کردید...

چند تا سوال مجدد :blush:
        1- true و false در دستور vlookup کارش چیه و فرقشون چیه؟
        2- در قسمتی که من از data validation استفاده کردم، حالت list رو طوری انتخاب کردم که توسط اسکرول هم قابل انتخاب باشه، چجوری میشه وقتی رو سلول مورد نظر که یک اسکرول هم روش داره بدون استفاده از ماس (با کلید های کیبرد) اسکرول رو باز کنیم و آیتم مورد نظر رو انتخاب کنیم؟
        3- آیا میشه آیتم های موبوط به سلول مورد نظر که data validation براش تعریف شده رو به صورت سورت شده نمایان کنیم (بدون اینکه دتابیس اصلی رو سورت کنیم).
        4- که از همه مهمتره واسم: در شیت "اشخاص" برای سلول "باقیمانده حساب" نیز vlookup تعریف شده تا اطلاعات رو از شیت "فروش" بخونه و در صورت صحیح بودن شرط مقدار رو از مقدار سلول "باقیمانده" کم کنه، اما این کار فقط یک بار انجام میشه و به اولین رکوردی که هم نام شخص مورد نظر باشه برسه، مقدار مبلغ اون رکورد رو از سلول باقیمانده کم میکنه و در صورتی که این شخص در ردیف های دیگر (پائین تر) رکوردی داشته باشد، مبالغ اونها رو دیگه حساب نمیکنه... من نیاز دارم که برای هر مشتری با نام مورد نظر هر تعدادی که رکورد در شیت "فروش" ثبت شده، همه رو از حسابش در شیت "اشخاص" کم کنه، این کار رو چطور باید انجام داد؟؟؟ (خلاصه فکر میکنم لازمه این دستور vlookup رو تو یه حلقه به تعداد رکورد های فروش قرار بدیم)

کامنت

• mahsa shayesteh

• 2011/12/07
          • 272

سلام
          با گذاشتن false جستجو به صورت exact انجام میشه ولی در صورت true بودن جستجو دقیق نیست،منظور سوال دوم رو نفهمیدم ، در مورد سوال سوم راهش اینه مستقیما داده هارو در data validation وارد کنید تا جایی که من میدونم امکان سورت دیتاولیدیشن نیست
          در روزگاری که لبخند ادمها بخاطر شکست توست برخیز تا بگریند

کامنت

• saber2q

• 2012/04/13
            • 90

ممنون،
            میشه در مورد قسمت 4 هم راهنمایی کنید.

کامنت

• ~M*E*H*D*I~

• 2011/10/19
              • 4374

سلام
              در مورد قسمت 4 به نظر نشه مقادیر datavalidation رو سورت کرد البته بازم باید اساتید نظر بدن ولی میتونید دستی مقادیر رو وارد کنید و با ; از هم جداشون کنید اگه واضح نبود بگید یه نمونه بذارم

sigpic

کامنت

• saber2q

• 2012/04/13
                • 90

نوشته اصلی توسط vatanparast
                سلام
                در مورد قسمت 4 به نظر نشه مقادیر datavalidation رو سورت کرد البته بازم باید اساتید نظر بدن ولی میتونید دستی مقادیر رو وارد کنید و با ; از هم جداشون کنید اگه واضح نبود بگید یه نمونه بذارم
                سلام
                منظور من از قسمت 4 اینه:

- که از همه مهمتره واسم: در شیت "اشخاص" برای سلول "باقیمانده حساب" نیز vlookup تعریف شده تا اطلاعات رو از شیت "فروش" بخونه و در صورت صحیح بودن شرط مقدار رو از مقدار سلول "باقیمانده" کم کنه، اما این کار فقط یک بار انجام میشه و به اولین رکوردی که هم نام شخص مورد نظر باشه برسه، مقدار مبلغ اون رکورد رو از سلول باقیمانده کم میکنه و در صورتی که این شخص در ردیف های دیگر (پائین تر) رکوردی داشته باشد، مبالغ اونها رو دیگه حساب نمیکنه... من نیاز دارم که برای هر مشتری با نام مورد نظر هر تعدادی که رکورد در شیت "فروش" ثبت شده، همه رو از حسابش در شیت "اشخاص" کم کنه، این کار رو چطور باید انجام داد؟؟؟ (خلاصه فکر میکنم لازمه این دستور vlookup رو تو یه حلقه به تعداد رکورد های فروش قرار بدیم)
                اینو نمیدونم چجوری انجام بدم...
                :blush:

کامنت

• Javid Mokhtari
                  مدير تالار ويژوال بيسيك

• 2012/01/16
                  • 1213

نوشته اصلی توسط saber2q
                  2- در قسمتی که من از data validation استفاده کردم، حالت list رو طوری انتخاب کردم که توسط اسکرول هم قابل انتخاب باشه، چجوری میشه وقتی رو سلول مورد نظر که یک اسکرول هم روش داره بدون استفاده از ماس (با کلید های کیبرد) اسکرول رو باز کنیم و آیتم مورد نظر رو انتخاب کنیم؟
                  3- آیا میشه آیتم های موبوط به سلول مورد نظر که data validation براش تعریف شده رو به صورت سورت شده نمایان کنیم (بدون اینکه دتابیس اصلی رو سورت کنیم).
                  2_
                  برای انتخاب آیتم از Scroll از طریق کیبورد،از کلید ترکیبی (جهت رو به پائین)Alt+Keydown
                  بعد از انتخاب گزینه مورد نظر ، Enter را بزنید.یا بعد از انتخاب گزینه مورد نظر ، کلید Alt را نگه داشته سپس جهت بالا یا پائین را فشار دهید.

3_
                  من هم فکر نکنم بشه عمل سورت رو تو خود Data Validation انجام داد.
                  دوره های آموزش رایگان اکسل از صفر تا پیشرفته بصورت تصویری
                  بیش از 60 جلسه آموزش ویدئویی رایگان

شرکت در دوره:

https://javidsoft.ir/courses/

کامنت

• daghyad

• 2012/03/30
                    • 117

سلام جواب شما را تا حدی که وقت بود تکمیل کردم شما وقتی اطلاعات فروش و اشخاص را وارد می کنید خود به خود sort میشه و تو لیست اطلاعات sort شده دارید[hr]
                    http://s1.picofile.com/file/7362990000/hesabdari_test1_1_.xls.html

کامنت

• saber2q

• 2012/04/13
                      • 90

نوشته اصلی توسط daghyad
                      سلام جواب شما را تا حدی که وقت بود تکمیل کردم شما وقتی اطلاعات فروش و اشخاص را وارد می کنید خود به خود sort میشه و تو لیست اطلاعات sort شده دارید[hr]
                      http://s1.picofile.com/file/7362990000/hesabdari_test1_1_.xls.html
                      ممنون

کسی نمیتونه منو راهنمایی کنه که چجوری یه دستور VLOOKUP رو تو یه حلقه بزارم؟

کامنت

• khakzad

• 2010/03/17
                        • 2034

ی ذره بیشتر توضیح بدین!

کامنت

• saber2q

• 2012/04/13
                          • 90

نوشته اصلی توسط khakzad
                          ی ذره بیشتر توضیح بدین!
                          من میخوام همه مقادیری که جلوی یه اسم خاص در یک ستون نوشته شده رو شناسایی کنم و مجموعش رو در یک سلول دیگه نشون بدم (تنها با وارد کردن اون اسم میخوام این اتفاق بیافته و برنامه خودش بگرده از بین اسم های مختلف که در سلول مقابل هر کدون یه عدده، سلول هایی که در مقابل اسم مورد نظر قرار داره رو یکی یکی پیدا کنه و در یک جا جمع بزنه...)

کامنت

• khakzad

• 2010/03/17
                            • 2034

چون در vlookup فقط به اولین ایتم که برسه همون رو نشون میده.باید اطلاعات مشابه رو متمایز کنید از هم
                            و نیاز به سل های کمکی دارید.
                            با کمک ارایه ها این کارو کردم.خیلی راحت تره
                            ببینید اگر کمکتون نمی کنه.با همون vlookup انجامش بدم
                            فایل های پیوست شده

کامنت

• khakzad

• 2010/03/17
                              • 2034

ی وقتایی ادم اصلا حضور ذهن نداره!!!
                              شرمنده
                              این ارایه معادل فرمول sumif هست.صبح ساعت 5.5 یادم اومد!!:blush:

کامنت

Working...